Marian Marekwia (fot. archiwum)

Piasek: chcą uczcić pamięć byłego sołtysa i społecznika

Piasek13.09.2018, 12:42

W Piasku pojawił się pomysł, by "Kaniówka" Ośrodek Kultury nosił imię Mariana Marekwi.

Marian Marekwia działał w większości organizacji społecznych w Piasku. Był sołtysem, radnym miejskim i wojewódzkim, członkiem Kółka Rolniczego, zespołu Pioskowianie, Koła Emerytów, Inwalidów i Rencistów, Ochotniczej Straży Pożarnej. Zmarł w 2014 r.

"Nie da się wymienić wszystkich dokonań Pana Mariana, należy jednak o kilku wspomnieć. Dzięki jego staraniom i jego zaangażowaniu zostały zlikwidowane "zapóżnienia" w infrastrukturze drogowej (nowe nawierzchnie ulic Szkolna, Sucharskiego, Ogrodowa/Osiedlowa/Podleśna), poprawiono bazę szkolną (wykonanie projektu rozbudowy szkoły), odzyskano zabrane społeczne pieniądze przeznaczone na budowę nowego kościoła i rozpoczęto tę budowę w latach 90." - zauważa Rada Sołecka.

Rada zaproponowała, by imię byłego sołtysa nosił tamtejszy ośrodek kultury, czyli "Kaniówka". To dlatego, że - zdaniem jej członków - Marian Marekwia najbardziej z nim jest kojarzony. "To dzięki niemu ten przeznaczony administracyjnie do rozbiórki budynek nie dość, że udało sie uratować to jeszcze wyremontować i udostępnić całej naszej społeczności. Wraz z wieloma podobnymi mu miejscowymi działaczami, społecznikami, sponsorami udało się budynek ten zatrzymać i oficjalnie wpisać do zasobów gminnych. Dzisiaj "Kaniówka" służy wszystkim. Pan Marian zawsze marzył o takiej funkcji tego obiektu, ostatnie 20 lat swojego życia poświęcił temu celowi i udało się" - podkreśla Rada Sołecka.

W najbliższy wtorek, 18 września w salce przy OSP w Piasku odbędzie się zebranie sołeckie. Pod głosowanie mieszkańców poddany zostanie projekt uchwały w sprawie nadania Ośrodkowi Kultury w Piasku nazwy „Kaniówka” imienia Mariana Marekwi. Jeśli będzie zgoda co do tej inicjatywy, sprawa trafi do burmistrza.

Początek zebrania o godz. 18.00.

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Upamiętnili byłego sołtysa Piasku
Upamiętnili byłego sołtysa Piasku
Ośrodek Kultury w Piasku im. M. Marekwi? Mieszkańcy są za
Ośrodek Kultury w Piasku im. M. Marekwi? Mieszkańcy są za
Goczałkowice-Zdrój w hołdzie powstańcom
Goczałkowice-Zdrój w hołdzie powstańcom
Pszczyna włączy się do programów Miasto Przyjazne Seniorom i Ogólnopolska Karta Seniora
Pszczyna włączy się do programów Miasto Przyjazne Seniorom i Ogólnopolska Karta Seniora

Komentarze:

Mieszkaniec Piasku. 2018-09-16 godz. 17:06
Temu Panu się to na pewno nie należy!
Mieszkaniec 2018-09-15 godz. 16:26
W tych czasach budowali też przedszkole. W tym miejscu są teraz kulejące anioły. Zamiast zająć się bieżącymi sprawami to nadajemy imina ruderom jakie mamy w Piasku. Proponuję jeszcze nadać imię Sercu Wsi - tylko kogo tu wymienimy. I nie rozumiem jednego co mają wspólnego z tym mają pieniądze zebrane na kościół. Kampania........... A GDZIE INFO DOTYCZĄCE ROBÓT ZWIĄZANYCH Z WYKONANIEM DROGI DO JEDNEJ POSESJI
były radny 2018-09-14 godz. 12:42
Pamiętam jakimi pokrętnymi metodami Marian dochodził do swoich celów , ale był skuteczny .
treść:
autor:

SQL: 19