PGG wycofa ze sprzedaży muł i flot

Powiat11.08.2017, 14:31

Polska Grupa Górnicza podjęła działania zmierzające do wycofania mułów i flotokoncentratów z oferty skierowanej do sektora komunalno-bytowego.

Polska Grupa Górnicza wyjaśnia w swoim komunikacie, że podjęła tę decyzję „mając świadomość negatywnych konsekwencji użytkowania mułów i flotokoncentratów w nieprzystosowanych do tego celu urządzeniach”.

W swoim komunikacie Polska Grupa Górnicza powołuje się także na „społeczną odpowiedzialnością biznesu”, tłumacząc decyzję o zaprzestaniu sprzedaży paliw niskiej jakości odbiorcom indywidualnym.

Przypomnijmy, że w lipcu br. marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa wystosował apel do władz Polskiej Grupy Górniczej oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej o powstrzymanie sprzedaży tych sortymentów na rynek paliw sektora komunalno-bytowego.

- To dobra wiadomość i sukces nas wszystkich, ponieważ zanieczyszczone powietrze nie zna granic i dotyczy każdego bez względu na przekonania czy poglądy. Cieszę się, że decyzje i działania samorządu spotkały się ze zrozumieniem ze strony potentata na rynku paliw, jakim jest Polska Grupa Górnicza. Mam nadzieję, że będzie to czytelny sygnał dla innych do zmiany myślenia o wspólnym dobru jakim jest środowisko i czyste powietrze”– skomentował decyzję PGG Wojciech Sługa.

Od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa śląskiego zaczną obowiązywać przepisy uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego. Od tego czasu nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Uchwała obowiązuje także wszystkich, którzy po 1 września br. planują instalację urządzeń grzewczych. Wedle przyjętych zapisów w takim przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5. Założono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie od 1 września 2017 roku.

jack

T G+ F

Zobacz także

Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

mieszkaniec 2017-08-14 godz. 11:23
Kiedy w Pszczynie ruszy dofinansowanie do ocieplenia domów. Jak mi dają dobre dofinasowanie do ocieplenia to se nawet gaz założę bo przy cenach węgla to się nie opłaci palić węglem. Władza wymaga od nas to my wymagajmy od władzy - niech władza dopłaca do wszystkiego. Bo jak ja sobie coś wymyślę że chcę to sobie muszę za to zapłacić i chyba każdy tak ma. A jak nie to się z innego województwa przywiezie tani opał wkońcu mamy niedaleko. Polak potrafi
Czytelnik 2017-08-14 godz. 08:51
Z calym szacunkiem ale tons wegla za 800 lub wiecej przy zarobkach 1500 lub rentach ponizej 1000. Gdzie my jestesmy ? Jaki procent budzetu domowego stanowi koszt ogrzewania dramat. Tak byc nie moze. Zadnej alternatywy typu elektrofiltry itp. Tylko zakazywac.. Dramat Politycy biora od kilku do kilkunastu tysiecy miesiecznie. Biora nasze pieniadze.
vo 2017-08-13 godz. 22:13
Za Hitlera było więcej swobody. Ciekawe czy teraz ci biedni ludzie co żyją z rent i emerytur będą wypędzani z ich domów pod eskortą policji z psami i straży miejskiej? Czy lepiej od razu tych ludzi poddać utylizacji tak jak kiedyś w Oświęcimiu? Do tego doszło, że nikt nikogo o nic nie pyta tylko żąda, a jak tego nie wykona to go ukarze i to ukarze raz na zawsze. Najlepiej to tych biednych postawić pod ścianą i albo wyciągają z kieszeni pieniądze na nowy piec i opał, albo kula w łeb. Ewentualnie można by ich wypędzić z domów na mróz. Ja się nie boję Islamu (Allah Akbar!), nie boję się terrorystów z bombami, ja się boję najbardziej Polaków - tej bieli i czerwieni, tego ptaka w koronie. Ci są dla mnie nieobliczalni w swoim terrorze, niebezpieczni, fałszywi. Mam nadzieję że kiedyś przyjadą do Polski Muzułmanie tacy radykalni i wykonają swoją powinność- to moje marzenie.
treść:
autor:

SQL: 18