fot. powiat

Marsz Śmierci, pszczyńscy Sprawiedliwi – wystawa przy centrum przesiadkowym

Pszczyna30.01.2020, 16:39

Przy centrum przesiadkowym w Pszczynie można zobaczyć wystawę upamiętniającą lokalnych bohaterów, którzy podczas Marszu Śmierci ratowali więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Pomysłodawcą i inicjatorem wystawy jest Stanisław Janosz, nauczyciel historii w LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

Wystawa plenerowa „Marsz Śmierci, pszczyńscy Sprawiedliwi” prezentuje historię o bohaterach, którzy udzielili bezinteresownej pomocy kilku uciekinierom z marszu śmierci, jaki przeszli więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przez miejscowości powiatu pszczyńskiego. - Co roku oddajemy hołd ofiarom Marszu Śmierci, ale bardzo często zapominamy, o tych którzy z narażeniem swojego życia ratowali, bądź udzielali schronienia - mówił Stanisław Janosz, nauczyciel historii w I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. – Dziś, kiedy próbuje się historię przeinaczać, relatywizować, odwracać do góry nogami, przy należytym oddaniu hołdu ofiarom, chciałem należycie zaakcentować honorowe postawy mieszkańców ziemi pszczyńskiej - dodał.

Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata to honorowe odznaczenie cywilne przyznawane przez Państwo Izrael na podstawie decyzji Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu w Jerozolimie. Pszczyńscy Sprawiedliwi to osoby nieżydowskiego pochodzenia, które udzielały bezinteresownej pomocy Żydom prześladowanym przez nazistowskie Niemcy. - Na tablicach znajduje się informacja, kto może być nazywany Sprawiedliwym, jakie warunki musi taka osoba spełnić - tłumaczy Stanisław Janosz.

Wystawa zestawia ze sobą dwie strony tych tragicznych wydarzeń – perspektywę nie tylko ofiar, ale i świadka, który z narażeniem życia udzielał pomocy, w tym schronienia. Celem wystawy jest przede wszystkim edukacja, zarówno środowiska uczniowskiego, jak również podróżnych i społeczności  ziemi pszczyńskiej.

Pamiątkowe tablice upamiętniające tragiczne wydarzenia przedstawiają historię rodziny Godzków i Paszków z Brzeźc, Tenderów z Radostowic oraz Gertrudy Pustelnik z Poręby. Prezentują także ks. Stanisława Mazaka, który ratował Żydów na Wschodzie. Nie pochodził bezpośrednio z ziemi pszczyńskiej, jednak na emeryturze zamieszkał u swojej pszczyńskiej rodziny, gdzie pozostał aż do śmierci. Został pochowany na cmentarzu św. Jadwigi w Pszczynie. - Musiałem odnaleźć kolejne pokolenia tych rodzin. Ten temat wciąż bardzo mocno żyje w ich domach. Pokazywali zdjęcia, dyplomy, medale i listy - opowiada autor wystawy. - Udało mi się dotrzeć do córki i syna państwa Tenderów z Radostowic. Ich syn doskonale pamięta mężczyznę, któremu jego rodzice ocalili życie - dodaje Stanisław Janosz.

Wystawa prezentuje niektóre historie pomocy niesionej przez ludzi z tego rejonu. - Na tablicach znalazło się tylko kilka nazwisk osób, których historie są udokumentowane w rozproszonych źródłach, a także zebrane w książkach. Mamy relację i pełną świadomość tego, że osób pomagających w trakcie marszu na naszej ziemi było dużo więcej - powiedział organizator wystawy. - Przed nami zdanie poszukiwania informacji, zbierania relacji, a następnie doprowadzenie do działań, które mogłyby poszerzyć grono Sprawiedliwych - podsumował Stanisław Janosz.

Wystawę zorganizował powiat pszczyński.

Na zdjęciu m.in. Stanisław Janosz - pomysłodawca wystawy oraz starosta Barbara Bandoła wraz z rodzinami pszczyńskich Sprawiedliwych.

ar

T G+ F

Zobacz także

Upamiętnią 74. rocznicę
Upamiętnią 74. rocznicę "Marszu Śmierci"
73. rocznica Marszu Śmierci. Nie wolno się nienawidzić
73. rocznica Marszu Śmierci. Nie wolno się nienawidzić
Wójt wręczył nagrody najlepszym sportowcom
Wójt wręczył nagrody najlepszym sportowcom
Uczennice "Samochodówki" na ogólnopolskim konkursie fryzjerskim
Uczennice "Samochodówki" na ogólnopolskim konkursie fryzjerskim
Uwaga! Przegląd i konserwacja Mostu Bronisław
Uwaga! Przegląd i konserwacja Mostu Bronisław
Uczniowie z Góry wzięli udział w konkursie "Do hymnu"
Uczniowie z Góry wzięli udział w konkursie "Do hymnu"
Niemal 50 zawodników wyciskało sztangę
Niemal 50 zawodników wyciskało sztangę
Ministerstwo Infrastruktury konsultuje z samorządami wariant węzła na DK1
Ministerstwo Infrastruktury konsultuje z samorządami wariant węzła na DK1

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18