Artur Dyna podkreśla, że Paleja jest w dużo lepszym stanie niż w 2007 r., kiedy kupił budynek od starostwa

Paleja: konserwator zabytków uspokaja, ale...

Pszczyna23.11.2015, 14:10

Konserwator zabytków wciąż nie wycofał wniosku o wywłaszczenie zabytkowego obiektu. W październiku przeprowadzono tam kontrolę.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków kontrolę przeprowadził w związku z sygnałem otrzymanym od starosty pszczyńskiego, który informował, że zabytek jest w złym stanie. - Prowadzimy własną dokumentację nt. stanu budynku, a nasi pracownicy regularnie dokonują oględzin obiektu „z zewnątrz”, w ślad za czym kierujemy informacje do konserwatora zabytków – mówi Paweł Sadza.

Kontrola Generalnej Dyrekcji Dóbr Książęcych „Palais” miała miejsce w pierwszej połowie października. Jak wynika z protokołu, stwierdzono uszkodzenia rynien oraz rur spustowych, braki w szkleniach okien. Konserwator nie widzi jednak powodów do obaw. - Budynek jest obecnie w dość dobrym stanie, mając na uwadze, iż nie jest użytkowany. Wymaga uzupełnienia ww. braków oraz generalnego remontu. Obecnie nie zachodzi istotna obawa, iż ulegnie on zniszczeniu – mówi rzecznik prasowy ŚWKZ, Mirosław Rymer.

Ze stanu budynku zadowolony jest też jego właściciel, Artur Dyna. - Moim zdaniem i zdaniem ekspertów budynek jest przynajmniej w 100% w lepszym stanie niż wtedy, kiedy kupiłem go od starostwa – mówi. Pytamy go o powybijane szyby i dziury w oknach, które widać nawet z ulicy. Czy ma zamiar wstawić nowe okna przed zimą? Twierdzi, że budynek był od lat zagrzybiony i teraz musi zostać przewietrzony, wysuszony, stąd dziury w szybach nie są problemem. Jakie jego zdaniem są najpilniejsze prace do wykonania w budynku? - Nie widzę takich bardzo poważnych spraw. Naprawimy ewentualnie parę rynien – mówi.

Jak przyznaje, Paleja to jedna z wielu jego nieruchomości, rodzaj inwestycji. - Budynek wyceniony jest obecnie na ok. 5 mln euro – zauważa i dodaje, że jest kilku potencjalnych kupców. Podkreśla, że na odnowienie budynku i jego otoczenia przeznaczył do tej pory ponad 2 mln zł.

W 2013 r., po informacjach o prowadzonych w budynku pracach bez pozwolenia konserwatora zabytków, ten wniósł o wywłaszczenie Palei, przez starostę na rzecz Skarbu Państwa lub gminę Pszczyna, a jej wartość na rzecz wywłaszczenia oszacowano na prawie 4,2 mln zł. Jednak po kontroli przeprowadzonej w maju ub.r. konserwator stwierdził, że właściciel „zaczął podejmować działania, by obiekt był w lepszym stanie”. I zapowiedział wycofanie wniosku.

Ale do dziś tego nie zrobił. Dlaczego? - Właściciel nie wykonał nakazu z 2009 r. usunięcia fragmentu ogrodzenia w kolorze niebieskim, postawionego bez pozwolenia ŚWKZ, jednakże uzyskał pozwolenie na postawienie w tym samym miejscu ogrodzenia dostosowanego do otoczenia i budynku. Pozwolenie to jest ważne do końca br., a właściciel deklarował, iż usunie wspomniany fragment ogrodzenia i uzupełni ogrodzenie w sposób wskazany w pozwoleniu – tłumaczy M. Rymer. Dlaczego tak długo to trwa? A. Dyna twierdzi, że to przez złośliwość urzędników.

Rzecznik prasowy konserwatora podkreśla, że współpraca z A. Dyną nie jest bezproblemowa. Widzi jednak postęp. - Właściciel wykazuje w ostatnim czasie wolę podjęcia działań, zmierzających do polepszenia stanu zabytku, co znajduje odzwierciedlenie w składanych przez niego wnioskach o wydanie pozwoleń na podjęcie prac przy obiekcie – zauważa.

 

Reklama

Reklama

 

pako

T G+ F

Zobacz także

Wokół Palei plac targowy, w środku usługi handlowe?
Wokół Palei plac targowy, w środku usługi handlowe?
gorący temat
Konserwator zabytków nie chce wywłaszczenia Palei
Konserwator zabytków nie chce wywłaszczenia Palei
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

konserwator 2015-11-26 godz. 18:37
martwicie sie o paleje a pszczynianke tez wykonczyli
normalny 2015-11-23 godz. 20:02
ktoś u kogoś siedzi w kieszeni i nic go nie obchodzi ruina tylko ile tu jeszcze mogę zarobić na ruderze ja sie zawali to sam grunt więcej będzie wart niż włożyłem w ten interes a o żadnej karze nie ma mowy bo czas gra na moją korzyść dynamometr
treść:
autor:

SQL: 20