Pałacyk książąt pszczyńskich na sprzedaż?

16.01.2008, 11:07



Jak informuje Gazeta Wyborcza na najbliższej sesji tyscy radni chcą przegłosować uchwałę o sprzedaży stojącego przy ul. Katowickiej pałacyku książąt pszczyńskich. Nabywca musi się liczyć z kosztownym remontem.


Chodzi o gmach znajdujący się naprzeciwko Muzeum Piwowarstwa. Wznieśli go w XVII wieku książęta pszczyńscy, stąd wyprawiali się na polowania w okoliczne lasy. Po pożarze został przebudowany w formie późnobarokowego pałacu. Kilkanaście lat temu przejęło go na własność miasto. Za jego pieniądze naprawiono wysoki, mansardowy dach, więźbę drewnianą zastąpiono stalową konstrukcją, położono też nową dachówkę. Nie udało się jednak znaleźć chętnego do wydzierżawienia obiektu. Bogdan Spiż, właściciel niewielkiej sieci browarów i klubów muzycznych, który planował stworzyć tu miejsce, gdzie oprócz ważenia piwa można by się także bawić, po kilku latach zrezygnował. Zdążył tylko odrestaurować znajdującą się przy pałacu muszlę koncertową i pawilon. Władze Tychów oceniają, że wyremontowanie pałacu będzie kosztować ok. 10 mln zł.

Przegniły drewniane stropy i drewniane okna, należałoby też wymienić wszystkie tynki. Do tego dochodzi renowacja wszystkich detali, sztukaterii we wnętrzach oraz pilastrów z korynckimi głowicami na elewacjach. Wszystkie prace muszą przebiegać pod okiem konserwatora, bo cały obiekt, łącznie z założeniem parkowym, jest wpisany do rejestru zabytków.

Na najbliższej sesji uchwałę o wystawieniu pałacu na sprzedaż ma podjąć rada miejska.

- Liczymy, że nowy właściciel upora się z tymi pracami. A liczy się czas, bo otaczający pałac park nie jest ogrodzony, więc może paść ofiarą wandali. Koszty inwestycji będzie w stanie unieść tylko poważny inwestor - mówi Maria Bachniak z wydziału architektury urzędu miasta.

Plany sprzedaży pałacu książąt pszczyńskich z żalem przyjmuje Maria Lipok-Bierwiaczonek, dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach. Powód? Jej zdaniem to dobre miejsce na rozbudowę jej placówki. W obecnej siedzibie brakuje już miejsca, a zbiory się stale powiększają.

- Szkoda, że miasto, które ma tak mało zabytków, pozbywa się jednego z ważniejszych. Dziś przecież wystarczy dobry pomysł i program, by gmina mogła się starać o środki unijne na dofinansowanie odrestaurowania pałacyku myśliwskiego - dodaje Lipok-Bierwiaczonek. (źródło: gazeta.pl)

ram

T G+ F

Zobacz także

Związki książąt pszczyńskich z Tychami
Związki książąt pszczyńskich z Tychami
O losach książąt pszczyńskich
O losach książąt pszczyńskich
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18