Widowisko pt. „Ucieczka Henryka Walezego” to pierwsza inscenizacja Grupy Rekonstrukcji Historycznych z Pszczyny.

Ożywiają historię

Pszczyna01.10.2017, 10:30

Zatrzymali już w Pszczynie króla Walezego, a teraz zabierają się za przygotowanie wojny plakatowej.

Grupa Rekonstrukcji Historycznych z Pszczyny zawiązała się kilka lat temu w gronie członków Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie.

- Na zebraniu jeden z kolegów, Antoni Waleczek, przypomniał, że zbliża się rocznica pewnego epizodu - przejazdu przez Pszczynę króla Henryka  Walezego i zatrzymania go przez starostę krakowskiego. Pojechaliśmy na Wawel do biblioteki, wypożyczyliśmy tam książki na temat tego wydarzenia oraz strojów z epoki. Antoni Waleczek jest krawcem, ma talent, żeby z byle szmatki coś fajnego stworzyć – mówi Michał Beck z Grupy Rekonstrukcji Historycznych z Pszczyny.

29 czerwca 2014 r. w parku zamkowym w Pszczynie odbyło się widowisko historyczne pt. „Ucieczka Henryka Walezego” z okazji 440. rocznicy tego wydarzenia (czytaj TUTAJ). W inscenizacji wzięło udział blisko 30 osób, przede wszystkim członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz Grupa Rekonstrukcyjna „Kartacz” z Bielska-Białej.

- Antek, oprócz uszycia kilkudziesięciu strojów, zaangażował jeźdźców konnych z różnych grup oraz powóz i bryczkę. Rodzina Piechów zajęła się sceną: urządziła obozowisko i zbudowała bramę, Tadeusz Żyła udostępnił swoje armaty i broń historyczną z prywatnego muzeum, a Pszczyńskie Centrum Kultury zapewniło nagłośnienie i zadbało o bezpieczeństwo imprezy. Było trochę prowizorki, ale publiczności chyba się podobało – przypomina tamto wydarzenie Michał Beck, który wcielił się wtedy w postać starosty krakowskiego, Jana Tęczyńskiego.

Obecnie grupa pasjonatów historii przygotowuje się od uczczenia rocznicy wybuchu powstań śląskich. Pierwsze z trzech wybuchło 16 sierpnia 1919 r. - Zaczęło się w Pszczynie, dlatego chcielibyśmy uświetnić to wydarzenie. Miasto i powiat planują na setną rocznicę obchody w szerszym zakresie, a my, jako grupa rekonstrukcji, chcemy przywrócić atmosferę tamtego czasu w Pszczynie poprzez przypomnienie  wojny plakatowej, prowadzonej między Polakami a Niemcami, jaka towarzyszyła plebiscytowi. Jak się uda zdążyć, to w przyszłym roku na 99. rocznicę chcielibyśmy zrobić próbę generalną - mówi Michał Beck.

Grupa Rekonstrukcji Historycznych prosi mieszkańców o przekazywanie lub wypożyczanie (do skopiowania) wszelkich pamiątek z tamtego okresu. - Jeśli ktoś się zdecyduje zostawić taką pamiątkę, to te cenniejsze  chcielibyśmy przekazać z udziałem darczyńcy do Muzeum Powstań Śląskich, a sobie zachować  repliki na potrzeby kolejnych naszych inscenizacji. Szukamy plakatów, dokumentów, ubrań - żakietów, galotów, żeby odtworzyć też modę z okresu, a przede wszystkim zdjęć, bo z nich możemy tamten klimat wydobyć. Zapraszamy też inne grupy, które mają odpowiednie umundurowanie i broń na „niemiecką stronę” – dodaje Michał Beck.

Rekonstruktorzy myślą też o innym ważnym wydarzeniu – przypadającą na przyszły rok setną rocznicę zakończenia I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości. Te plany będą jednak wymagały dużo większego zaangażowania i nakładów finansowych. - W zamyśle mamy Pszczynę jako siedzibę sztabu generalnego wojsk niemieckich w czasie I wojny światowej, ale to przedsięwzięcie kosztowne ze względu na konieczność wybudowania scen: wnętrza komnaty zamkowej, w której obradują koronowane głowy oraz Palei - siedziby sztabu wojskowego – tłumaczy Michał Beck.

To przedsięwzięcie stoi pod znakiem zapytania, ale pasjonaci historii liczą na pomoc mieszkańców Pszczyny, a także na współpracę władz gminy i powiatu oraz innych organizacji, bo do obsady wszystkich postaci będzie potrzeba sporo osób.

- W Pszczynie miało miejsce wiele ważnych wydarzeń, choćby Akt 5 listopada z 1916 r., pierwsza deklaracja niepodległości Polski. W Muzeum Militarnych Dziejów Śląska  w Pszczynie jest kilkanaście obrazów, na których ujęte są ważne dla Pszczyny wydarzenia. Nie wszystkie nadają się do pokazania w formie inscenizacji, ale wystarczy, żebyśmy wybrali na przykład cztery, a istnienie naszej grupy będzie miało sens – mówi Michał Beck.

Każdy, kto chciałby wspomóc – osobowo lub rzeczowo – Grupę Rekonstrukcji Historycznych z Pszczyny proszony jest o kontakt:  tel. 609 397 727, e-mail: starostakrak14@gmail.com.

jack

T G+ F

Zobacz także

Inauguracja obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich
Inauguracja obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich
Na rynku stanie brama z 1922 roku!
Na rynku stanie brama z 1922 roku!
gorący temat
Hunter, Cyrk Deriglasoff oraz Jelonek wystąpią na „Żubrowisku”
Hunter, Cyrk Deriglasoff oraz Jelonek wystąpią na „Żubrowisku”
Nowe klasy w golasowickiej szkole
Nowe klasy w golasowickiej szkole
VII Ogólnopolski Konkurs o Tytuł „Przewodnik - Krasomówca”
VII Ogólnopolski Konkurs o Tytuł „Przewodnik - Krasomówca”
Wypadek w Kobielicach. Ucierpiała 6-letnia pasażerka
Wypadek w Kobielicach. Ucierpiała 6-letnia pasażerka

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18