Widowisko pt. „Ucieczka Henryka Walezego” to pierwsza inscenizacja Grupy Rekonstrukcji Historycznych z Pszczyny.

Ożywiają historię

Pszczyna01.10.2017, 10:30

Zatrzymali już w Pszczynie króla Walezego, a teraz zabierają się za przygotowanie wojny plakatowej.

Grupa Rekonstrukcji Historycznych z Pszczyny zawiązała się kilka lat temu w gronie członków Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie.

- Na zebraniu jeden z kolegów, Antoni Waleczek, przypomniał, że zbliża się rocznica pewnego epizodu - przejazdu przez Pszczynę króla Henryka  Walezego i zatrzymania go przez starostę krakowskiego. Pojechaliśmy na Wawel do biblioteki, wypożyczyliśmy tam książki na temat tego wydarzenia oraz strojów z epoki. Antoni Waleczek jest krawcem, ma talent, żeby z byle szmatki coś fajnego stworzyć – mówi Michał Beck z Grupy Rekonstrukcji Historycznych z Pszczyny.

29 czerwca 2014 r. w parku zamkowym w Pszczynie odbyło się widowisko historyczne pt. „Ucieczka Henryka Walezego” z okazji 440. rocznicy tego wydarzenia (czytaj TUTAJ). W inscenizacji wzięło udział blisko 30 osób, przede wszystkim członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz Grupa Rekonstrukcyjna „Kartacz” z Bielska-Białej.

- Antek, oprócz uszycia kilkudziesięciu strojów, zaangażował jeźdźców konnych z różnych grup oraz powóz i bryczkę. Rodzina Piechów zajęła się sceną: urządziła obozowisko i zbudowała bramę, Tadeusz Żyła udostępnił swoje armaty i broń historyczną z prywatnego muzeum, a Pszczyńskie Centrum Kultury zapewniło nagłośnienie i zadbało o bezpieczeństwo imprezy. Było trochę prowizorki, ale publiczności chyba się podobało – przypomina tamto wydarzenie Michał Beck, który wcielił się wtedy w postać starosty krakowskiego, Jana Tęczyńskiego.

Obecnie grupa pasjonatów historii przygotowuje się od uczczenia rocznicy wybuchu powstań śląskich. Pierwsze z trzech wybuchło 16 sierpnia 1919 r. - Zaczęło się w Pszczynie, dlatego chcielibyśmy uświetnić to wydarzenie. Miasto i powiat planują na setną rocznicę obchody w szerszym zakresie, a my, jako grupa rekonstrukcji, chcemy przywrócić atmosferę tamtego czasu w Pszczynie poprzez przypomnienie  wojny plakatowej, prowadzonej między Polakami a Niemcami, jaka towarzyszyła plebiscytowi. Jak się uda zdążyć, to w przyszłym roku na 99. rocznicę chcielibyśmy zrobić próbę generalną - mówi Michał Beck.

Grupa Rekonstrukcji Historycznych prosi mieszkańców o przekazywanie lub wypożyczanie (do skopiowania) wszelkich pamiątek z tamtego okresu. - Jeśli ktoś się zdecyduje zostawić taką pamiątkę, to te cenniejsze  chcielibyśmy przekazać z udziałem darczyńcy do Muzeum Powstań Śląskich, a sobie zachować  repliki na potrzeby kolejnych naszych inscenizacji. Szukamy plakatów, dokumentów, ubrań - żakietów, galotów, żeby odtworzyć też modę z okresu, a przede wszystkim zdjęć, bo z nich możemy tamten klimat wydobyć. Zapraszamy też inne grupy, które mają odpowiednie umundurowanie i broń na „niemiecką stronę” – dodaje Michał Beck.

Rekonstruktorzy myślą też o innym ważnym wydarzeniu – przypadającą na przyszły rok setną rocznicę zakończenia I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości. Te plany będą jednak wymagały dużo większego zaangażowania i nakładów finansowych. - W zamyśle mamy Pszczynę jako siedzibę sztabu generalnego wojsk niemieckich w czasie I wojny światowej, ale to przedsięwzięcie kosztowne ze względu na konieczność wybudowania scen: wnętrza komnaty zamkowej, w której obradują koronowane głowy oraz Palei - siedziby sztabu wojskowego – tłumaczy Michał Beck.

To przedsięwzięcie stoi pod znakiem zapytania, ale pasjonaci historii liczą na pomoc mieszkańców Pszczyny, a także na współpracę władz gminy i powiatu oraz innych organizacji, bo do obsady wszystkich postaci będzie potrzeba sporo osób.

- W Pszczynie miało miejsce wiele ważnych wydarzeń, choćby Akt 5 listopada z 1916 r., pierwsza deklaracja niepodległości Polski. W Muzeum Militarnych Dziejów Śląska  w Pszczynie jest kilkanaście obrazów, na których ujęte są ważne dla Pszczyny wydarzenia. Nie wszystkie nadają się do pokazania w formie inscenizacji, ale wystarczy, żebyśmy wybrali na przykład cztery, a istnienie naszej grupy będzie miało sens – mówi Michał Beck.

Każdy, kto chciałby wspomóc – osobowo lub rzeczowo – Grupę Rekonstrukcji Historycznych z Pszczyny proszony jest o kontakt:  tel. 609 397 727, e-mail: starostakrak14@gmail.com.

jack

T G+ F

Zobacz także

Żołnierz bitwy pod Pszczyną skończył 100 lat
Żołnierz bitwy pod Pszczyną skończył 100 lat
Inauguracja obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich
Inauguracja obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18