Otwarte Umysły gościły w Bielsku-Białej

21.09.2011, 12:28

Region

W dniach 4-11 września w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa w ramach „Szkoły Otwartego Umysłu”. Temat przewodni brzmiał: „Rzeczywistość informacyjna. Problem prawdy i fałszu.”


4 września był dniem przyjazdu uczestników z ośrodków akademickich, biorących udział w projekcie tj. z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Ogienki w Kamieńcu Podolskim (Ukraina), Państwowego Uniwersytetu im. Jarosława Mądrego w Nowogrodzie Wielkim (Rosja), Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeszcze tego samego popołudnia wszyscy mogli uczestniczyć w warsztatach metodologicznych prowadzonych przez profesorów z Kamieńca Podolskiego, Kielc oraz Bielska-Białej.
Kolejny dzień zaczął się od zwiedzania centrum Bielska-Białej. Uczestnicy Konferencji zobaczyli m.in. Zamek Sułkowskich, Plac Chrobrego, Ratusz Miejski czy pomnik Reksia. Konferencję otworzył prorektor ds. Studenckich i Kształcenia prof. ATH dr hab. Henryk Klama. Później nastąpiło krótkie oprowadzenie gości po Rektoracie Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, który znajduje się w byłej Willi Teodora Sixta, miejskiego finansisty i dobrodzieja Bielska. Wygłaszanie referatów, któremu towarzyszyły burzliwe dyskusje, trwało aż do godzin wieczornych.

Szósty września był jednym z najbardziej pracowitych dni Konferencji. Od rana uczestnicy konferencji pracowali w kampusie Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. O godzinie 20.00 wszyscy spotkali się w Galerii „Wzgórze” Franciszka Kukioły. To właśnie tam odbył się wieczór polski; aby umilić czas gościom i zapoznać ich bliżej z polską kulturą, zorganizowano konkursy, quiz oraz krótki występ wokalno-instrumentalny.

Na kolejny dzień została zaplanowana sesja wyjazdowa do Żywca. Już o godzinie 9.00 pierwsza osoba wygłaszała referat w Piwiarni Żywieckiej. Następnie było zwiedzanie Muzeum Browaru w Żywcu. Tam uczestnicy mogli zapoznać się nie tylko z historią i współczesnością samego Browaru, ale poznać także tajniki produkcji piwa. Przed powrotem do Bielska-Białej uczestnicy konferencji udali się na krótką przechadzkę po centrum Żywca. Nie był to jednak wcale koniec wypełnionego po brzegi dnia - w klubie „IMAK” odbył się wieczór kultury ukraińskiej.

Czwartek niestety nie był łaskawy dla uczestników Konferencji, a przynajmniej tych, którzy chcieli obejrzeć piękną panoramę Bielska-Białej ze szczytu Szyndzielni. Aura nie dopisała. O godzinie 9.00 rano uczestnicy wjechali kolejką linową na Szyndzielnię, skąd udali się do Schroniska PTTK na Szyndzielni i tam aż do godziny 17.00 odbywały się obrady. Wieczorem odbył się wieczór kultury rosyjskiej – po raz kolejny gościnne progi otworzyła Galerii „Wzgórze” Franciszka Kukioły.

Piątek rozpoczął się od wygłaszania referatów. Ten dzień to również kolejna sesja wyjazdowa. Tym razem do Perły Górnego Śląska, czyli Pszczyny. Uczestnicy mieli okazję podziwiać Park Zamkowy, zwiedzić Muzeum Zamkowe w Pszczynie, zabytkową starówkę, zrobić sobie zdjęcie z księżną Daisy. Na popołudnie zaplanowano zwiedzanie Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie. Wieczorem grupa wróciła na akademik i pracowała do wieczora w klubie „IMAK”.

Sobota była ostatnim dniem obrad. Emocjonujące dyskusje na temat referatów trwały od godzin porannych. Następnie wręczono certyfikaty uczestnictwa, by potem wszyscy razem mogli uczestniczyć w wieczorze pożegnalnym, połączonym z ogniskiem. Tam do późnych godzin wieczornych trwały dyskusje na wszelakie tematy, nie obyło się bez grania na gitarze, śpiewania słowiańskich piosenek.

- Świetna Konferencja. Czułem się jakbym był w raju, naprawdę mili i zdolni ludzie. Macie takie samo poczucie humoru, zainteresowania, różnimy się tylko tym, że mówimy w innych językach. Nie mogę się doczekać kiedy przyjedziecie na Ukrainę. Nabyłem sporo doświadczenia więc dziękuję wszystkim, którzy byli na Konferencji – tak opisuje swoje wrażenia Witalij Niżiński z Kamieńca Podolskiego na Ukrainie.

Współorganizatorka przedsięwzięcia, mgr Agnieszka Baran, mówi natomiast: - Po raz pierwszy miałam okazję doświadczyć zupełnie innej formy obrad konferencyjnych. Brak ograniczenia czasowego na poszczególne wystąpienia oraz możliwość zadawania pytań i wchodzenia w dyskusję z prelegentem już w trakcie odczytu spowodowały, że niektóre z rozmów trwały godzinami. Wyodrębniło się kilka głównych tematów przewodnich, problemów do omówienia, a w efekcie doszliśmy do bardzo inspirujących konkluzji. Naprawdę cieszę się już na publikację pokonferencyjną. Nie do przecenienia były również nowe, niezwykle sympatyczne kontakty, które – mam nadzieję – zaowocują dalszą współpracą między naszymi uczelniami.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Magazyn Studencki „Spinacz”, Kronika Beskidzka, portal dlastudenta.pl, Podbeskidzie.tv, portal infopres.pl.

jack

T G+ F

Zobacz także

Wypadek w Bielsku - Białej
Wypadek w Bielsku - Białej
"Diana" w Bielsku Białej
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18