(fot. KK)

Oszczędzaj pieniądze i środowisko – segreguj śmieci!

Powiat13.08.2019, 09:56

Od 1 sierpnia br. na terenie naszego powiatu, podobnie jak w większości gmin w Polsce, obowiązują nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kwoty z roku na rok są coraz wyższe. Dlaczego tak się dzieje?

Wzrost wynika z rosnących cen, które zaoferowały w nowych przetargach rozstrzyganych przez gminy przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadami. Najwięcej za nieczystości zapłacą ci, którzy nie segregują śmieci. W Pszczynie będzie to 38,2 zł, w Suszcu 40 zł. Osoby, które znajdą czasu, żeby wrzucić swoje śmieci do odpowiednich pojemników zapłacą znacznie mniej.

Tym, co w szczególności wpływa na wysokość opłat, jest wzrost kosztów związanych z przetworzeniem odpadów, czyli tym, co dzieje się z naszymi śmieciami, gdy przedsiębiorca odbierze je spod naszej posesji. Na te koszty wpływa m.in. wzrost cen energii o ok. 54%, wzrost płacy minimalnej (w ciągu 3 lat o 12,5%), wzrost wymagań technicznych w stosunku do miejsc magazynowania odpadów i przede wszystkim wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej - w ciągu 3 lat wysokość tej opłaty wzrosła aż o 263%!

Gospodarka odpadami w każdej gminie musi być systemem samofinansującym się - na ustaloną kwotę muszą złożyć się wszyscy mieszkańcy. Gminy nie mogą na tym systemie ani zarabiać, ani do niego dopłacać.

Producenci opakowań nie ponoszą kosztów utylizacji powstałych odpadów. Ważne jest wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Warto też dodać, że Unia Europejska nakazuje wdrożenie odpowiednich przepisów w tym zakresie, na razie nie doczekaliśmy się jednak tego typu rozwiązań w polskim ustawodawstwie.

Najważniejszą kwestią jest jednak, aby każdy starał się, by w jego domu powstawało jak najmniej odpadów. Równie istotne jest również i to, by je we właściwy sposób segregować. Jeżeli nie zmienimy stylu życia i wciąż będziemy produkować tony opadów z ich wywozem będzie coraz trudniej.

 

KK

T G+ F

Zobacz także

Z kompostownikiem zapłacisz mniej za odpady
Z kompostownikiem zapłacisz mniej za odpady
Pawłowicka młodzież poprzez filmik promuje właściwą segregację śmieci
Pawłowicka młodzież poprzez filmik promuje właściwą segregację śmieci
PALP: sezon oficjalnie zakończony
PALP: sezon oficjalnie zakończony
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"
Wybierz powiatową szkołę i zadbaj o swoją przyszłość
Wybierz powiatową szkołę i zadbaj o swoją przyszłość

Komentarze:

plesek.pl 2019-08-20 godz. 14:10
Opłata marszałkowska pobierana jest od tony odpadów. 2018 r. – 140 zł, 2019 r. – 170 zł, Tonę odpadów niesegregowanych 5 osobowa rodzina wytwarza (według norm urzędników) w ciągu niespełna 4 miesięcy. Tak więc wzrost opłaty marszałkowskiej chociaż procentowo robi wrażenie to kwotowo jest to 90zł na rok czyli około 7,5 zł miesięcznie po rozbiciu na 5 osób wynosi 1,5zł na osobę Tymczasem opłata za odbiór śmieci wzrosła z około 12zł /osoba na trochę ponad 19 zł/osoba , a więc o około 7zł/osoba... Przyczyną tak szybkiego wzrostu opłat za odbiór śmieci jest monopo0l spowodowany komunistycznym systemem opłacania tej usługi. Do przetargu w Pszczynie stanęła tylko 1 firma.... Urynkowienie tej usługi to jedyny sposób aby gmina (pobiera prowizję co podnosi koszt usługi) i firma wybrana przez gminę nie doiły naszych portfeli. Niestety aby coś zmienić w tym złodziejskim i niewydolnym systemie potrzebne są decyzje polityczne.
OZE 2019-08-13 godz. 10:41
A na zdjęciu popiół i popiół. Podstawa dbania o środowisko to przede wszystkim unikanie wytwarzania odpadów, np. wymiana pieca na gazowy. Tak samo dotyczy to unikania kupowania wody w plastikowych opakowaniach (może z kranu, przefiltrowana) itp. Segregacja to kolejny etap.
treść:
autor:

SQL: 18