(fot. KK)

Oszczędzaj pieniądze i środowisko – segreguj śmieci!

Powiat13.08.2019, 09:56

Od 1 sierpnia br. na terenie naszego powiatu, podobnie jak w większości gmin w Polsce, obowiązują nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kwoty z roku na rok są coraz wyższe. Dlaczego tak się dzieje?

Wzrost wynika z rosnących cen, które zaoferowały w nowych przetargach rozstrzyganych przez gminy przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadami. Najwięcej za nieczystości zapłacą ci, którzy nie segregują śmieci. W Pszczynie będzie to 38,2 zł, w Suszcu 40 zł. Osoby, które znajdą czasu, żeby wrzucić swoje śmieci do odpowiednich pojemników zapłacą znacznie mniej.

Tym, co w szczególności wpływa na wysokość opłat, jest wzrost kosztów związanych z przetworzeniem odpadów, czyli tym, co dzieje się z naszymi śmieciami, gdy przedsiębiorca odbierze je spod naszej posesji. Na te koszty wpływa m.in. wzrost cen energii o ok. 54%, wzrost płacy minimalnej (w ciągu 3 lat o 12,5%), wzrost wymagań technicznych w stosunku do miejsc magazynowania odpadów i przede wszystkim wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej - w ciągu 3 lat wysokość tej opłaty wzrosła aż o 263%!

Gospodarka odpadami w każdej gminie musi być systemem samofinansującym się - na ustaloną kwotę muszą złożyć się wszyscy mieszkańcy. Gminy nie mogą na tym systemie ani zarabiać, ani do niego dopłacać.

Producenci opakowań nie ponoszą kosztów utylizacji powstałych odpadów. Ważne jest wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Warto też dodać, że Unia Europejska nakazuje wdrożenie odpowiednich przepisów w tym zakresie, na razie nie doczekaliśmy się jednak tego typu rozwiązań w polskim ustawodawstwie.

Najważniejszą kwestią jest jednak, aby każdy starał się, by w jego domu powstawało jak najmniej odpadów. Równie istotne jest również i to, by je we właściwy sposób segregować. Jeżeli nie zmienimy stylu życia i wciąż będziemy produkować tony opadów z ich wywozem będzie coraz trudniej.

 

KK

T G+ F

Zobacz także

Usuń azbest
Usuń azbest
Będą znakować worki z odpadami kodami kreskowymi
Będą znakować worki z odpadami kodami kreskowymi
Długi weekend sierpniowy - Święto Ziół i wspomnienie Powstania
Długi weekend sierpniowy - Święto Ziół i wspomnienie Powstania
Nowe lampy wzdłuż Piaskowej
Nowe lampy wzdłuż Piaskowej
gorący temat
Oświadczenie burmistrza w sprawie miejsc w szkołach średnich
Oświadczenie burmistrza w sprawie miejsc w szkołach średnich

Komentarze:

OZE 2019-08-13 godz. 10:41
A na zdjęciu popiół i popiół. Podstawa dbania o środowisko to przede wszystkim unikanie wytwarzania odpadów, np. wymiana pieca na gazowy. Tak samo dotyczy to unikania kupowania wody w plastikowych opakowaniach (może z kranu, przefiltrowana) itp. Segregacja to kolejny etap.
treść:
autor:

SQL: 18