Oświadczenie kampanii obywatelskiej Nie Dokarmiaj Smoga

Pszczyna28.01.2019, 11:11

Burmistrzowie, drodzy Radni i Mieszkańcy – gmina, miasto i powietrze, którym oddychamy, to nasze wspólne dobro.

Wystąpiliśmy do Radnych Miasta Pszczyna z wnioskiem, który zawiera m.in. propozycje podjęcia działań nad znaczącą poprawą jakości powietrza. Nie oczekiwaliśmy natychmiastowej odpowiedzi i działania. Chcieliśmy razem z Państwem zastanowić się nad tym, co jeszcze możemy zrobić, aby mieszkańcy, my i nasze dzieci mogli cieszyć się długie lata zdrowiem.

Pragniemy jednak wyrazić żal z powodu  sytuacji, które miały miejsce podczas spotkań osiedlowych przeprowadzonych 24 stycznia (os. Stare Miasto i os. Powstańców Śląskich) oraz 25  stycznia br. (os. Piłsudskiego i os. Kolonia Jasna).  Pan burmistrz wraz z panią wiceburmistrz  przeprowadzili wśród przybyłych mieszkańców „konsultacje” oraz głosowanie  zatwierdzone „uchwałą w sprawie wprowadzenia „opłaty ekologicznej pobieranej od właścicieli budynków” nie zapoznając uczestników z pełną treścią wniosku złożonego przez nas do Rady Miejskiej w dniu 16 stycznia br. , w którym to w punkcie 5 (Cel II) mowa o „ podatku dymowym.”

Przedstawiciele naszej kampanii nie zostali poinformowani o planowanym temacie dyskusji i głosowania,  nie zostali  zaproszeni, aby  opisać propozycje rozwiązań.

Apelujemy o  zapoznanie się z pełną treścią dokumentu przekazanego Radzie Miejskiej, który ma na celu otworzenie przestrzeni do dyskusji i wprowadzenia proekologicznych rozwiązań w naszej gminie.

Protestujemy wobec przedstawiania prowadzonych przez nas działań wybiórczo i w negatywnym świetle.

Nasza kampania ma na celu budowanie świadomości wśród mieszkańców na temat zanieczyszczenia powietrza , jego źródeł, skutków oraz różnych rozwiązań problemu.

Aby dążyć  do poprawy jakości powietrza potrzebna jest współpraca a nie dyskredytacja naszych działań

Kampania Nie  Dokarmiaj Smoga

Kto?
Zaangażowani mieszkańcy gminy Pszczyna (różnych profesji), którym leży na sercu dobra jakość powietrza.

Dlaczego?
Oddychanie czystym powietrzem to fundamentalne prawo każdego człowieka. Najważniejsze jest dla nas zdrowie wszystkich mieszkańców i właśnie w trosce o tą bezcenną wartość prowadzimy nasze działania motywując decydentów do podejmowania odważnych decyzji.

Jak działamy?
Organizujemy happeningi, w których udział biorą dzieci i młodzież oraz dorośli, debaty ekologiczne dla młodzieży, wyposażamy placówki edukacyjne w tablice do monitorowania jakości powietrza,  współpracujemy ze środowiskiem lekarskim m. in. przeprowadzając wywiady na temat szkodliwości smogu, rozdajemy plakaty i ulotki do NZOZ w gminie Pszczyna, monitujemy działanie czujników smogu i stanu jakości powietrza w gminie Pszczyna, prowadzimy profil na facebooku – przede wszystkim edukujemy!

 

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

zgryz 2019-01-29 godz. 11:18
A jaki jest problem by "działacze" eko przyszli na poszczególne zebrania i omawiali swoje pomysły ? Łatwo jest rzucic temat da Rady Miejskiej a trudniej bronić wielu kontrowersyjnych pomysłów zawartych w ich propozycji
DDD 2019-01-29 godz. 10:28
Do Grzegorz: ale czy to poszło z dotacji zewnętrznej czy z budżetu gminy? - to po pierwsze. Po drugie - co z 2019 i ile konkretnie gmina przeznaczyła na program wymiany? Po trzecie - dlaczego gmina wciąż bardziej dotuje wymianę pieca na węglowy niż gazowy (to absurdalne). Ja uważam, że gmina robi niewiele (kiedyś liczyłem, że przy tym tempie dotacji wymiana zajmie około 40 lat) i część rzeczy bez sensu (jak np. uparte dotowawanie nowych pieców na węgiel).
Grzegorz 2019-01-28 godz. 17:17
Do DDD poczytaj ile burmistrz zrobił ! Prawie 5 mln zostało wydanych na wymianę piecy w 2018 roku. Nie manipuluj informacja i nie hejtuj
Plesek.pl9C6EH4 2019-01-28 godz. 15:51
DDD masz Pan rację, ja też apeluję o ewolucję , a nie oszołomów rewolucję, trzeba nagradzać ruch co nie kopcą wtedy wszyscy których na to stać sami wymienią piece na gazowe jeśli na 10 domów 5-6 będzie opalania gazem to problem smogu umrze śmiercią naturalną
Ja 2019-01-28 godz. 12:35
Juz nie moge sluchac o tym smogu. W samym centrum Pszczyny tz Dom Uslug dziennie dymi ile wlezie,nie przejmuje sie czystym powietrzem. W d..ie maja przepisy i zapewne kary. Niby maja rok na wymiane pieca,a ja sie pytam z jakiej racji. Przeciez walka ze smogie trwa kilka lat i ciagle sie mowi o wymianie piecow. Za to ludzi z prywatnych domow się sciga i straszy dronami ktore szukaja winowajcow.
DDD 2019-01-28 godz. 11:38
Niestety popełnili państwo błąd, proponując opłaty dymowe, co zostało niestety od razu bezlitośnie wykorzystane przez starego wygę burmistrza... A on przez lata podejmował i podejmuje głównie działania pozorowane, nie zmniejszające znacząco realnego zagrożenia smogiem. Wszelkie kontrole pieców, akcje edukacyjne, drony itp. to zasłona dymna. Realna poprawa jest możliwa tylko i wyłącznie przez likwidowanie jeden po drugim pieców węglowych. I wydaje mi się, że gmina takiej strategii nie ma, nie stosuje i nie wydaje na to pieniędzy. A wystarczyło zaproponować, żeby wydawać dodatkowo 3-5 milionów z bezpośrednio z budżetu gminy (a nie podatku)co rok na wymianę pieców, ale tylko na gazowe i pompy ciepła i już odbiór byłby inny...
treść:
autor:

SQL: 19