Policja ostrzega przed sylwestrem: ostrożnie z fajerwerkami

Powiat29.12.2017, 08:31

Policja prosi, by zachować szczególną ostrożność podczas używania fajerwerków.

Okres sylwestrowo-noworoczny i karnawał związany jest z zakupem materiałów pirotechnicznych i sztucznych ogni. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, istnieje całkowity zakaz ich sprzedaży dzieciom i młodzieży do lat 18. Sprzedawcy, którzy naruszą ten zakaz muszą liczyć się z karą nawet do dwóch lat więzienia.

Przepisy nakładają również obowiązek oznaczenia wyrobu pirotechnicznego, poprzez określenie: jego nazwy i klasy, numeru obowiązującej normy, nazwy i adresu producenta lub importera oraz wyposażenie produktu w polską instrukcję użytkowania.

Sprzedaż wyrobów bez oznakowania lub oznaczonych nieprawidłowo stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny.

Policja apeluje: zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek nowego roku był dla nas miły i bezpieczny. Zachowajmy szczególną ostrożność przy posługiwaniu się różnego rodzaju wyrobami pirotechnicznymi. Przed ich użyciem zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obsługi. Niewłaściwe wykorzystanie petard, sztucznych ogni i podobnych wyrobów może spowodować narażanie życia i zdrowia. Ponadto może skutkować odpowiedzialnością cywilną i karną użytkownika.

Pamiętajmy: zakupione petardy powinny mieć polski atest, nie kupujmy petard niewiadomego pochodzenia bez polskich oznaczeń i instrukcji obsługi, nie odpalajmy petard w stanie nietrzeźwym oraz w miejscach i okolicznościach, mogących narazić na niebezpieczeństwo inne osoby, nie podchodźmy i nie dotykajmy petard, które nie wybuchły, nieletni podczas odpalania fajerwerków powinni być pod czujną opieką dorosłych.
KPP Pszczyna

pako

T G+ F

Zobacz także

Apelują o zrezygnowanie z fajerwerków dla dobra zwierząt
Apelują o zrezygnowanie z fajerwerków dla dobra zwierząt
Sylwester na rynku
Sylwester na rynku
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18