Ponad 70 osób pojawiło się na wczorajszym zebraniu

Osiedle Piastów: żółta kartka dla zarządu

Pszczyna31.03.2015, 13:56

Emocji nie brakowało podczas wczorajszego zebrania sprawozdawczego na osiedlu Piastów.

32 800 zł – tyle wynosi roczny budżet osiedla Piastów. To najwięcej z wszystkich osiedli i sołectw w gminie, bo jest ono najliczniejsze. I podział tych środków oraz wykorzystanie wzbudziły niezadowolenie części obecnych na zebraniu. - Są dzielnice, które mają 10 tys. zł i w ramach tego budżetu potrafią bardzo mocno zintegrować mieszkańców. Są sołectwa i osiedla, które posiadają ochotnicze straże pożarne czy koła gospodyń wiejskich, które skupiają mieszkańców. My mamy tylko i wyłącznie zarząd osiedla, który może wpływać na integrację – powiedział radny i jednocześnie mieszkaniec osiedla, Kamil Widłok.

Jak zauważył, podczas ubiegłorocznego zebrania mieszkańcy wnioskowali o zabezpieczenie środków na co najmniej jeden wyjazd integracyjny. - Co się stało z tą kwotą? Na co została przesunięta? Dlaczego na wyjazd pieniędzy zabrakło? - pytał.

Chcą się integrować

Okazało się, że zostały przeznaczone na wykonanie zatoczek parkingowych dla rowerów. - Zabrakło nam na ten cel 2 tys. zł. Dlatego zarząd osiedla był za przesunięciem tych środków. To była dobra decyzja. Na wycieczki dla seniorów było mało chętnych z naszego osiedla, podobnie z wycieczkami dla dzieci. Dlatego odeszliśmy od takich wyjazdów – przyznał przewodniczący zarządu osiedla, Roman Piesiur.

- To dziwne, bo pobliskie osiedle Kolonia Jasna ma cztery wycieczki rocznie – przyznała jedna z mieszkanek. Padały też zarzuty, że brakowało odpowiednio wcześnie informacji o planowanych wyjazdach.

Zarząd osiedla zaproponował budżet na rok 2015, w którym oprócz 170 zł na obsługę biurową, pozostałe środki (ponad 32 tys. zł) miały zostać przeznaczone na zakup i montaż przy ul. Dobrawy pumptracka, czyli specjalnego toru do jazdy na rowerze. - W naszym mieście nie ma czegoś takiego, pomóc w zakupie ma Urząd Miejski – przyznał R. Piesiur. Nie wszystkim ta propozycja się spodobała. - Proponuję, by wstrzymać się z tym zakupem i zgłosić takie zadanie do budżetu obywatelskiego, tym bardziej, że planowane są zmiany podziału środków na sołectwa i osiedla. Budżet osiedla powinniśmy przeznaczyć na inne cele, na integrację mieszkańców – zauważył K. Widłok, a jego propozycja spotkała się z brawami zebranych.

Kamil Widłok zaproponował, by 20 tys. zł z budżetu przeznaczyć na wyjazdy i spotkania integracyjne

I dlatego też obecni na zebraniu nie zaakceptowali zaproponowanego przez zarząd planu wydatków na rok 2015 (18 osób było za, 10 się wstrzymało, a 41 było przeciwnych). Mieszkańcy zgodzili się natomiast na to, by 20 tys. zł z budżetu przeznaczyć na organizację dnia dziecka, wyjazdów dla dzieci, dla seniorów i ogólnodostępnych. I taki plan wydatków zatwierdzili w głosowaniu.

Potrzebne będzie dodatkowe zebranie

Brak zaufania do pracy zarządu osiedla wyrazili jeszcze w inny sposób. Nie przyjęli uchwały ws. upoważnienia zarządu osiedla do dokonywania przesunięć w preliminarzu wydatków w miarę występowania potrzeb. - Skutkuje to tym, że jeśli w budżecie osiedla na zadania w ramach jednego działu zabraknie choćby złotówki, trzeba będzie zwoływać zebranie. Dopiero zebranie będzie głosowało nad tym, by przenieść brakującą kwotę do innego działu – tłumaczył Alojzy Cieszko, naczelnik Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miejskiego.

Ale dodatkowe zebranie w najbliższym czasie i tak będzie potrzebne. Mieszkańcy przyjęli bowiem wniosek Łukasza Sikorskiego o rezygnacji z członkostwa w zarządzie. - Przyczyna była jedna – praca zarządu była dość bierna. Nie rozwiązywano problemów, które były zgłaszane przez mieszkańców, nie były spełniane oczekiwania, choćby jeśli chodzi o integrację społeczności lokalnej. Nie potrafiłem znaleźć większości do poparcia ciekawych pomysłów – argumentował. Do 30 dni zorganizowane będzie zebranie, którego celem będzie uzupełnienie składu zarządu.

Padł nawet wniosek o odwołanie całego zarządu. - W myśl statutu z takim wnioskiem może wystąpić Rada Miejska, burmistrz lub 1/20 mieszkańców osiedla. Nie ma dziś możliwości, by odwołać zarząd – przyznał Jarosław Wieczorek, radca prawny. Kadencja zarządu kończy się za rok.

Największe osiedle chce więcej pieniędzy

Na jeszcze jedną rzecz uwagę zwrócił Kamil Widłok. - Jesteśmy najbardziej zaludnionym osiedlem, z tego, co pamiętam w 2012 roku byliśmy największym płatnikiem podatków w gminie. Na osiedlu nie ma remizy, osiedlowego domu kultury czy budynku np. dla KGW. Nie mamy więc obiektów, które generują koszty. Jakie środki dodatkowe udało się uzyskać z budżetu miasta? - pytał.

Dariusz Skrobol zauważył, że nie można porównywać budżetu osiedla w stosunku do budżetu miasta. - Nie do końca jest tak, że liczba mieszkańców generuje ilość podatków. Nikt nie powie, jak to się rozkłada na poszczególne osiedla. Rzeczą bezsporną jest fakt, że mieszka tu najwięcej osób. Dlatego też najwięcej spraw, związanych z kwestami społecznymi kierowanych jest na osiedle Piastów – przyznał burmistrz. Jako przykład podał plac zabaw, który jest jednym z najdroższych w gminie i ciągle jest modernizowany.

Wczorajsze zebranie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Jak podkreślał burmistrz, bywało tak, że obecnych było raptem 20 osób. Wczoraj przybyło ponad 70.

pako

T G+ F

Zebranie na os. Piastów, 30 marca 2015 r.

Zebranie na os. Piastów, 30 marca 2015 r.
Zebranie na os. Piastów, 30 marca 2015 r.
Zebranie na os. Piastów, 30 marca 2015 r.
Zebranie na os. Piastów, 30 marca 2015 r.
Zebranie na os. Piastów, 30 marca 2015 r.
Zebranie na os. Piastów, 30 marca 2015 r.
Zebranie na os. Piastów, 30 marca 2015 r.
Zebranie na os. Piastów, 30 marca 2015 r.
Zebranie na os. Piastów, 30 marca 2015 r.

Zobacz także

Jolanta Spek sołtysem Studzienic na kolejną kadencję
Jolanta Spek sołtysem Studzienic na kolejną kadencję
Rozpoczynają się zebrania w sołectwach gminy Pszczyna
Rozpoczynają się zebrania w sołectwach gminy Pszczyna
Pawłowickie placówki oświatowe w dobie pandemii
Pawłowickie placówki oświatowe w dobie pandemii
Szybka kolej: o trasach ze śląskimi samorządowcami
Szybka kolej: o trasach ze śląskimi samorządowcami
Pomaganie przez bieganie
Pomaganie przez bieganie
Kolejne seanse Samochodowego Kina Objazdowego
Kolejne seanse Samochodowego Kina Objazdowego
Sytuacja epidemiologiczna w powiecie
Sytuacja epidemiologiczna w powiecie
Najlepsza Przestrzeń Publiczna. Zagłosuj na Centrum Przesiadkowe w Pszczynie
Najlepsza Przestrzeń Publiczna. Zagłosuj na Centrum Przesiadkowe w Pszczynie
Prywatny las z dotacją z PROW
Prywatny las z dotacją z PROW
Swoje chwalimy, cudze poznamy
Swoje chwalimy, cudze poznamy
Gmina Pawłowice w pierwszej setce najzamożniejszych gmin wiejskich
Gmina Pawłowice w pierwszej setce najzamożniejszych gmin wiejskich

Komentarze:

TAMTEJSZY 2015-04-02 godz. 06:06
Proszę,proszę nawet radca prawny urzędu żeby ratować tyłek kumpla pana burmistrza.Daj pan spokój panie Piesiur robotę córcia ma w ratuszu o ile się nie mylę to w promocji tak że się dziołcha nie przerobi, miej pan choć trochę przyzwoitości.Kluczowy punkt waszej działalności czyli raz do roku dać zarobić jednej knajpie się sypie czas na zmiany.Nie dało panu do myślenia prze przegrał pan wybory z radnym Widłokiem.Młody bez doświadczenia a się przebił.CZAS NA ZMIANY
polgozog 2015-03-31 godz. 22:21
oberples: jakbyś był rodowitym hanysem, a nie nabytym to byś wiedzioł że hanysy nojlepij się integrójom się przy wspólnym biesiadowaniu. Na zebraniu godali my aby ta kasa dać na inksze imrezy niz yno 1 festyn zrobiony ręcami jednej z restauracji na osiedlu. Tak wyglądała robota tego zarządu w ostatnich latach. Jeden broł kasa do siebie po je przewodniczącym, kasa z osiedla dawoł temu lokalowi i boss lokalu robił za nich cało robota. A na osiedlu siedlice od kilkunastu lat bardzo dużo pieniędzy przeznaczają na takie imprezy, nie wiem nawet czy nie więcej niż zaproponowoł widłok u nos na polgazie, ino że oni tam chcom coś robić do mieszkańców, i choćby tyla robią, u nos zaś nie robiło się nic i miało być cacy. Bardzo dobrze że młodymu się chce coś robić, i na zebraniu mądrze godoł, jakby było inaczej to nie miołby takiego poparcia od tylu ludzi w różnym wieku, od tych młodych i od tych jak to powiedziołeś "omów"
oberpless 2015-03-31 godz. 19:57
A panie emerytki z K. Wielkiego to chyba pomyliły plotkarską ławeczkę z zebraniem. Dużo godanio ale bez sensu - oby tylko zaistnieć. Z Rady Osiedla zrobiły wraz z radnym K.W. biuro turystyczne.A co do integracji to Slonzoki nie potrzebują jej- znają się a gorole najlepiej do szole i na doł integrować się
Marek 2015-03-31 godz. 16:08
Panu Widłokowi w głowie się poprzewracało. Piękne podejście wszystkie pieniądze przeżreć, przepić i przechulać.
gosc 2015-03-31 godz. 14:47
Mina przewodniczącego zarządu osiedla, na pierwszym zdjęciu, bezcenna.
treść:
autor:

SQL: 18