Ks. Bernard Czernecki trzeci od lewej (fot. prezydent.pl)

Duchowny z Kobióra uhonorowany Orderem Orła Białego

Kobiór13.11.2017, 11:44

W związku z Narodowym Świętem Niepodległości prezydent Andrzej Duda uhonorował Orderem Orła Białego pochodzącego z Kobióra księdza prałata Bernarda Czerneckiego.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej.

Odznaczeniem uhonorowano też aktora Franciszka Pieczkę i rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.

Prezydent, wręczając order ks. Czerneckiemu mówił o nim, że jest "synem śląskiej ziemi, Ślązakiem z krwi i kości, który mówił zawsze o sobie: jestem Polakiem, którego rodzina walczyła o Polskę i o polski Śląsk i, który później swoją służbą duchową cały oddał się ludziom pracy, górnikom, którzy chcieli pracować dla Polski, ale chcieli pracować dla Polski wolnej".

Odznaczenie ks. Czerneckiego zostało przyznane w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej jako niezłomnego kapelana "Solidarności", wspierającego duchowo i materialnie polskich górników, krzewiącego ideę walki o Polskę niepodległą i sprawiedliwą, a także za pogłębianie i propagowanie postaw patriotycznych.

Ksiądz prałat urodził się w 1930 r. w Kobiórze. Był kapelanem górniczej „Solidarności”, opiekunem podziemnych struktur tego związku, współorganizatorem Komitetu Pomocy Internowanym i Poszkodowanym
UG Kobiór, prezydent.pl

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Motocyklista w szpitalu po zderzeniu z samochodem
Motocyklista w szpitalu po zderzeniu z samochodem
Sportowcy z Kobióra w Arłamowie wspierali piłkarzy
Sportowcy z Kobióra w Arłamowie wspierali piłkarzy
Święto Policji w Pszczynie: będą utrudnienia na parkingach
Święto Policji w Pszczynie: będą utrudnienia na parkingach

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20