Oni naprawdę kochają poezję!

28.04.2014, 14:11

Pszczyna

Wieczór z cyklu „W kręgu pszczyńskich poetów” zgromadził w „13” w piątek 25 kwietnia spore grono miłośników poezji. Tym razem goście zostali zaproszeni do poetyckiego świata Jana Szafrona.


Ten niebanalny poeta okazał się być twórcą wierszy tak różnorodnych w wymowie i formie, że spektakl stworzony z jego utworów, wzbudził szczery zachwyt. Zresztą sam poeta przyznał, że był bardzo wzruszony tym, co słyszał ze sceny. Nie przypuszczał, że tak ładnie zabrzmią jego wiersze w wersji recytowanej i śpiewanej.
Bardzo licznie przybyłych gości przywitała autorka spektaklu Renata Zborowska, która przypomniała ideę tych spotkań oraz krótką ich historię. Zaczęło się od wieczoru z wierszami Edyty Hanslik w grudniu, potem byliśmy w świecie poetyckim Barbary Solarskiej, w lutym podziwialiśmy twórczość Wacława Kostrzewy, a w marcu zachwycaliśmy się poezją Marii Słomak-Sojki.

Tym razem w trakcie godzinnego spektaklu mogliśmy wysłuchać wierszy i aforyzmów z trzech tomików wydanych przez Jana Szafrona. Utwory zostały bardzo starannie dobrane, aby pokazać różnorodny świat poety. Recytowane były znakomicie przez Marcina Piecha, Krzysztofa Dobosiewicza, Michała Pudełko i Renatę Zborowską. Do tego piosenki, wykonane przez Renatę Zborowską, a skomponowane przez Łukasza Bieleckiego („Czas”, „Nie mam pretensji”, „Co ma być”), Kacpra Wieję („Terror”, „To taki styl”, „Nie kochamy”, „Sarmata”), Annę Smołkę („Kompromis” - utwór wykonany przez kompozytorkę) i Jadwigę Masny („Droga”) uzupełniły obraz poetyckiego świata twórcy.

Wieczór należy zaliczyć do bardzo udanych. Goście jeszcze długo rozmawiali o tym, co słyszeli i nie szczędzili słów podziwu. Mieli okazję również porozmawiać z poetą, otrzymać zbiór wierszy z autografem. Cieszymy się, że tak spore grono osób kocha poezję i chce uczestniczyć w tych spektaklach, które z pewnością są ucztą dla ducha.

Atmosfera tych spotkań jest bardzo sympatyczna, niemal rodzinna. Zachęcamy tych, którzy jeszcze nie mieli okazji wziąć udziału w tym przedsięwzięciu, do zainteresowania się twórczością rodzimych poetów. Naprawdę warto!

Renata Zborowska

jack

T G+ F

Zobacz także

Festiwal Nauki: w gimnazjum może być naprawdę ciekawie!
Festiwal Nauki: w gimnazjum może być naprawdę ciekawie!
Oni sławią powiat
Oni sławią powiat
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18