Ogórek: dziennikarstwo to wspaniały zawód

29.11.2012, 20:06

Wola

Michał Ogórek był dziś gościem cyklu „Ciekawi ludzie, ciekawe spotkania”. Satyryk, dziennikarz i felietonista (jego teksty ukazują się m.in. w „Gazecie Wyborczej”) opowiadał m.in. o swoich początkach w dziennikarstwie, kondycji tego zawodu w dzisiejszych czasach oraz o Ryszardzie Kapuścińskim.

Przedstawiamy najciekawsze cytaty ze spotkania, które odbyło się w Woli.

O początkach kariery w dziennikarstwie:
„Swoją karierę rozpocząłem właściwie od tragedii kolejowej pod Częstochową. Byłem tam wtedy jednym z dwóch obecnych dziennikarzy, bo i tak w świat poszła oficjalna informacja z partii. A teraz dziennikarzy jest więcej niż kolejarzy”.

O naturze ludzkiej:
„Człowiek jest tak skonstruowany, że lubi wiedzieć, co złego dzieje się u innych. Na przykład, jak okazuje się, że jakiś celebryta jest chory to my właściwie życzymy mu powrotu do zdrowia, ale wcześniej poczytalibyśmy o tej jego chorobie. Nienajlepiej świadczy to o naturze ludzkiej, a jeszcze gorzej o dziennikarzach, którzy z tego żyją”.

O zaniku prasy drukowanej:
„Młodzi często nawet nie wiedzą, co to jest gazeta drukowana. Sam też ten trend widzę po sobie, bo kiedyś nie mogłem bez takich gazet żyć, a teraz coraz rzadziej je kupuję”.

O Ryszardzie Kapuścińskim:
„Miałem szczęście poznać go osobiście. Był niezwykle skromny i często lubił sprawiać wrażenie, że wie mniej niż wiedział w rzeczywistości. Wtedy inni często tłumaczyli mu różne kwestie, które on tak naprawdę bardzo dobrze znał”.

O zaletach dziennikarstwa:
„Najfajniejszą rzeczą w życiu jest to, że poznałem tyle fantastycznych osób, których pewnie bym nie poznał, gdybym nie był dziennikarzem. To wspaniały zawód, który daje ogromne możliwości”.

O współczesnym dziennikarstwie:
„Zawsze śmieszyło mnie to, jak pewien popularny tygodnik, które wkrótce pewnie zniknie z rynku określa się jako pismo autorów niepokornych. To przecież inni powinni oceniać kogoś, czy jest niepokorny czy nie, a nie my sami”.


„Ciekawi ludzie, ciekawe spotkania” to cykl spotkań ze znanymi osobami, organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Grzawie.

pako

T G+ F

Zobacz także

Dziennikarstwo bez granic
Dziennikarstwo bez granic
Dlaczego ogórek nie śpiewa?
Dlaczego ogórek nie śpiewa?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18