Ogórek: dziennikarstwo to wspaniały zawód

29.11.2012, 20:06

Wola

Michał Ogórek był dziś gościem cyklu „Ciekawi ludzie, ciekawe spotkania”. Satyryk, dziennikarz i felietonista (jego teksty ukazują się m.in. w „Gazecie Wyborczej”) opowiadał m.in. o swoich początkach w dziennikarstwie, kondycji tego zawodu w dzisiejszych czasach oraz o Ryszardzie Kapuścińskim.

Przedstawiamy najciekawsze cytaty ze spotkania, które odbyło się w Woli.

O początkach kariery w dziennikarstwie:
„Swoją karierę rozpocząłem właściwie od tragedii kolejowej pod Częstochową. Byłem tam wtedy jednym z dwóch obecnych dziennikarzy, bo i tak w świat poszła oficjalna informacja z partii. A teraz dziennikarzy jest więcej niż kolejarzy”.

O naturze ludzkiej:
„Człowiek jest tak skonstruowany, że lubi wiedzieć, co złego dzieje się u innych. Na przykład, jak okazuje się, że jakiś celebryta jest chory to my właściwie życzymy mu powrotu do zdrowia, ale wcześniej poczytalibyśmy o tej jego chorobie. Nienajlepiej świadczy to o naturze ludzkiej, a jeszcze gorzej o dziennikarzach, którzy z tego żyją”.

O zaniku prasy drukowanej:
„Młodzi często nawet nie wiedzą, co to jest gazeta drukowana. Sam też ten trend widzę po sobie, bo kiedyś nie mogłem bez takich gazet żyć, a teraz coraz rzadziej je kupuję”.

O Ryszardzie Kapuścińskim:
„Miałem szczęście poznać go osobiście. Był niezwykle skromny i często lubił sprawiać wrażenie, że wie mniej niż wiedział w rzeczywistości. Wtedy inni często tłumaczyli mu różne kwestie, które on tak naprawdę bardzo dobrze znał”.

O zaletach dziennikarstwa:
„Najfajniejszą rzeczą w życiu jest to, że poznałem tyle fantastycznych osób, których pewnie bym nie poznał, gdybym nie był dziennikarzem. To wspaniały zawód, który daje ogromne możliwości”.

O współczesnym dziennikarstwie:
„Zawsze śmieszyło mnie to, jak pewien popularny tygodnik, które wkrótce pewnie zniknie z rynku określa się jako pismo autorów niepokornych. To przecież inni powinni oceniać kogoś, czy jest niepokorny czy nie, a nie my sami”.


„Ciekawi ludzie, ciekawe spotkania” to cykl spotkań ze znanymi osobami, organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Grzawie.

pako

T G+ F

Zobacz także

Dlaczego ogórek nie śpiewa?
Dlaczego ogórek nie śpiewa?
Dziennikarstwo bez granic
Dziennikarstwo bez granic
Dron sprawdzał czym palą mieszkańcy Pszczyny
Dron sprawdzał czym palą mieszkańcy Pszczyny
Zakończyła się przebudowa ulicy Krasińskiego
Zakończyła się przebudowa ulicy Krasińskiego
Sytuacja epidemiologiczna w powiecie
Sytuacja epidemiologiczna w powiecie
Niemal 750 mieszkańców powiatu skorzystało już z bezpłatnej pomocy prawnej
Niemal 750 mieszkańców powiatu skorzystało już z bezpłatnej pomocy prawnej

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18