(fot. Pszczyńska Akademia Sztuk Walki) Z prawej Józef Brudny

Odszedł mistrz Józef Brudny

Pszczyna23.01.2017, 09:50

22 stycznia zmarł Józef Brudny, założyciel Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki.

W 1955 roku mistrz Józef Brudny  założył w Pszczynie pierwszą grupę treningową, która później stała się jednym z pierwszych i zarazem najstarszych ośrodków sztuk walki w Polsce.

W latach 1955-1960 bracia Jan i Józef Brudny na bazie indywidualnego treningu z mistrzem i komandosem bojowego jiu-jitsu postanowili utworzyć nowy system walki. Podczas osobistych dyskusji i obserwacji przyrody kształtowali nowe rozwiązania techniczne. W tym okresie nie funkcjonowała jeszcze nazwa kung-fu, lecz niektóre techniki miały już taki charakter. Chcieli przeciwstawienia się przemocy, której byli świadkami, zaczęli się zastanawiać i tworzyć własny styl samoobrony. Chrześcijańskie wychowanie, zainteresowania psychologią, filozofią i socjologią stało się podstawą etyczną pracy nad stylem walki wręcz.

Europejski system myślenia, tradycja rodzinna i regionalna mają szeroki wpływ na charakter metodyki stylu walki z Pszczyny. Pierwsze spotkania braci polegały na zasadzie - uderz mnie ręka lub nogą, a ja odpowiem moim ruchem i myśleniem w akcji obronnej i kontrataku. Tak zadawano sobie pytanie: - Co zrobisz jak wykonam taki ruch? Co by było gdyby...?

Po 15 latach treningów Józef Brudny postanowił stworzyć pierwsze sekcje poza Pszczyną. Otworzył je kolejno w Tychach, Katowicach, Jastrzębiu i Żorach.

Mistrz Józef Brudny - 10 DAN, 28 listopada 1998 r. otrzymał z Zarządu Polskiej Federacji Sztuk i Sportów Walki uchwałę o rejestracji stylu pod nazwą "Pszczyńska Sztuka Walki" oraz podziękowanie za kultywowanie polskiej tradycji i reprezentowanie w różnych krajach polskich osiągnięć w sztukach walki.

Wychował i wykształcił mnóstwo instruktorów i studentów sztuk walki, utworzył struktury federacyjnej z ośrodkami w Polsce.

maj

T G+ F

Zobacz także

Zmarł ks. Kazimierz Wolny, emerytowany proboszcz parafii w Studzienicach
Zmarł ks. Kazimierz Wolny, emerytowany proboszcz parafii w Studzienicach
Zmarł Alojzy Cieszko, były naczelnik Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa
Zmarł Alojzy Cieszko, były naczelnik Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Policyjne patrole wodne i rowerowe gotowe do sezonu
Policyjne patrole wodne i rowerowe gotowe do sezonu

Komentarze:

gość 2017-01-26 godz. 19:23
http://www.federacjasztukwalki.pl/pl/index.php?id=144
treść:
autor:

SQL: 18