Odkryjmy istotę świąt

22.12.2010, 14:41

Wieniec adwentowy, choinka – te świąteczne symbole wywodzą się z tradycji kościoła protestanckiego. W Pszczynie i okolicach święta Bożego Narodzenia obchodzi około 1700 ewangelików.

Pytanie o choinkę zawsze wzbudza we mnie bardzo charakterystyczny impuls, bo ludzie mało zdają sobie sprawę, że symbol ten wyrósł na gruncie kościoła ewangelickiego i podobnie jak wieniec adwentowy przeniknął do innych kościołów chrześcijańskich – mówi ksiądz Jan Badura, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pszczynie. - Choinka to symbol wiecznej zieleni, czyli życia, które pojawiło się wraz z narodzinami Jezusa Chrystusa - wyjaśnia.

Boże Narodzenie w kościele ewangelickim, podobnie jak w kościele rzymskokatolickim, poprzedza trwający cztery niedziele adwent. - W pierwszą niedzielę adwentu dzieci w kościele zapalają pierwszą z czterech świec, które znajdują się na wieńcu adwentystom – mówi ks. Jan Badura. Charakterystycznym elementem wystroju świątyni ewangelickiej w czasie adwentu jest też gwiazda, którą zawiesza się nad ołtarzem lub nad bramą wejściową do kościoła. Gwiazda świeci do święta epifanii albo jeszcze dwa tygodnie po święcie epifanii.

Wigilia Bożego Narodzenia to oczywiście 24 grudnia. Nim ewangelicy zasiądą do kolacji wigilijnej udają się na nabożeństwo wigilijne. Na ziemi pszczyńskiej rozpoczyna się ono o godz. 16.00. - Nie wszędzie tak jest, winnych regionach ludzie najpierw zasiadają do stołów, a następnego dnia, o godz 5.00 udają się na jutrznię – wyjaśnia ks. Jan Badura

W kościele ewangelickim śpiewa się zarówno tradycyjne polskie kolędy, pieśni biblijne, a także wyrosłe na gruncie polskim tzw. pastorałki, które opiewają narodzenie Jezusa na sposób ludowy. W śpiewniku ewangelickim jest też najbardziej znana na świecie, powstała w Austrii kolęda „Cicha noc, święta noc”. - Mimo że ma ona rodowód rzymskokatolicki, przylgnęło do niej, że jest kolędą ewangelicką – śmieje się ks. Jan Badura. Gdy chodzi o potrawy, na stole wigilijnym w domu ewangelika znajdziemy te same rarytasy, co na stole w domach katolików. Różnice wynikają raczej z regionu kraju. W uważanym za kościół bożego słowa kościele protestanckim centralne miejsce zajmuje ewangelia. Klasyczny opis narodzin Jezusa z Ewangelii wg św. Łukasza w czasie świąt jest wielokrotnie powtarzany. - Niektórzy ewangelicy znają go na pamięć. Ale właśnie słowo boże jest istotą tych świąt – mówi ks. Jan Badura.

Ks Jan Badura święta spędzi przede wszystkim w swojej parafii, ze względu na służbę w kościele. Po nabożeństwie wigilijnym na kilka godzin wyjedzie na ziemię cieszyńską. - Tame razem z synem i jego rodziną spędzimy wigilię – mówi ks. Jan Badura, który za pośrednictwem Gazety Pszczyńskiej i portalu Infopres.pl składa czytelnikom świąteczne życzenia. - Życzę wszystkim czytelnikom wiele bożego błogosławieństwa, radości, by istota tych świąt przez każdego została odkryta, by nie poddaliśmy się pośpiechowi i komercji.

akm

T G+ F

Zobacz także

Wesołych Świąt!
Wesołych Świąt!
Wesołych Świąt!
Wesołych Świąt!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18