Odblaski trafią też do przedszkolaków i gimnazjalistów

27.12.2013, 12:35

Pszczyna, powiat

W grudniu do niemal 7 tysięcy uczniów 43 szkół podstawowych w powiecie pszczyńskim trafiły opaski odblaskowe. To wszystko w ramach akcji Powiat Pszczyński - Bezpieczne Miejsce”, która propaguje używania elementów odblaskowych wśród młodych mieszkańców. Starosta pszczyński już zapowiedział, że akcja będzie kontynuowana w przyszłym roku.

- Doskonale wiemy, że chodników nie jest tyle, ile mieszkańcy by oczekiwali. Bezpieczeństwo leży w jurysdykcji powiatu, dlatego chcemy rok rocznie taką akcję przeprowadzać. W przyszłym roku opaski odblaskowe zakupimy dla wszystkich przedszkolaków i gimnazjalistów z terenu powiatu pszczyńskiego - zapowiedział podczas spotkania z dziennikarzami starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Na sugestię, że opaskami zainteresowani są także dorośli piesi i rowerzyści zapewnił, że starostwo zakupi więcej opasek, by mogły być one rozdawane np. przy okazji różnych akcjach skierowanych do rowerzystów.

- Piesi stanowią grupę najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego i niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Zgodnie z policyjnymi danymi pieszy poruszający się po nieoświetlonej drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny, a kierowca może go zauważyć dopiero z odległości ok. 20 m. Natomiast osoba posiadająca odblaski jest widoczna już z ponad 150 m - podkreśla Paweł Sadza.

To wszystko potwierdzają policyjne statystyki. Od początku roku w naszym kraju tylko na przejściach dla pieszych doszło do 692 zdarzeń, w których rannych zostały 444 osoby, a 31 straciło życie.

W grudniu na oznakowanym przejściu w Pawłowicach śmiertelnie potrącony został 50-letni mężczyzna. Do zdarzenia doszło po zmroku. (fot. powiat.pszczyna.pl)

ram

T G+ F

Galeria

Zobacz także

Pawłowice: Trawa i liście trafią do worków
Pawłowice: Trawa i liście trafią do worków
Stroiki trafią na wystawę
Stroiki trafią na wystawę
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18