Od 1 sierpnia nowe wnioski o 500+. Co się zmieniło?

Powiat01.08.2017, 12:44

1 sierpnia rozpoczyna się nowy okres na przyjmowanie wniosków dla osób ubiegających się o świadczenia w ramach programu Rodzina 500+. W zasadach przyznawania świadczenia nastąpiło kilka istotnych zmian.

Dziś przed godziną 7. rano już kilka osób ustawiło się w kolejce w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pszczynie, aby złożyć wymagane dokumenty. Do dyspozycji rodziców ubiegających się w Pszczynie o pieniądze z programu 500+ jest sześć stanowisk, na których urzędnicy przyjmują wymagane dokumenty.

W związku z próbami wyłudzania pieniędzy z programu 500+ przez niektórych świadczeniobiorców, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło trzy istotne zmiany mające temu zapobiec.

Pierwsza z nich dotyczy samotnych matek, które muszą wykazać, że jeżeli nie żyją z ojcem dziecka to korzystają ze świadczenia alimentacyjnego lub złożyły wniosek o alimenty. W przypadku, gdy ojciec jest nieznany lub nie żyje, konieczne jest okazanie odpowiednich dokumentów.

Druga istotna zmiana w programie dotyczy osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Rodzice przedsiębiorcy, inaczej niż w zeszłym roku, nie sami wpisują do wniosku wielkość swoich dochodów, a muszą je udokumentować odpowiednim zaświadczeniem z Urzędu Skarbowego.

- W ubiegłym roku podczas przyznawania pieniędzy w ramach programu Rodzina 500+ zdarzały się przypadki, gdy osoby pracujące przed złożeniem wniosku rozwiązywały na chwilę umowę o pracę, lub podpisywały ją na nowo, zmniejszając etat lub dochód widniejący na umowie. Takie sytuacje dotyczyły osób posiadających jedno dziecko, które, aby otrzymać 500+ musiały spełnić kryterium finansowe - mówi o przyczynach trzeciej zmiany Sonia Marekwia, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczynie.

Tego typu próby oszustwa w tym roku będą niemożliwe, gdyż ośrodki pomocy społecznej otrzymały dostęp do danych z ZUS-u, gdzie łatwo można zweryfikować, jakiej wysokości składki były do tej pory odprowadzane.

W ubiegłym roku do pszczyńskiego OPS-u wpłynęło 4795 wniosków,  w tym 1230 drogą elektroniczną. Rodzin spełniających kryterium dochodowe, które przez ostatni rok otrzymywały pięćset złotych na pierwsze dziecko było 2023.

4500 złotych to najwyższa kwota, jaką wypłacał przez ostatni rok Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczynie na dziewięcioro dzieci w ramach programu Rodzina 500+.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczynie otwarty jest w poniedziałki od 7.00 do 16.00 (w sierpniu i we wrześniu do 17.00), a od wtorku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. Ponadto wnioski będą również przyjmowane w soboty: 5 i 19 sierpnia oraz 9 i 23 września od 8.00 do 12.00. Wyjątkowo przez pierwszy tydzień sierpnia ze względu na nowy start programu ośrodek będzie czynny od 7.00 do 17.00.

Wszystkich, którzy złożenie wniosku mają jeszcze przed sobą pszczyński OPS zachęca do składania ich za pośrednictwem portalu „Emp@tia” a także poprzez systemy bankowe i ePUAP.

maj

T G+ F

Zobacz także

Bus 500 plus w środę będzie na pszczyńskim rynku
Bus 500 plus w środę będzie na pszczyńskim rynku
Rodzina 500 plus w Pszczynie: w piątek ruszyły wypłaty
Rodzina 500 plus w Pszczynie: w piątek ruszyły wypłaty
400 tys. zł na pierwsze remonty, 1,5 mln dla powiatowej spółki
400 tys. zł na pierwsze remonty, 1,5 mln dla powiatowej spółki
Ks. Bernard Czernecki z medalem „Za Zasługi dla Powiatu Pszczyńskiego”
Ks. Bernard Czernecki z medalem „Za Zasługi dla Powiatu Pszczyńskiego”
Mieszkanka Pielgrzymowic została diakonem
Mieszkanka Pielgrzymowic została diakonem
Moja miłość ma już nowy adres: Lizbona
Moja miłość ma już nowy adres: Lizbona

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18