Objazdowa Akademia Tańca zawita w Skansenie

Pszczyna11.10.2019, 10:19

W najbliższy weekend, 11-12 października w Skansenie po raz pierwszy odbędą się dwudniowe warsztaty i potańcówka z muzyką na żywo w ramach projektu realizowanego przez Akademię Tańca Tradycyjnego dzięki Programowi Dotacyjnemu „Koalicja dla Niepodległej".

- Jedną z cech charakterystycznych w tańcach z Górnego Śląska jest występowanie dużej ilości melodii dwuczęściowych o zmiennym rytmie i tempie. Najbardziej znanym tego typu tańcem jest oczywiście śląski trojak, jednak nie tylko on zagości podczas naszych warsztatów i potańcówki. Pojawią się także m.in. chodzony, mazurka - tyrolina, waloszki - walczyki, polki, rajlynder, krzyżok, kokotek, mietlorz, gołąbek, rachtór - piszą organizatorzy.

Do tańca zagrają muzycy grający w regionalnych zespołach pieśni i tańca działających na Górnym Śląsku. To co proponują organizatorzy, to powrót do dawnej funkcji, jaką miał taniec tradycyjny, czyli integracyjnej i zabawowej.

Będzie to zarazem okoliczność, podczas której będzie można poznać bogactwo muzyczno-taneczne danego regionu. W tańcu będzie poszukiwana spontaniczności, indywidualna ekspresja i improwizacja, co za tym idzie, daleko mu będzie do opracowanych form scenicznych.

Warsztaty będą uwzględniać współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia osób pozbawionego żywego kontaktu z muzyka tradycyjną, dla których tradycyjny polski taniec i muzyka są i mogą być istotnym elementem budowania więzi międzyludzkich, więzi w obrębie "Małej Ojczyzny" oraz więzi o szerszym charakterze tożsamości narodowej.

Warsztaty przewidziane są przede wszystkim dla osób początkujących i średniozaawansowanych, które w aktywny sposób chcą spędzić czas wolny.

Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem (dziewczęta mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie). Trampki i adidasy z gumową podeszwą odstawiamy do szafy.

Prowadzący: Bogumiła i Piotr Zgorzelscy.
Warsztaty odbędą się w piątek, 11 października w godz. 18.00-21.00 oraz w sobotę, 12 października od 13.00 do 16.00.
Potańcówka odbędzie się w sobotę w godz. od 18.00 do 21.00.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Pozostałe szczegóły tutaj.

Reklama

Reklama

KK

T G+ F

Zobacz także

Warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków
Warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków
Warsztaty z tworzenia wianków
Warsztaty z tworzenia wianków
Prace śląskich fotografów do zobaczenia w Centrum Przesiadkowym
Prace śląskich fotografów do zobaczenia w Centrum Przesiadkowym
Policjanci pomogli ocalić konie z przewróconej przyczepy
Policjanci pomogli ocalić konie z przewróconej przyczepy
Trwa remont Górniczej w Pawłowicach
Trwa remont Górniczej w Pawłowicach
Kolejni ozdrowieńcy w powiecie pszczyńskim
Kolejni ozdrowieńcy w powiecie pszczyńskim

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20