fot. Pro Memoria - Stowarzyszenie Bitwy Pod Pszczyną 1939

Obchody 80. rocznicy bitwy pod Pszczyną

Ćwiklice03.09.2019, 11:21

2 września, w Ćwiklicach pod Lasem Brzeziny, przy pomniku poległych żołnierzy polskich, odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy bitwy pod Pszczyną. Życie straciło tam 217 żołnierzy, głównie z 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej.

Proboszcz ćwiklickiej parafii, ks. Sylwester Suchoń wraz z innymi kapłanami, m.in. członkiem Stowarzyszenia Pro Memoria, ks. proboszczem Arturem Wyrobkiem, poświęcił brzozowy krzyż, upamiętniający bohaterską walkę żołnierzy. Autorem koncepcji krzyża jest Tomasz Waloszek.

Początkowo planowano mszę polową, ale z powodu niesprzyjającej pogody nabożeństwo przeniesiono do kościoła św. Marcina w Ćwiklicach. Tam odbyła się również prelekcja prof. Mariana Małeckiego na temat bitwy oraz rozdanie publikacji autorstwa Stanisława Janosza i Mariana Małeckiego "Bitwa pod Pszczyną w 15 odsłonach", wydanej z okazji 80-rocznicy bitwy. Na uroczystości obecny był burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol. Na obchodach pojawili się nauczyciele z miejscowych szkół, mieszkańcy z okolicznych miejscowości, a także goście z dalszych stron, Wodzisławia czy Radlina. Uroczystości zakończył poczęstunek Koła Gospodyń Wiejskich ufundowany przez sołtysa Ćwiklic.

Warto wspomnieć, że niedawno przy pomniku poległych żołnierzy w Ćwiklicach pojawiły się tablice informujące o przebiegu bitwy ufundowane przez nadleśnictwo. Ich autorami są Stanisław Janosz i prof. Marian Małecki. Został również naprawiony stan nawierzchni drogi prowadzącej do pomnika. Planowane jest wykonanie oznakowania dojazdu do pomnika.

(źródło: Pro Memoria – Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną)

ar

T G+ F

Zobacz także

75. rocznica wybuchu II wojny światowej
75. rocznica wybuchu II wojny światowej
Rocznica wybuchu wojny
Rocznica wybuchu wojny
Meetingi biegowe z "Aktywną Pszczyną"
Meetingi biegowe z "Aktywną Pszczyną"
E-learning dla najmłodszych mieszkańców wsi
E-learning dla najmłodszych mieszkańców wsi
Akcja Dar za dar - oddaj krew na pszczyńskim rynku i odbierz choinkę
Akcja Dar za dar - oddaj krew na pszczyńskim rynku i odbierz choinkę

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18