Obchody 72. rocznicy "Marszu Śmierci"

Powiat10.01.2017, 09:14, aktualizacja: 11:14

Starosta pszczyński oraz burmistrz Pszczyny zapraszają na uroczystości obchodów 72. rocznicy "Marszu Śmierci", które odbędą się 12 stycznia. Oprócz części oficjalnej obchodów, 21 stycznia odbędzie się VI Rajd Rowerowy upamiętniający te wydarzenia.

W styczniu 1945 r. naziści niemieccy podjęli decyzję o rozwiązaniu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Ewakuowani więźniowie maszerowali także przez Miedźną, Ćwiklice, Pszczynę, Brzeźce, Studzionkę, Suszec i Pawłowice w stronę Wodzisławia Śląskiego, skąd pociągami byli wywożeni w głąb III Rzeszy. Wielu z nich podczas marszu zmarło z zimna i wycieńczenia. Tych, którzy próbowali ucieczki esesmani rozstrzeliwali.

W miejscowościach naszego powiatu po raz kolejny upamiętniona zostanie rocznica „Marszu Śmierci”.  Złożenie kwiatów oraz przemówienia okolicznościowe odbędą się kolejno o godzinie: 10.30 w Miedźnej (cmentarz parafialny), 11.00 w Pszczynie (tablica pamiątkowa przy ul. Bogedaina), 12.00 w Pszczynie, (cmentarz przy ul. Wodzisławskiej), 12.30 w Suszcu (Łęg), 13.20 w Pawłowicach (cmentarz parafialny), 13.40 w Studzionce (cmentarz parafialny), 14.00 w Brzeźcach (cmentarz parafialny).

Natomiast 21 stycznia Klub Turystyki Kolarskiej PTTK „Koło” wraz z Oddziałem PTTK Ziemi Pszczyńskiej zapraszają na rajd rowerowy upamiętniający te tragiczne wydarzenia.

Uczestnicy rajdu ku pamięci poległych zapalą znicze na mogiłach ofiar marszu oraz pokonają trasę rowerową: Pszczyna - Suszec „Łęg” - Pszczyna. Długość trasy - 23 kilometry. Zbiórka godz. 11.00 przy hotelu PTTK w Pszczynie, ul. Bogedaina 16. Następnie rowerzyści wyruszą w trasę: przejazd pod Tablicę Pamięci na ul. Bogedaina - cmentarz Św. Krzyża przy ul. Żorskiej i przejście do zbiorowej mogiły - przyjazd do lasu „Łęg” na granicy Suszca i Branicy pod Pomnik Ofiar Marszu Śmierci - Pszczyna. Na mecie w hotelu PTTK na uczestników czkać będzie ciepły posiłek. Warunkiem udziału w rajdzie jest zgłoszenie uczestnictwa w biurze PTTK ul. Rynek 15 lub pod nr tel. 32/4491123 do 17 stycznia.

maj

T G+ F

Zobacz także

Obchody
Obchody "Marszu Śmierci" - ku pamięci zamordowanych
Oddali hołd poległym w
Oddali hołd poległym w "Marszu Śmierci"
Witpol - dealer Hyundai
gorący temat
Teresa Urbańczyk z Jankowic Ślązaczką Roku!
Teresa Urbańczyk z Jankowic Ślązaczką Roku!
Młodzi pytają o smog
Młodzi pytają o smog
Orkiestra w rytmie disco: wygraj zaproszenie!
Orkiestra w rytmie disco: wygraj zaproszenie!

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18