O śmieciach zadecydujemy w referendum!

21.09.2006, 04:32

Pszczyna

12 listopada dla mieszkańców gminy Pszczyna będzie nie tylko terminem wyborów samorządowych. Będą mogli też zagłosować w „referendum śmieciowym”.


Projekt uchwały, który jeszcze kilka tygodni temu wzbudzał duże emocje, został uchwalony prawie jednogłośnie (tylko jeden radny wstrzymał się od głosu). Decyzję, czy przyjąć podatek śmieciowy, będą podejmowali jednak już sami mieszkańcy. Referendum w tej sprawie odbędzie się 12 listopada, łącznie z wyborami samorządowymi. Jeżeli frekwencja wyniesie 30% i będzie ponad połowa głosów na „tak”, wtedy podatek wejdzie w życie.

Dzisiaj gmina może tylko kontrolować, czy właściciele nieruchomości przestrzegają przepisy związane z wywozem odpadów. Nowe rozwiązanie ma ukrócić problem dzikich wysypisk, wyrzucania śmieci do lasów, czy rowów. W tej chwili mieszkańcy ponad 9 tys. posesji na terenie gminy (ok. 15%) nie mają podpisanych umów na wywóz śmieci. W razie przyjęcia podatku, płacić będą musieli wszyscy. Ile? - Szacujemy, że miesięcznie może to być kwota 4 zł na członka rodziny – mówi Beata Czech, inspektor w referacie ochrony środowiska UM. – Żeby nie było utrudnień, podatek będziemy wnosić równolegle z podatkiem od nieruchomości, na osobnym nakazie płatniczym, raz na kwartał – dodaje.

Co w zamian? Obowiązek wywozu śmieci przejmie gmina. Jak się dowiedzieliśmy, wywóz miałby się odbywać raz na dwa tygodnie. Mieszkańcy otrzymają też pojemniki i worki i ich zadaniem będzie segregacja odpadów. - Odbieralibyśmy wszystkie odpady, które produkuje się na terenie posesji, począwszy od odpadów wielkogabarytowych, czyli tapczanów, pralek czy lodówek, skończywszy na papierach, szkle, plastikach – mówi Beata Czech.

Podatek śmieciowy ma być korzystny zarówno dla gminy, jak i mieszkańców. Gmina przekonuje, że ci, którzy zgodnie z ustawowym obowiązkiem płacą za wywóz odpadów, nie odczują go po kieszeni. A po wprowadzeniu podatku, będą płacić także ci, którzy dzisiaj wyrzucają śmieci do lasów.

pin

T G+ F

Zobacz także

Pszczyna: Po świętach zatoną w śmieciach?
Pszczyna: Po świętach zatoną w śmieciach?
Park tonie w śmieciach
Park tonie w śmieciach
Cykl spotkań „Dobra starość, długie życie” w Starostwie Powiatowym
Cykl spotkań „Dobra starość, długie życie” w Starostwie Powiatowym
Chochla 2019 z finalistą programu MasterChef
Chochla 2019 z finalistą programu MasterChef

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18