O rycerzach zakonnikach

23.08.2011, 11:14

Powiat

23 sierpnia o godz. 14.00 w Muzeum Zamkowym w Pszczynie odbędzie się wernisaż wystawy „Zakony rycerskie: historia i współczesność. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 24 sierpnia do 20 września 2011 r.


Stanowi ona owoc prac, poszukiwań badawczych i zainteresowań osób z różnych kręgów działalności zawodowej połączonych ideą zakonów rycerskich i tradycją etosu rycerskiego. Większość zbiorów przekazało na wystawę Stowarzyszenie „Szlak Templariuszy”. W jego skład wchodzą historycy, archeolodzy, historycy sztuki, historycy prawa, ale przede wszystkim pasjonaci. Na wystawie znajdą się artefakty związane z działalnością krzyżowców w Ziemi Świętej, Prusach i w Polsce, m.in. w Miechowie, Rurce i w Chwarszczanach.
Zobaczyć będzie można stroje zakonne, miejsca walki – w tym urny z ziemią zabraną z miejsc największych klęsk i zwycięstw rycerstwa zakonnego – a także multimedialne przedstawienia zamków krzyżowców w Ziemi Świętej. Zaprezentowane zostaną też zabytki malarstwa, rysunku, rzeźby, sztuka użytkowa oraz system monetarny. Kuratorem wystawy jest dr Marian Małecki z Katedry Powszechnej Historii Państwa i Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W zorganizowanie wystawy zaangażowały się Uniwersytet Jagielloński, Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej, Stowarzyszenie „Szlak Templariuszy” oraz Muzeum w Bielsku-Białej.

jack

T G+ F

Zobacz także

Hospicjum z certyfikatem i nowym zarządem
Hospicjum z certyfikatem i nowym zarządem
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18