(fot. powiat)

O przyszłości szpitala, ochronie powietrza oraz rozwiązywaniu problemów uzależnień

Suszec12.02.2020, 21:31

12 lutego w gminie Suszec odbył się Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego. Tematyka dotyczyła m.in. ochrony powietrza.

Włodarze zapoznali się z planami utworzenia na terenie województwa Związku Powiatowo-Gminnego Śląska Energia, którego głównym celem będzie praca nad likwidacją niskiej emisji, poprawa jakości powietrza i warunków życia mieszkańców. O utworzeniu lokalnej wspólnoty energetycznej opartej na innowacyjnym modelu wytwarzania, magazynowaniu, dystrybucji i zarządzania energią elektryczną i cieplną, mówił Józef Kruczek, radny Rady Powiatu Gliwickiego. Plany są szerokie i związane m.in. z realizacją elektrowni odnawialnych źródeł energii, tworzeniem farm wiatrowych, fotowoltaicznych czy magazynów energii. Założeniem związku jest wypracowanie przychodów dla samorządów oraz korzyści dla mieszkańców w postaci obniżenia kosztów za energię elektryczną. List intencyjny w sprawie przystąpienia do związku podpisało póki co sześć śląskich samorządów.

Samorządowcom zostało zaprezentowane urządzenie do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza na terenach otwartych, tzw. EkoSłupek. Urządzenie ostrzega przed zanieczyszczeniami, informuje o stanie powietrza oraz zbiera dane do analizy. EkoSłupki montowane są najczęściej przy parkach, szkołach, placach zabaw, boiskach czy szpitalach. Informują, w jakim powietrzu przebywamy, a mieszkańcy mogą podjąć decyzję, czy w danym miejscu, w danej chwili podejmować aktywność fizyczną. Początkiem roku dwa EkoSłupki zamontowane zostały w gminie Kobiór. Do montażu kilku urządzeń przymierza się powiat pszczyński.

Podczas konwentu kontynuowane były rozmowy dotyczące przyszłości Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Dyrektor placówki, dr n. med. Marcin Leśniewski omówił pierwszy pełny rok działalności lecznicy, zagrożenia i perspektywy oraz wskazał, jak można podwyższyć szanse na przetrwanie szpitala.

Samorządowcy zapoznali się również z możliwościami działań Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż na rzecz mieszkańców powiatu pszczyńskiego w zakresie uzależnień i pomocy społecznej. Fundacja prowadzi w Pszczynie poradnię leczenia uzależnień oraz mieszkania chronione, hostel dla uzależnionych w Bielsku-Białej oraz ośrodki readaptacyjne dla osób uzależnionych w Bielsku-Białej i Pszczynie. Od ubiegłego roku poradnie leczenia uzależnień w Pszczynie i Bielsku-Białej działają w ramach kontraktu NFZ i mogą przyjąć znacznie więcej pacjentów. Dyrektor fundacji, Roman Wojnar zaproponował szerszą współpracę z ośrodkami pomocy społecznej i gminnymi komisjami rozwiązywania problemów alkoholowych.

Podczas konwentu rozmawiano także o promocji gmin w Biurach Informacji Turystycznej prowadzonych przez Agencję Promocji i Rozwoju Ziemi Pszczyńskiej, organizacji na terenie powiatu pszczyńskiego Wojewódzkich Finałów Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz współpracy przy organizacji centrów opieki psychiatrycznej.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Eksploatacja górnicza i gospodarka odpadami głównymi tematami spotkania samorządowców
Eksploatacja górnicza i gospodarka odpadami głównymi tematami spotkania samorządowców
Konwent Śląskiego Związku Gmin i Powiatów
Konwent Śląskiego Związku Gmin i Powiatów
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18