O ludowych obyczajach na wiosnę

20.03.2008, 11:09

Gilowice

Wykładami o ludowych, wiosennych i wielkanocnych tradycjach, licealiści przywitali wiosnę.


Wiosenna sesja etnograficzno – historyczna odbyła się w Liceum ogólnokształcącym w Gilowicach. Mottem przedświątecznego spotkania były słowa zaczerpnięte z „Wesela” Wyspiańskiego: Byle polska wieś zaciszna, Byle polska wieś spokojna?
Wiele obrzędów praktykuje się jeszcze na wsi, ale jeszcze więcej z nich zanika. Etnograf Krystyna Kaczko przybliżyła tradycje wielkopostne i świąteczne, których w dużej mierze już się nie praktykuje, jak chociażby chodzenie z goikiem, kołatkami czy obywanie się panien w rzece (na poprawę urody). Sporo jest też takich, które jeszcze się kultywuje np. w Szczyrku, jak straż przy grobie Jezusa czy palenie Judasza. Jest jednak nadziej dla tych obrzędów, bo rządzi nimi pewna prawidłowość. - Zanikają, ale potem pada jakaś iskra i znów są praktykowane – mówi Kaczko. Jak chociażby zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, który na ziemi pszczyńskiej poszedł w odstawkę w XIX, a wrócił po wojnie.

O życiu codziennym społeczności wiejskiej na przykładzie Miedźnej mówiła Urszula Chrobok – Sztoler. W historii miejscowość zapisała się jako ta bogatsza, ale sami mieszkańcy nie najlepiej się w niej zapisali, bo jako społeczność zamknięta, niechętna na nowo przybyłych. - Jeżeli ktoś chciał się ożenić z panną z Miedźnej, mógł to zrobić, ale raczej w tej miejscowości potem nie mieszkał – charakteryzuje miedźnian dr Chrobok - Sztoler.
Wieś zaciszna i spokojna? Źle tu nie było, jeden dzień pańszczyzny na tydzień, dwie karczmy. Mieszkańcy oddawali co książęce – księciu,co boskie – Bogu, i jeszcze była z tego reszta, czego dowodem jest bogaty, barwny folklor, który kultywują zespoły śpiewacze i taneczne w gminie. Kiedy zatańczyli i zaśpiewali Frydkowianie, ściany zadrżały od przytupów.


agw

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Sesja o obyczajach
Sesja o obyczajach
Wiosenna sesja o obyczajach
Wiosenna sesja o obyczajach
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży
Wznowienie wyłożenia ewidencji gruntów i budynków
Wznowienie wyłożenia ewidencji gruntów i budynków

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18