O górnictwie inaczej

28.11.2011, 12:21

Powiat

Skutki działalności górniczej mają dla środowiska nieodwracalny charakter. Trzeba to zmienić i zwiększyć rolę społeczności lokalnych w procesie wydawania koncesji na eksploatację. Takie tezy płyną z przyjętej przez Radę Powiatu Pszczyńskiego uchwały.


Uchwałę intencyjną w sprawie minimalizowania negatywnych skutków w środowisku powodowanych przez eksploatację górniczą radni powiatowi uchwalili podczas sesji rady, 23 listopada.
W dokumencie, który przekazany zostanie ministrowi środowiska czytamy, że ustawa „prawo geologiczne i górnicze” zarówno w dotychczasowym brzmieniu jak i nowa jej regulacja nie określa realnej rekompensaty za poniesione szkody w środowisku. Według radnych świadczy o tym m.in. stosowanie przepisu, który mówi o przywróceniu do stanu poprzedniego terenów objętych szkodami górniczymi, co w rzeczywistości jest niemożliwe do wykonania.

Straty poniesione przez środowisko eksploatacją górniczą prowadzoną na tzw. zawał są nieodwracalne i powodują ogromne deformacje terenu oraz zmianę stosunków hydrologicznych, topograficznych, a przede wszystkim przyrodniczych, pozostawiając negatywne skutki tych działań na zawsze – uważają radni. Dlatego postulują o przyjęcie rozwiązań systemowych, w których ograniczy się do minimum zniszczenia w środowisku.

(więcej na ten temat czytaj w najbliższym wydaniu „Gazety Pszczyńskiej”, nr 23, 6 grudnia br.)

jack

T G+ F

Zobacz także

Spędz Andrzejki INACZEJ w Bugsy
Spędz Andrzejki INACZEJ w Bugsy
Gorąco w górnictwie
Gorąco w górnictwie
O bezpieczeństwie na drodze w Osiedlowym Domu Kultury w Pawłowicach
O bezpieczeństwie na drodze w Osiedlowym Domu Kultury w Pawłowicach
Kurs fotograficzny dla początkujących. Trwają zapisy!
Kurs fotograficzny dla początkujących. Trwają zapisy!

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18