O ceglanych domach w Skansenie

Pszczyna09.04.2019, 11:13

8 kwietnia w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej odbyła się promocja książki pt. „Domy bezdomne", napisanej przez pszczyniankę, Dorotę Brauntsch.

Drewniany budynek Skansenu wypełnił się licznymi sympatykami autorki i jej książki. Pojawili się też bohaterowie publikacji, w tym właściciele, byli i obecni, dawnych, ceglanych domów z okolic Pszczyny. To właśnie one, budynki często zapomniane już i odchodzące do historii, stały się inspiracją do stworzenia książki - opowieści o domach z duszą.

- Proszę zauważyć, że jest to publikacja, o której było głośno, jeszcze przed jej wydaniem - zauważyła na wstępie Teresa Musik, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie.

- A zaczęło się od fotografii. Pomysł na książkę zrodził się w drodze - przyznała autorka. - Zauważyłam, że te domy znikają w zastraszającym tempie. Zaczęło mnie to martwić. Było mi ich zwyczajnie po ludzku żal - dodała. Reporterka zauważyła, jak ważny przy tworzeniu książki był kontakt z drugą osobą, wielokrotne spotkania, poznawanie właścicieli domów i ich historii. - To jest książka o idei domu. To książka o człowieku – podkreślała autorka „Domów bezdomnych”, które stały się osobistą relacją konkretnych ludzi. Na spotkaniu spontanicznie zabierali głos bohaterowie przytaczanych historii.

- Bardzo mi zależało, aby ten mały, lokalny temat stał się ogólnokrajowy. Wiele osób pisze do mnie teraz o podobnych historiach w innych regionach Polski - zauważa Dorota Brauntsch. Jej książka, to udana próba uchwycenia zanikającego już świata. Na przykład bohaterka opublikowanej historii, pani Edyta, zapragnęła wykorzystać jeden z charakterystycznych elementów ceglanych domów, tzw. „wysiadki”. Został on zachowany w nowej architekturze, choćby symbolicznie przedłużając życie dawnych domostw.

Dorota Brauntsch niewątpliwie sprawiła, że nie tylko podczas tego spotkania „bezdomne domy” z terenu Górnego Śląska odnalazły ciepły kąt.

Rozmowę z autorką poprowadził Jakub Pieczka, który odczytał list gratulacyjny od burmistrza Pszczyny, doceniający wkład autorki w „przybliżanie dziejów małej ojczyzny”. List gratulacyjny wystosował również samorząd powiatu pszczyńskiego. Urozmaiceniem spotkania stały się fragmenty książki odczytywane przez młodzież ze Stowarzyszenia „take tam” im. Artystów Międzywojnia. Po części oficjalnej, nadszedł czas na indywidualne rozmowy, wymianę przeżyć. Do autorki ustawiła się liczna kolejka chętnych na zdobycie książki z autografem. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa fotografii pt. „Ceglane domy ziemi pszczyńskiej”, autorstwa Doroty Brauntsch.

Na spotkanie zaprosiła Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Małgorzata Brandys

T G+ F

Zobacz także

Kobiety, które warto upamiętnić
Kobiety, które warto upamiętnić
Promocja
Promocja "Domów bezdomnych"
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18