Nowy system zawodzi

Powiat21.11.2017, 10:12

W całym kraju 13 listopada uruchomiono nowy system CEPiK 2.0. W wielu miejscach pojawiły się problemy z jego działaniem. Czy w Pszczynie system zadziałał prawidłowo?

W wielu wydziałach komunikacji w urzędach w całym kraju 13 listopada zapanował zamęt, a wszystko przez nowo wprowadzony system CEPiK 2.0, który nie do końca zadziałał tak, jak powinien.

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to baza danych zawierająca informacje o pojeździe. Dla urzędów i organów ścigania ma być dużym ułatwieniem, gdyż wszystkie potrzebne informacje znajdują się w jednym miejscu, a dla kierowców to przede wszystkim zmiany w zasadach obowiązkowych przeglądów okresowych pojazdów. Nowy system ma zakończyć problem tzw. „turystyki badań technicznych”, polegającej na tym, że jeżeli kierowcy nie udało się uzyskać pozytywnego wyniku przeglądu na jednej stacji kontroli pojazdów, szukał innej z bardziej pobłażliwym diagnostą. Aż do skutku.

Teraz ma to być niemożliwe, bo każda kontrola bez względu na ostateczny wynik rejestrowana jest w ogólnopolskim systemie, a w razie uzyskania negatywnego wyniku diagnozy, kolejną można wykonać do 14 dni, oczywiście po naprawie wykrytych usterek.

Po uruchomieniu systemu w wielu wydziałach komunikacji załatwienie jakiekolwiek sprawy związanej z rejestracją pojazdu było niemożliwe i to przez kilka dni. - Problem był od poniedziałku 13 listopada i trwa aż do teraz. W systemie jest mnóstwo błędów, cały czas kolejne są naprawiane, jednakże system nie działa sprawnie. Zdecydowanie utrudnia to pracę urzędników, wydłuża się cała procedura i tworzą się kolejki. Najgorsze jest to, że czasami urzędnik wypełnia cały wniosek, a dopiero w momencie migracji danych z systemu pojawia się błąd i tak naprawdę trzeba zacząć wszystko od początku. Raz system zadziała, innym razem już nie. Mamy nadzieję, że do dwóch tygodni wszystkie błędy zostaną naprawione, a system zacznie sprawnie działać – komentuje sprawę Roman Burda, pracownik Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Pszczynie.

Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi cały czas prace związane z przywróceniem pełnej sprawności systemu CEPiK 2.0, ale trudno określić jak długo to potrwa. 

Reklama

maj

T G+ F

Zobacz także

Sprawdź dane w ewidencji gruntów i budynków
Sprawdź dane w ewidencji gruntów i budynków
O rozwoju szpitala i noclegowni na konwencie włodarzy
O rozwoju szpitala i noclegowni na konwencie włodarzy
Złóż informację o dochodach i deklarację roczną w terminie
Złóż informację o dochodach i deklarację roczną w terminie
gorący temat
Uczniowie, nauczyciele, rodzice prosili. Radni nie posłuchali
Uczniowie, nauczyciele, rodzice prosili. Radni nie posłuchali
Odwołują wydarzenia w związku z żałobą narodową
Odwołują wydarzenia w związku z żałobą narodową

Komentarze:

janer 2017-11-22 godz. 20:00
Brawo za wczesną reakcję. Napisaliście o awarii cepika kiedy zaczął działać, lol XD
mmm 2017-11-21 godz. 12:03
Dobra Zmiana
treść:
autor:

SQL: 19