Nowy nabytek już w straży

03.10.2008, 11:31

Pszczyna, powiat

W czwartek, 2 października ok. godziny 20.00 do Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie trafił samochód ratownictwa wysokościowego.


Wóz z wysoką drabiną ma podwozie Iveco Magirus. Został wyprodukowany w Niemczech. Maksymalny zasięg drabiny to 37 metrów. Jest wyposażony w kosz ratowniczy o udźwigu 270 kg, mechanizm mocowania noszy, reflektory. Jak poinformował nas mł. kpt. Jacek Jonkisz, rzecznik KPPSP w Pszczynie, po wysunięciu podpór i wypoziomowaniu, katalogowy czas uzyskania pełnego zasięgu wynosi 29 sekund.

Samochód z drabiną kosztuje ok. 2 mln zł. Połowę środków pochodzi z budżetu państwa, 25% przekaże Starostwo Powiatowe, resztę - gminy naszego powiatu.

- To pierwsza drabina w nowożytnej historii naszej straży pożarnej - podkreśla Jacek Jonkisz. - Prawie do końca lat 90. korzystaliśmy z podnośnika hydraulicznego, ale został wycofany z użytku - dodaje. Pszczyńscy strażacy korzystali z podobnej drabiny, która jest na wyposażeniu jednostki w Tychach. Średnio kilkanaście razy w roku. Nie trzeba jednak dodawać, że w razie zagrożenia liczy się każda minuta.

To, że drabina jest już na miejscu, nie oznacza, że od razu będzie mogła uczestniczyć w akcjach. - Najpierw musimy przeszkolić wszystkich kierowców-operatorów. Czekają nas też tygodnie ciężkich ćwiczeń związanych z użytkowaniem i rozkładaniem drabiny tak w dzień, jak i w nocy oraz podczas różnych warunków atmosferycznych - podkreśla Jacek Jonkisz. Do pierwszej akcji nowa drabina będzie mogła wyjechać za jakieś 2-3 miesiące.

ram

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Nowy komendant w pszczyńskiej straży pożarnej
Nowy komendant w pszczyńskiej straży pożarnej
Nowy komendant Straży Miejskiej
Nowy komendant Straży Miejskiej
Nowoczesny sprzęt w pracowniach PZS nr 1
Nowoczesny sprzęt w pracowniach PZS nr 1
28-letni graficiarz złapany na gorącym uczynku
28-letni graficiarz złapany na gorącym uczynku

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18