(fot. hospicjum)

Nowy kontrakt dla pszczyńskiego hospicjum

Pszczyna25.06.2019, 08:00

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie otrzymało kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia na opiekę nad 27 pacjentami. Jest to trzykrotnie więcej niż w poprzednim kontraktowaniu jednak liczba pacjentów, którzy kierowani są do pszczyńskiego hospicjum od kilku miesięcy sięga 50 chorych miesięcznie i ciągle wzrasta.

Pszczyńskie hospicjum otrzymuje kontrakty z NFZ od 2000 roku, jednak nigdy ich wymiar nie przekraczał sfinansowania opieki nad 10 chorymi. Tymczasem od listopada 2018 r. liczba chorych, którymi hospicjum opiekuje się w ciągu miesiąca dochodzi do 50 osób.

W tym roku po raz pierwszy kontrakt z NFZ sięgnął skali, która w połowie odpowiada potrzebom chorych hospicjum św. Ojca Pio. O sfinansowanie potrzeb wszystkich pozostałych chorych hospicjum musi zabiegać samodzielnie, ubiegając się o dotacje oraz prosząc społeczeństwo o przekazywanie darowizn i 1%. Dodatkowo w swoim budżecie hospicjum stara się planować pieniądze, za które można kontynuować rozpoczętą w 2015 r. budowę kompleksu hospicyjno-opiekuńczego pn. „Dom Ojca Pio” (w tym hospicjum stacjonarne i ośrodek dziennego pobytu dla seniorów).

W ramach opieki tzw. hospicjum domowego do każdego chorego dojeżdżają lekarze i pielęgniarki w zależności od indywidualnych potrzeb, które często wykraczają poza „zakontraktowane” usługi. Chorzy i ich najbliżsi mogą także skorzystać z pomocy psychologa, fizjoterapeuty, duchownego i wolontariusza niemedycznego; mogą również bezpłatnie otrzymać sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, jak łóżka, koncentratory tlenu, ssaki, chodziki i in. Chorzy w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na pomoc w tym artykuły higieniczne, pielęgnacyjne i medyczne.

Hospicjum obejmuje opieką całe rodziny również dzieci w okresie choroby i żałoby. W ten sposób realizowana jest opieka holistyczna (całościowa), która jest główną ideą hospicjów społecznych zrzeszonych w Forum Hospicjów Polskich, jak hospicjum w Pszczynie.

(źródło: Hospicjum św. Ojca Pio)

KK

T G+ F

Zobacz także

Każdy się nadaje, czyli rzecz o pomaganiu
Każdy się nadaje, czyli rzecz o pomaganiu
20 lat Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie
20 lat Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie
Pszczyńskie obchody 75. rocznicy „Marszu Śmierci"
Pszczyńskie obchody 75. rocznicy „Marszu Śmierci"
Nielegalna bimbrownia w Jarząbkowicach. Właściciel zostanie ukarany
Nielegalna bimbrownia w Jarząbkowicach. Właściciel zostanie ukarany
Pszczyńskie specjały na targach w Berlinie
Pszczyńskie specjały na targach w Berlinie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18