(fot. powiat)

Nowości w powiatowej komunikacji publicznej

Powiat13.01.2020, 11:17

Więcej kursów i młodszy tabor, z lepszymi wskaźnikami dotyczącymi emisji spalin - to główne nowości na linii pawłowickiej i suszeckiej.

Podpisanie umowy/ fot. powiat

Ilość kursów realizowanych w dni robocze i szkolne na linii do Pawłowic zwiększona została z 11 do 13, w soboty zamiast dwóch, realizowane są trzy kursy tam i powrót. Na linii Pszczyna - Suszec - Żory ilość kursów wzrosła z 9 do 12 w dni robocze i szkolne, w soboty realizowane są cztery kursy tam i powrót.

- Na obu liniach zwiększyliśmy ilość kursów, a w przetargu postawiliśmy także wyższe wymagania, oczekując taboru młodszego, z lepszymi wskaźnikami dotyczącymi emisji spalin. Zwiększy się komfort podróżowania na tych liniach - podkreśla starosta Barbara Bandoła.

Wartość umowy - przez cały okres jej trwania - wynosi ponad 5,8 mln zł. Jest to umowa o najwyższej wartości podpisana przez powiat na świadczenie usług przewozowych. 45% tej kwoty pokryje powiat pszczyński, natomiast 55% gminy, przez które przebiegają linie - proporcjonalnie do ilości wozokilometrów. W skali roku samorządy przeznaczą: powiat pszczyński - 586 tys. zł, gmina Pszczyna - 351 tys. zł, gmina Suszec - 214 tys. zł, gmina Pawłowice - 85 tys. zł, miasto Żory - 66 tys. zł.

Podczas spotkania włodarzy powiatu z przedstawicielami przewoźników realizujących kursy na terenie powiatu, określono cele na najbliższe miesiące, które pomogą usprawnić publiczny transport zbiorowy. - Dziś już chyba nie ma wątpliwości, że centrum przesiadkowe było bardzo potrzebne - każdego dnia odjeżdża stąd ponad 180 autobusów i busów. Pasażerowie powiatowych linii mogą korzystać z systemu dynamicznej informacji pasażerskiej i sprawdzić nie tylko trasę i rozkład jazdy, ale także, kiedy faktycznie autobus przyjedzie na wybrany przystanek. Pierwsi przedsiębiorcy realizujący komercyjne kursy także wyposażyli już swój tabor w system GPS, który umożliwia włączenie się do systemu. Zachęcamy kolejnych organizatorów komunikacji i przewoźników, by w ten sposób usprawniali kursy - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego.

Nowa umowa na świadczenie usług przewozowych na powiatowych liniach: U1 Pszczyna - Mizerów - Pawłowice oraz U2 Pszczyna - Suszec - Żory została podpisana przez władze powiatu na okres od początku 2020 r. do końca czerwca 2024 r. Kursy realizuje P.P.U.H. „KŁOSOK" Andrzej Kłosok z Żor.

Na stronie www.komunikacja.powiat.pszczyna.pl pasażerowie mogą na bieżąco sprawdzać rozkład jazdy interesujących ich linii. W rozkładzie znaleźć można także kursy autobusów dalekobieżnych, których trasa przebiega przez powiat pszczyński.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Z centrum przesiadkowego do Niemiec, Anglii i Francji
Z centrum przesiadkowego do Niemiec, Anglii i Francji
Centrum przesiadkowe otworzą w listopadzie
Centrum przesiadkowe otworzą w listopadzie
„Cała Polska czyta dzieciom”
„Cała Polska czyta dzieciom”
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
Plenerowe Kino Skansenowe
Plenerowe Kino Skansenowe
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury
400 nowych sadzonek krzewów i pnączy
400 nowych sadzonek krzewów i pnączy

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18