Nowoczesne warsztaty w "Samochodówce"

08.02.2010, 11:24

Pszczyna:

Nie do wiarytak można określić zmianę wizerunku warsztatów szkolnych Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 („Samochodówki”)....


22 stycznia odbyło się spotkanie z byłymi i obecnymi pracownikami Warsztatów Szkolnych. Okazją do takiego spotkania była prezentacja niesamowitej metamorfozy warsztatów. Były wspomnienia, wycieczka po nowych pracowniach, westchnienia niedowierzania i zachwytu, łzy wzruszenia.
Tydzień później, 29 stycznia – prezentacja została przedstawiona współtwórcom tegoż sukcesu.

Dyrektor Aleksandra Marzec otwierając to uroczyste spotkanie przytoczyła słowa George’a Bernarda Shawa: „Sukces odniesiesz tylko wtedy, gdy sam poszukasz okoliczności, jakie ci odpowiadają. Jeśli nie zdołasz ich znaleźć, stwórz je sobie”.
Następnie zrelacjonowała poszukiwania tych właśnie sprzyjających okoliczności: omówiła przedsięwzięcie pod nazwą „Termomodernizacja Warsztatów Szkolnych” oraz przygotowanie wielkiej wagi projektów unijnych ich weryfikację oraz realizację. Powtórzyła za Jamesem Madisonem, że „Sukces nie jest efektem słomianego zapału - tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień”. Po czym podziękowała za przejście przez ogień i zaprosiła do obejrzenia efektu.

Kierownik warsztatów szkolnych Tomasz Szwaczka przedstawił prezentację multimedialną, a w czasie oglądu pracowni wraz z Paniami z Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych, przedstawiał poszczególne zakresy prac, omawiał nowoczesne wyposażenie, nauczyciele zajęć praktycznych demonstrowali działanie nowego sprzętu.

Słowa pochwały wypowiedziane przez Starostów: Pana Józefa Tetlę i Pana Zygmunta Jelenia oraz przez Senatora RP Pana Sławomira Kowalskiego były dopełnieniem radości i uskrzydliły do dalszych działań.

Można powiedzieć że, rok 2009 był dla Warsztatów Szkolnych Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 (Samochodówki) rokiem wielkich zmian.

Trzydziestokilkuletni budynek warsztatowy został radykalnie odnowiony. Zostało wykonane nowe pokrycie dachu, wymieniono okna i ocieplono mury, wykonano nową elewację, a wewnątrz zmodernizowano instalację ogrzewania pomieszczeń. Wymienione prace rozpoczęły się w lipcu 2008 r. i zakończyły się w I kwartale ub. roku. Ten etap robót został wykonany w oparciu o środki finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Od maja rozpoczął się etap drugi modernizacji Warsztatów Szkolnych. Część socjalną (świetlicę, szatnie, sanitariaty) przebudowano zgodnie z obowiązującymi przepisami, z wykorzystaniem najnowszych technologii i materiałów. W halach warsztatowych wymieniono instalacje elektryczne, odnowiono wnętrza, zainstalowano wentylację mechaniczną. W tych zmodernizowanych pomieszczeniach powstały nowe pracownie szkoleniowe, które zaczęliśmy w październiku wyposażać w nowoczesne urządzenia. Pracownia Spawania wyposażona została w nowoczesne spawarki do spawania metodą MAG i TIG, elektrodą oraz w urządzenia do spawania gazowego. Pracownia Obróbki Ręcznej Metali otrzymała nowe narzędzia ślusarskie i elektronarzędzia oraz nowoczesną piłę taśmową do cięcia metali, wiertarki, gilotynę do cięcia i giętarkę do wykonywania różnych profili z blach.

Pracownia Obróbki Skrawaniem otrzymała nowoczesną frezarkę i dwie tokarki z elektronicznymi odczytami wymiarów obrabianych detali, eksploatowane do tej pory maszyny (tokarki i frezarka) zostały wyremontowane. Pracownie:Diagnostyki Pojazdów, Napraw Podwozi, Napraw Silników zostały wyposażone w podnośniki kolumnowe do napraw i obsługi samochodów, urządzenie do pomiaru geometrii zawieszeń, nowoczesne skanery do diagnostyki pojazdów oraz stanowiska demonstracyjne do nauki budowy układów elektronicznych występujących we współczesnych autach.

Tak nowoczesna placówka kształcenia zawodowego powstała dzięki ogromnym staraniom pracowników Starostwa, dyrekcji Szkoły i kierownictwa Warsztatów o pozyskanie funduszy unijnych. Projekt „Utworzenie pracowni szkolnictwa zawodowego w Powiecie Pszczyńskim” otrzymał wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej. W ramach tego przedsięwzięcia powstaną jeszcze w tym roku nowe pracownie szkoleniowe w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących Woli i Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie.

Opisane pracownie już w pełni zostają wykorzystywane w procesie dydaktycznym szkoły ku zadowoleniu nie tylko nauczycieli ale przede wszystkim uczniów.
Dyrekcja szkoły i kierownictwo warsztatów mają nadzieję, że nowoczesne wyposażenie przyciągnie jeszcze większe rzesze klientów usług edukacyjnych branży mechanicznej.

akm

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Dzień Otwarty w Samochodówce
Dzień Otwarty w Samochodówce
Dzień Otwarty w
Dzień Otwarty w "Samochodówce"
Goczałkowice wspierają szpital
Goczałkowice wspierają szpital
Nowa pracownia językowa w Warszowicach
Nowa pracownia językowa w Warszowicach
Pawłowicki wóz strażacki trafił do OSP Murzynowo Leśne
Pawłowicki wóz strażacki trafił do OSP Murzynowo Leśne

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18