(fot. powiat)

Nowatorska próba uratowania szpitala

Powiat06.09.2019, 07:58

4 września w Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbył się Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego w głównej mierze poświęcony przyszłości pszczyńskiego szpitala. W konwencie prócz włodarzy reprezentujących samorządy z powiatu pszczyńskiego, wzięli także udział burmistrz Czechowic-Dziedzic oraz wójt gminy Bestwina.

Powiat pszczyński poprosił osiem gmin o przystąpienie do samorządowej spółki i stałe wsparcie w prowadzeniu bieżącej działalności szpitala, na którą nie wystarczają środki z kontraktu. Byłaby to nowatorska w skali kraju próba uratowania placówki.

- Szpital w Pszczynie ma za sobą bardzo trudny okres dzierżawy przez prywatnego dzierżawcę, który stracił kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Został reaktywowany przez powiat olbrzymim wysiłkiem. Nie jest zadłużony, bo robimy wszystko, żeby nie popadł w długi. Przez niedostateczne środki przekazywane na służbę zdrowia w Polsce, powiat pszczyński stanął przed koniecznością zwrócenia się do gmin o wspólne prowadzenie placówki. Stoimy przed dramatycznym wyborem, jak postąpić, żeby Szpital Powiatowy w Pszczynie utrzymać - mówi starosta Barbara Bandoła i podkreśla, że powiat szuka wsparcia, gdzie tylko może - uruchomiona została akcja zbierania 1% podatku na rzecz szpitala, pozyskano sprzęt i wyposażenie z partnerskiego powiatu Anhalt-Bitterfeld, a spółka Centrum Przedsiębiorczości uzyskała unijne dofinansowanie na utworzenie dziennego domu opieki medycznej w szpitalu.

- Najważniejszym słowem, które przewija się w moich myślach na temat szpitala jest synergia, czyli w tym wypadku suma działań poszczególnych samorządów, która w efekcie daje coś większego niż działanie każdego osobo. Nie przychodzimy z pustymi rękoma - odzyskaliśmy szpital, uruchomiliśmy go, ewidentnie go rozwinęliśmy, poprawiamy jego jakość i tworzymy koncepcję jego rozwoju - podkreślał dr n. med. Marcin Leśniewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

Utrzymanie i rozwijanie szpitala możliwe będzie jednak tylko w przypadku stałych dopłat do bieżącej działalności placówki - na zakup leków, środków opatrunkowych czy pensje dla personelu, ponieważ kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia nie wystarcza na te wszystkie potrzeby. Do bieżącej działalności szpitala trzeba dopłacać ok. 500 tys. zł miesięcznie. Daje to kwotę 6 mln zł w skali roku. A powiat stoi przed koniecznością przeprowadzenia wielomilionowych remontów w szpitalu.

- Proponujemy sześciu gminom powiatu pszczyńskiego oraz gminom Czechowice-Dziedzice i Bestwina wspólne zatroszczenie się o szpital i przejęcie części udziałów w spółce. Powiat byłby głównym udziałowcem spółki samorządowej prowadzącej szpital, natomiast pozostałe osiem samorządów objęłoby udziały proporcjonalnie do kwoty dochodów, obliczonej na podstawie uchwały budżetowej z 2019 r. Dopłaty do bieżącej działalności zostałyby rozłożone na dziewięć samorządów, natomiast ciężar inwestycji w obiekt w całości pozostałby po stronie powiatu. Bardzo potrzebujemy sojuszników. Sami nie jesteśmy w stanie remontować i jeszcze dopłacać do bieżącej działalności szpitala - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński i dodaje, że chodzi o dopłaty na poziomie 0,5% gminnych budżetów w skali roku.

Włodarze zapoznali się z sytuacją finansową powiatowej spółki Centrum Przedsiębiorczości, prowadzącej szpital, otrzymali wyliczenia i zostali poproszeni, by przeanalizować je w gminach i na komisjach z radnymi. 8 października w Starostwie Powiatowym w Pszczynie zostanie zorganizowana debata samorządowa, na którą starosta zaprosi włodarzy i radnych wszystkich dziewięciu samorządów. Podczas debaty omówiona zostanie propozycja złożona podczas konwentu, dotycząca partycypacji gmin w prowadzeniu pszczyńskiego szpitala. - Po tej debacie poprosimy o odpowiedź w formie uchwał rad gmin na apel Rady Powiatu, dotyczący wsparcia działalności Szpitala Powiatowego w Pszczynie - mówi starosta i podkreśla, że harmonogram rozmów ma związek z projektowaniem budżetów na 2020 rok.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Nowa siedziba punktu dla osób z niepełnosprawnościami w pszczyńskim szpitalu
Nowa siedziba punktu dla osób z niepełnosprawnościami w pszczyńskim szpitalu
W 2019 roku powiat pszczyński przeznaczył ponad 31 mln zł na inwestycje
W 2019 roku powiat pszczyński przeznaczył ponad 31 mln zł na inwestycje
Strażacy ostrzegają przed oszustami
Strażacy ostrzegają przed oszustami
Gmina Goczałkowice przekaże 100 tys. zł na zakup sprzętu dla szpitala
Gmina Goczałkowice przekaże 100 tys. zł na zakup sprzętu dla szpitala
Zmiana rozkładów jazdy i tras linii Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej
Zmiana rozkładów jazdy i tras linii Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej
„Muzeum Zamkowe w Pszczynie w XXI wieku” - studium muzealne
„Muzeum Zamkowe w Pszczynie w XXI wieku” - studium muzealne

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18