Fryderyk Szendera w Muzeum Regionalnym „Kamojówka”.

Nie żyje Fryderyk Szendera

Suszec22.03.2019, 13:56

19 marca w wieku 82 lat zmarł Fryderyk Szendera, twórca Muzeum Regionalnego „Kamojówka” w Suszcu, długoletni członek Związku Górnośląskiego.

W 1989 r. we własnym domu, na Podlesiu w Suszcu, wraz ze zmarłą w ub. roku żoną Marią, założył Związek Górnośląski koło Suszec.

- Pan Fryderyk to była dobra dusza. Nikomu nigdy nie odmówił pomocy. Choć nie był rodowitym suszczaninem,  dla tej ziemi żył. Najpierw, w latach 70. i 80, zajmując się ogrodnictwem i warzywnictwem, a potem promując śląskie tradycje. Był człowiekiem  o głębokiej wierze. Bardzo zaangażowali się z żoną w dbanie o „Maryjkę” w lesie przy drodze z Kobióra do Branicy – mówi Wojciech Lala, prezes suszeckiego koła Związku Górnośląskiego.

- Trzeba się cieszyć, że tacy ludzie byli wśród nas. Fryderyk Szendera był strażnikiem najlepszych cech śląskiego ludu - religijności i pracowitości. Dbał o to, żeby kolejne pokolenia korzystały z dorobku naszych przodków - dodaje wójt Suszca, Marian Pawlas. 

W 2007 r. Fryderyk Szendera na Podlesiu stworzył prywatne Muzeum Regionalne „Kamojówka”, będące owocem przywiązania do korzeni i historii Śląska. Do Szenderów ludzie zaczęli znosić niepotrzebne już narzędzia gospodarstwa domowego i rolnicze. W „Kamojówce” powstała XIX-wieczna kuźnia,  a w 2010 r. zakończono budowę pszczyńskiej, ośmiokątnej stodoły, wzorowanej na zachowanych XIX-wiecznych elementach.

Był uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Związku Górnośląskiego”, a w sobotę 23  miał otrzymać Dyplom 30-lecia Związku Górnośląskiego.

Pogrzeb śp. Fryderyka Szendery odbędzie się w sobotę, 23 marca.  O godz. 11.00 rozpocznie się msza św. w kościele św. Stanisława w Suszcu.

jack

T G+ F

Zobacz także

Kulturalni 50+ w Suszcu, czyli GOK dla dojrzałych
Kulturalni 50+ w Suszcu, czyli GOK dla dojrzałych
Wrześniowe Kino z Klasą.
Wrześniowe Kino z Klasą. "Królestwo" Perrina i Cluzauda
Organizacja pracy Starostwa Powiatowego w Pszczynie
Organizacja pracy Starostwa Powiatowego w Pszczynie
Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie pszczyńskim
Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie pszczyńskim
Pszczyna ma swój sztandar
Pszczyna ma swój sztandar

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18