Nie tylko Kaczka-Dziwaczka, czyli spacerek po wierszach Brzechwy

12.03.2014, 13:31

Góra

6 marca przedszkole w Górze gościło drużyny przedszkolaków z terenu gminy Miedźna, którzy pełni werwy przyjechali, by zmierzyć się z wierszami Jana Brzechwy.


Wesoły konkurs, podczas którego towarzyszyła dzieciom i zaproszonym gościom przesympatyczna Kaczka – Dziwaczka , przygotowało Przedszkole w Górze we współpracy z Gminna Biblioteką Publiczną w Miedźnej.

Zadania konkursowe były zróżnicowane. Jedno było strasznie niesforne - nie potrafiło się zdecydować - raz pojawiało się po zadaniu nr 1, kolejny raz po zadaniu nr 2, 3 i 5. Po prostu zadanie nr 4 było zadaniem wędrującym. Przedszkolaki rozwiązywały wierszowane zagadki, rysowały, tańczyły i śpiewały.
Znajomość wierszy Brzechwy u przedszkolaków była doskonała, co jury mogło ocenić po wykonaniu pierwszego zadania. Polegało ono na dokończeniu wiersza z cyklu ZOO. Przedszkolaki doskonale znały zarówno te krótkie wierszyki, jak również wiersz o Kaczce-Dziwaczce, który to wspólnie wyrecytowały wszystkie drużyny. Po takiej znajomości wiersza nie można było mieć wątpliwości, że dzieci rozwiążą zadanie nr 2, polegające na przypisaniu kaczce konkretnych przedmiotów.

Były także elementy śpiewu i tańca, dedykowanego Kaczce –Dziwaczce. Kaczka pląsała z przedszkolakami i bardzo jej się to podobało.

Po tanecznym zamieszaniu, na sali zaroiło się od różnych kukiełek – postaci rodem z wierszy Pana Jana. Zapytacie, kto był? Przyleciała piękna, ogromna mucha, zjawił się rudy lisek i mądra sowa, nie zabrakło też stonogi oraz żółwia. Było także zwierzę egzotyczne – krokodyl oraz pomidor, który lada moment mógł spaść z tyczki…

Korowód bajkowych postaci prezentował się zarówno przedszkolakom, którzy musieli odgadnąć, co kukiełka przedstawia, jak i gościom. Nie trzeba dodawać, że kukiełki były przepiękne i wszystkie drużyny świetnie rozpoznały, kogo lub co przedstawiają.

Powoli konkurs zmierzał ku końcowi, a ostatnie zadanie ukryło się na przedszkolnym straganie. Królowały tam różne warzywa, a dzieci podawały nazwę wylosowanego przez siebie warzywa.

Każda z konkursowych konkurencji nagradzana była jednym punktem. Podczas konkursu punktami były kolorowe jajka, którymi Kaczka Dziwaczka szczodrze obdzielała przedszkolne drużyny.

Każda grupa zdobyła, maksymalną ilość punktów, czyli pięć jajek. Było też siedem pierwszych miejsc, za które dzieci otrzymały piękne dyplomy oraz nagrody.

Przedszkola zostały nagrodzone dyplomami, książkami i puzzlami.

Nagrody ufundowali: Gminne Przedszkole Publiczne w Górze, Zespół Oświaty i Wychowania w Miedźnej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie.

GBP Grzawa

T G+ F

Zobacz także

Kaczka i pizza, czyli tak będą smakować tegoroczne Dni Pszczyny
Kaczka i pizza, czyli tak będą smakować tegoroczne Dni Pszczyny
Miedza łączy a nie dzieli, czyli I Sołeckie Potyczki
Miedza łączy a nie dzieli, czyli I Sołeckie Potyczki
Wójt wręczył nagrody najlepszym sportowcom
Wójt wręczył nagrody najlepszym sportowcom
Uczennice "Samochodówki" na ogólnopolskim konkursie fryzjerskim
Uczennice "Samochodówki" na ogólnopolskim konkursie fryzjerskim
Uwaga! Przegląd i konserwacja Mostu Bronisław
Uwaga! Przegląd i konserwacja Mostu Bronisław

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18