Nie można negocjować życia i zdrowia ludzi!

24.03.2011, 09:46

Powiat

- Budowa szybu w Mizerowie to zagrożenie - udowadnia w liscie otwartym do burmistrza Pszczyny Czesław Witański, dyrektor pszczyńskiego inspektoratu RZGW w Gliwicach.


Jakie straty przyniesie eksploatacja? Którym sołectwom grozi zalanie? Co zrobić, zeby na tejk liscie nie znalazła się Pszczyna? Czesław Witański wymienia całą listę argumentów przeciw inwestycji JSW i zadaje publiczne pytania.

List otwarty do burmistrza Pszczyny p. Dariusza Skrobola


Szanowny Panie burmistrzu, z przerażeniem przeczytałem nagłówek w Gazecie Pszczyńskiej „Negocjacje zakończone, można fedrować”. Nie można negocjować życia i zdrowia ludzi. A takim zagrożeniem jest budowa szybu w Mizerowie, następnie eksploatacja górnicza pod Mizerowem, Kryrami, Brzeźcami, Studzionką i zbiornikiem wodnym Łąka. Nie wiem czy padł Pan ofiarą kłamstwa lobby górniczego, czy też o wiele gorszej rzeczy, niekompetencji władz Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Planowany szyb leży w odległości 6 km od zbiornika wodnego, planowana eksploatacja górnicza pod ww. sołectwami w odległości 2-3 km od zbiornika Łąka. Nie wiem jakie będą osiadania docelowe, rzędu kilku czy też kilkunastu metrów, ale już osiadania powyżej 1 metra spowodują zalanie tych sołectw. Obecnie grunty Studzionki, Brzeźć, Kryr i Mizerowa chronione są za pomocą całego systemu odwadniającego, łącznie z wałami przeciwpowodziowymi, rowami odwadniającymi oraz główną pompownią zbiornika Łąka w Wiśle Wielkiej. Eksploatacja górnicza na tym terenie (pompownia w Wiśle Wielkiej odwadnia tereny tych miejscowości o pow. 0koło 40 km2) spowoduje całkowite zniszczenie tego systemu i stałe podtopienia gruntów w tym rejonie. W okresie powodzi na pewno będzie gorzej, bardzo trudno określić co się stanie z tymi gruntami, nie mając danych o planowanych osiadaniach, lepiej odnieść się do powodzi w 2010 roku kiedy to droga Pawłowice – Jastrzębie na wskutek szkód górniczych była zalana przez ponad trzy miesiące, a miejscowość Szeroka i jej „zabezpieczenie przeciwpowodziowe” wykonane przez Jastrzębską Spółkę Węglową ponad dwa miesiące.

A jaką powódź mieliśmy w Pszczynie? Po tygodniu życie wróciło do normy i takie zabezpieczenia przeciwpowodziowe przez brak wyobraźni chce zniszczyć Jastrzębska Spółka Węglowa.
Niestety nie byłem na spotkaniach z przedstawicielami górnictwa w sprawie budowy szybu i eksploatacji górniczej w zlewni rzeki Pszczynki powyżej zbiornika Łąka, ale jeszcze wczesną jesienią przed wyborami prosiłem Pana poprzednika, pana Szostaka o przedstawienie tych problemów Jastrzębskiej Spółce Węglowej, ale widocznie nie zostało to spełnione, stąd między innymi ten list otwarty.
W tym liście zarzucam władzom Jastrzębskiej Spółki Węglowej niekompetencje i brak wyobraźni. Dlaczego? Według informacji redakcji Gazety Pszczyńskiej na spotkaniu w Studzionce nie było słowa na temat zagrożenia Studzionki, Brzeźć, Kryr i Mizerowa przez spiętrzone wody Pszczynki przez zaporę w Łące po osiadaniach górniczych, nie mówiono wcale o wpływie eksploatacji górniczej na na zaporę czołową zbiornika Łąka, w tym o najgroźniejszej rzeczy: o wystąpieniu tzw. tąpnięcia i jego wpływie na zaporę w Łące. Wyjaśnię, że tąpnięcie w gwarze górniczej, to lokalne małe trzęsienie ziemi spowodowane pracą (parciem) górotworu po eksploatacji górniczej. Profesjonalny i kompetentny inwestor górniczy na spotkanie z ludnością i władzą samorządową musi posiadać wiarygodną i dobrze opracowaną ekspertyzę wpływu osiadań górniczych na tereny, na których będzie prowadzona eksploatacja górnicza.

Zadaję te pytania publicznie:
1. Czy został przedstawiony wpływ eksploatacji górniczej na wody powierzchniowe na terenie projektowanej eksploatacji górniczej z uwzględnieniem wpływy spiętrzania wody na rzecze Pszczynce przez zaporę w Łące?
2. Czy zostało przedstawione jakie zagrożenie dla zapory w Łące niosą osiadania poeksploatacyjne w cofce zbiornika?
3. Czy przeanalizowano siłę wstrząsu (tąpnięcia) jakie może, a raczej zdarzy się na pewno, po wyeksploatowaniu złóż, na zaporę czołową w Łące i wpływ tego wstrząsu na bezpieczeństwo zapory i mieszkańców Pszczyny?
Panie burmistrzu w imię wspólnej walki z powodzią w maju 2010 r. kiedy to wspólne działania służb samorządowych i rządowych uchroniły tę naszą „Perłę Śląska” przed zalaniem apeluję o ponowne podjęcie problemu, który stwarza nam górnictwo.
Ze swojej strony deklaruję, że w każdym miejscu o każdej porze jestem gotowy do dyskusji z przedstawicielami Jastrzębskiej Spółki Węglowej i przedstawienia stanowiska, że przez budowę szybu i eksploatację górniczą w cofce zbiornika wodnego, stwarzają realne zagrożenia dla życia mieszkańców okolicznych sołectw oraz mieszkańców Pszczyny.
Jako memento – zna Pan moją służbę w gospodarce wodnej – pytanie: gdzie powódź w zlewni Małej Wisły w 2010 r. trwała najdłużej? Odpowiedź:
1. Rzeka Pszczynka - Szeroka – osiadania pogórnicze spowodowane przez KWK „Pniówek”.
2. Rzeka Mała Wisła – Goczałkowice – osiadania pogórnicze spowodowane przez KWK „Silesia”.
3. Rzeka Mała Wisła i Biała – Czechowice-Dziedzice – osiadania pogórnicze spowodowane przez KWK „Silesia”.
4. Rzeka Mała Wisła – Brzeszcze i Jawiszowice – osiadania pogórnicze spowodowane przez KWK „Brzeszcze”.
5. Rzeka Mała Wisła – Bieruń-Bijasowice – osiadania pogórnicze spowodowane przez KWK „Piast”.


Panie burmistrzu nie chciałbym, żeby na tej liście w przyszłości znalazła się Pszczyna nazywana „Perłą Śląska” – także przez tych, którzy przez brak wyobraźni dążą do jej zniszczenia.
Jeszcze raz ponawiam apel o podjęcie działań mających na celu ratowanie naszej pięknej Ziemi Pszczyńskiej przed destrukcyjną działalnością górnictwa.
Z poważaniem Czesław Witański



List opublikowany został w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej” z 22 marca br.

agw

T G+ F

Zobacz także

Goczałkowice: nie sprzedadzą budynku zdrowia
Goczałkowice: nie sprzedadzą budynku zdrowia
Nie można lekceważyć ludzi!
Nie można lekceważyć ludzi!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18