(fot. archiwum)

Nie dajmy się nabrać internetowym oszustom

Powiat29.07.2019, 10:27

Pszczyńscy policjanci kilka razy w miesiącu przyjmują zgłoszenia dotyczące oszustw internetowych. Zakupy w internecie to wygodna forma kupowania i sprzedawania rzeczy, ale jak wszędzie, należy być ostrożnym i nie dać się oszukać.

 

Zaniżone ceny oferowanych towarów, fikcyjne opinie klientów czy żądanie przedpłaty - internetowi oszuści chwytają się różnych sposobów, żeby wyłudzić pieniądze. Zdarza się, że zamiast zamówionego towaru otrzymujemy bezwartościowe przedmioty bądź przesyłka w ogóle nie dociera.

Do pszczyńskiej komendy docierają kolejne zgłoszenia cyberprzestępczości. Ofiarą oszustwa internetowego stała się ostatnio m.in. mieszkanka Woli, która na jednym z portali aukcyjnych kupiła wózek dla swojego dziecka. Transakcja jednak nie zakończyła się uczciwie. Rozczarowanie kobiety pojawiło się kilka dni po tym, jak zapłaciła za wylicytowany towar 500 zł i po znacznie przekroczonym terminie nie otrzymała paczki. Oszukana, natychmiast zgłosiła sprawę Policji.

Co zrobić, gdy staniemy się ofiarą cyberprzestępcy?

Osoba, która stała się ofiarą oszustwa internetowego, ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce policji lub w prokuraturze. Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu przestępstwa, należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego ujawnienia. Zwiększa to szanse organów ścigania na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.

(źródło: KPP Pszczyna)

KK

T G+ F

Zobacz także

Oszustki próbowały wyłudzić pieniądze
Oszustki próbowały wyłudzić pieniądze
Głuche telefony w środku nocy? Sprawdź zanim oddzwonisz!
Głuche telefony w środku nocy? Sprawdź zanim oddzwonisz!
Nowoczesny sprzęt w pracowniach PZS nr 1
Nowoczesny sprzęt w pracowniach PZS nr 1
28-letni graficiarz złapany na gorącym uczynku
28-letni graficiarz złapany na gorącym uczynku

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18