Nici z prywatyzacji uzdrowiska w Goczałkowicach?

Goczałkowice-Zdrój02.03.2017, 14:38

Najpierw sprzeciwił się wojewoda, a teraz jego stanowisko podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny. Wiele wskazuje na to, że uzdrowisko nie zostanie sprywatyzowane.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego chce sprywatyzować Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój oraz ośrodki w Rabce Zdroju i Górkach Wielkich, bo nie ma pieniędzy na potrzebne do przeprowadzenia inwestycje. Samorząd miałby pozostać właścicielem nieruchomości, które byłby wynajmowane lub dzierżawione nowemu właścicielowi. 

Pod koniec czerwca ub.r. Sejmik Województwa Śląskiego wyraził zgodę na zbycie przez województwo wszystkich udziałów spółki, a 9 sierpnia zarząd województwa przyjął uchwałę ws. przyjęcia procedury zbycia udziałów. Ale 13 września wojewoda powiedział „weto” i unieważnił w całości sierpniową uchwałę zarządu. Powodem była niezgodność z ustawą o działalności leczniczej, a konkretnie z obowiązującą od niedawna nowelizacją.

Chodzi o nowelizację z 10 czerwca, która uniemożliwia zbycie większościowego pakietu udziałów w państwowych lub samorządowych spółkach leczniczych podmiotom prywatnym. Ta weszła w życie 15 lipca, więc po zgodzie sejmiku na prywatyzację. Wydział Nadzoru Prawnego wojewody podkreślił jednak, że co prawda uchwała sejmiku o sprzedaży placówek jest ważna i obowiązuje, ale nie może zostać zrealizowana, bo jest sprzeczna z nowelizacją. Marszałek powoływał się na przepis przejściowy w nowelizacji mówiący, że „czynności mające na celu zbycie udziałów [...] podjęte przed dniem wejścia w życie ustawy, zachowują ważność”.

Dlatego zarząd województwa śląskiego złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. WSA 30 stycznia oddalił jednak skargę. Nie znamy powodów tej decyzji, bo nie zostało jeszcze sporządzone uzasadnienie wyroku. Ale najprawdopodobniej to nie koniec sporu o przyszłość tych trzech placówek, w tym goczałkowickiego uzdrowiska. - Cały czas oczekujemy na pisemne uzasadnienie wyroku WSA. Dopiero wtedy będziemy mogli zająć w tej sprawie stanowisko. Nie wykluczone, że będziemy się odwoływać do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak decyzja zostanie podjęta po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku – przyznaje Marta Paluch, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Nowy członek zarządu

Tymczasem Krzysztof Lehnort został członkiem zarządu Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój. Dotychczas zarząd był jednoosobowy. Został poszerzony, aby - jak podano w komunikacie prasowym - "podołać nowym zadaniom, jakie przed Uzdrowiskiem Goczałkowice-Zdrój stawia wprowadzana przez Ministerstwo Zdrowia tzw. sieć szpitali". Lehnort jest założycielem spółki medycznej ELVITA w Jaworznie, wieloletnim radnym i twórcą lokalnych stowarzyszeń.

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Przytul się do alpaki
Przytul się do alpaki
Goczałkowice z kontraktem
Goczałkowice z kontraktem
W Pawłowicach powstanie spalania odpadów? Urząd: to plotki
W Pawłowicach powstanie spalania odpadów? Urząd: to plotki
Nowa droga łącząca ul. Sokoła z ul. Bogedaina gotowa
Nowa droga łącząca ul. Sokoła z ul. Bogedaina gotowa
W Pawłowicach samochód zderzył się z ciągnikiem
W Pawłowicach samochód zderzył się z ciągnikiem
Sprawdź dane w ewidencji gruntów i budynków
Sprawdź dane w ewidencji gruntów i budynków
Wyciągnęli słupki ze świeżego betonu i sprzedali je w skupie
Wyciągnęli słupki ze świeżego betonu i sprzedali je w skupie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20