NFZ rozwiązał kontrakt ze Szpitalem w Pszczynie!

Powiat20.03.2018, 12:21, aktualizacja: 15:26

Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach wypowiedział spółce Centrum Dializa, dzierżawcy Szpitala w Pszczynie, kontrakt na świadczenia zdrowotne we wszystkich rodzajach i zakresach.

- Dłużej nie mogliśmy tolerować sytuacji w pszczyńskim szpitalu - mówi Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego OW NFZ w Katowicach.

O wypowiedzeniu kontraktu poinformował 20 marca na konferencji prasowej Jerzy Szafranowicz, dyrektor Śląskiego OW NFZ w Katowicach.

Co dalej ze szpitalem i pacjentami? NZF i spółkę Centrum Dializa obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia.  Jak poinformował NFZ, po okresie wypowiedzenia, czyli po 30 czerwca, świadczenia zdrowotne dla pacjentów z powiatu pszczyńskiego będą wykonywane w szpitalach w Tychach, Mikołowie, Żorach i Bielsku-Białej, a także w okolicznych niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. NFZ podzieli pomiędzy te placówki kontrakt Szpitala w Pszczynie.

Wśród powodów podjęcia takiej decyzji wymieniono m.in. negatywne wyniki kontroli przeprowadzonych przez Śląski OW NFZ, Państwową Straż Pożarną i Śląski Urząd Wojewódzki. Na konferencji prasowej jako bezpośrednią przyczynę decyzji wskazano długotrwały, utrzymujący się stan udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w nieodpowiednich warunkach technicznych. Szpital naruszał przepisy przeciwpożarowe, co zdaniem NFZ mogło spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, a także nie wykonał części zaleceń pokontrolnych, do czego był wcześniej zobowiązany.

Przez ostanie 10 lat Szpital w Pszczynie był kontrolowany przez Śląski OW NFZ 16 razy. Każda z kontroli wykazywała nieprawidłowości. Ostatnia kontrola Śląskiego OW NFZ przeprowadzona w dniach 12 czerwca 2017 – 25 sierpnia 2017 wykazała, że Szpital w Pszczynie nie wykonał części zaleceń pokontrolnych wydanych przez Śląski OW NFZ po kontroli przeprowadzonej w roku 2016 (zakończonej nałożeniem wysokiej kary – 1 mln 112 tys. 130 zł 35 gr – oraz wezwaniem do usunięcia nieprawidłowości). W związku z tym, Szpital w Pszczynie w dalszym ciągu realizuje umowę ze Śląskim OW NFZ z naruszeniem jej treści i przepisów prawa.

Wśród nieprawidłowości wskazanych przez Śląski OW NFZ znalazły się m.in. niezapewnienie opieki lekarskiej w oddziale neonatologicznym II poziom referencyjny (gdzie trafiają najciężej chore noworodki); brak wymaganej opieki lekarskiej wobec pacjentów na 6 stanowiskach intensywnej terapii; brak pomieszczenia higieniczno-sanitarnego przystosowanego dla osób niepełnosprawnych; brak izolatki na oddziałach neurologii, geriatrii, anestezjologii i intensywnej terapii oraz neonatologii; brak koordynatora ds. przeszczepów posiadającego wymagane szkolenia; brak całodobowej opieki lekarskiej na oddziale chorób wewnętrznych. Ponadto opiekę anestezjologiczną dla całego szpitala zabezpieczał tylko jeden lekarz specjalista anestezjolog. Mimo deklaracji szpitala NFZ stwierdził także brak wykwalifikowanych pielęgniarek specjalistek w oddziale geriatrii oraz inne braki w personelu.

Dyrektor Śląskiego OW NFZ, Jerzy Szafranowicz: - To jest sytuacja awaryjna, przejściowa, docelowo mieszkańcy powiatu pszczyńskiego powinni mieć ten szpital zapewniony. Jak tylko władze samorządowe będą gotowe, ogłoszę konkurs na nowy kontrakt.

Dyrektor Śląskiego OW NFZ zapewnia, że pacjenci leczący się w Szpitalu w Pszczynie będą mieli zagwarantowaną opiekę. Świadczenia we wszystkich rodzajach i zakresach realizowane do tej pory przez pszczyński szpital, będą realizowane przez okoliczne podmioty, które posiadają kontrakt ze Śląskim OW NFZ. Z kolei 28 marca Śląski OW NFZ zamierza ogłosić konkurs na świadczenie w powiecie pszczyńskim nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Spółka Centrum Dializa szerzej nie komentuje decyzji Śląskiego OW NFZ . - Decyzja zapadła i z jej skutkami będziemy się mierzyć. 30 czerwca kończymy działalność w Pszczynie. Zarzuty formułowane przez NFZ już nieraz podważaliśmy. Zresztą w piśmie, które otrzymaliśmy od  Śląskiego OW NFZ nie ma nic o zarzutach nam stawianych.  Jest tylko odwołanie się do punktu w umowie, który pozwala na rozwiązanie z nami umowy w trybie trzymiesięcznego wypowiedzenia - mówi Witold Jajszczok, rzecznik prasowy spółki Centrum Dializa. 

Starosta powiatu pszczyńskiego, Paweł Sadza, o decyzji Śląskiego OW NFZ dowiedział się od... dziennikarzy. - Podczas wielokrotnych rozmów z dyrektorem  Szafranowiczem zawsze podkreślałem, że powiat pszczyński jest gotowy przejąć prowadzenie szpitala, tak żeby pacjenci z powiatu pszczyńskiego nie byli zmuszeni do podróżowania po okolicznych szpitalach. Posiadamy pismo z Ministerstwa Zdrowia, w którym jest mowa, że nie ma przeszkód prawnych do tego, żeby  NFZ przekazał kontrakt powiatowi - mówi Paweł Sadza.

Starostę czekają teraz rozmowy z władzami spółki Centrum Dializa w sprawie zakończenia  dzierżawy szpitala. Z kolei dyrekcję Śląskiego OW NFZ będzie przekonywał, żeby mimo wszystko po 30 czerwca na drzwiach szpitala w Pszczynie nie zawisły łańcuchy z kłódkami. 

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Powiat oszacował roszczenia wobec Centrum Dializa
Powiat oszacował roszczenia wobec Centrum Dializa
gorący temat
Poradnia bez kontraktu!
Poradnia bez kontraktu!
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu
Powrót do hafciarstwa na ziemi pszczyńskiej
Powrót do hafciarstwa na ziemi pszczyńskiej
Zameczek prosi o pomoc w zakupie specjalistycznej wanny
Zameczek prosi o pomoc w zakupie specjalistycznej wanny
Młodzi Logistycy z Pawłowic w złotej dziesiątce najlepszych logistyków w Polsce
Młodzi Logistycy z Pawłowic w złotej dziesiątce najlepszych logistyków w Polsce
Pospieszyli się z otwarciem hali
Pospieszyli się z otwarciem hali
Gorąca strefa w Pawłowicach
Gorąca strefa w Pawłowicach

Komentarze:

Kama 2018-03-21 godz. 22:15
Do Pacjent: myślisz, że szpital zamknięto z powodu niewyremontowanych łazienek? :) Śmieszne :)
Luk 2018-03-21 godz. 13:48
Po ostatniej wizycie na oddziale urazowym podpisuje się pod decyzja zamknięcia tej trupiarni. Warunki techniczne, higieniczne masakra, opieka to już pod ostatnią krytyką. Po założeniu szyny gipsowe w pozycji klauna, kazano położyć mi się na brzuchu i noga do góry,a potem po prośbie udzielenia mi pomocy aby się obrócić i usiąść dowiaduje się od lekarza, że to nie należy do obowiązków pomocy medycznej. Pytam, a jak spadne z pseudo kozetki, na to pan doktor odpowiada to pani spadnie ..... nic dodać nic ująć.
Pacjent 2018-03-21 godz. 12:54
Do Kama. Może zorientuj się czy 38 mln na prowadzenie szpitala to dużo czy mało. Jeśli by dostali 100mln to też byś pisało że dostał mało. Problem jest tylko wyłacznie w zarządzaniu. Dla przykładu szpital pediatryczny w Bielsku, dużo mniejszy kontrakt od Pszczyny, porównywalna ilośc łóżek, personelu a standard szpitala o niebo lepszy. Także nie zwalaj wszystkiego na NFZ bo żeby z 38 mln nie znaleźć środków na systematyczne remonty sal, łazienek wiadomo nie wsztystko naraz ale co roku coś i postęp by był. Zarząd szpitala wraz z Powiatem doprowadził do ruiny i koniec kropka.
Jan 2018-03-21 godz. 09:43
Brawo Kama! W punkt!
Kama 2018-03-21 godz. 08:29
Większość kometarzy pod tym artykułem świadczy o głupocie większości. Nie Centrum Dializa, nie lekarze, nie dyrekcja i nie powiat są odpowiedzialni za zły stan ochrony zdrowia w Polsce. Odpowiada za to mafia zwana NFZ-tem. Dopóki rząd będzie kradł pieniądze obywateli, marnotrawił je w machinie biurokratycznej, a ochłapy wrzucał spowrotem "w tryby" czyli na ochronę zdrowia, to będzie jak jest do tej pory. Ludzie zacznijcie się edukować! Nie znacie podstawowych mechanizmów funkcjonowania państwa. Wiecie jaki był dług szpitala kiedy Centrum Dializa go przejmowało? Pewnie nie wiecie, że Centrum Dializa zaczęło w końcu zarabiać, a nie tracić pieniądze. Współczuję lekarzom leczyć tak glypich i rozszczeniowych ludzi...
pszczynianka 2018-03-21 godz. 08:24
Miało być "tułać po"
pszczynianka 2018-03-21 godz. 08:23
Oto dobra zmiana A my będziemy się tyłach lo innych miastach że swoimi chorymi.
G. 2018-03-21 godz. 06:48
Bardzo mądra decyzja....ogłoszą konkurs ktos kompetentny zabierze się od podstaw do przywrócenia normalności i funkcji szpitala....bo ten cyrk trwał juz o wiele za długo......ile istnień ludzkich?
Daroo 2018-03-20 godz. 23:21
Bo trzymali gorola ze Sosnowca banda debili i nic więcej
Mateusz 2018-03-20 godz. 19:14
I teraz będziecie mieli hotel dla Ukrainy a nie szpital
mieszkanka 2018-03-20 godz. 18:16
no nareszcie zamkną ten syf
tede 2018-03-20 godz. 17:12
Przy okazji mam pytanie do władz tej wiochy: jak długo będziecie nas jeszcze yebać tymi niekończącymi się robotami drogowymi na dk1? Pytam o to, bo o szpitalu to już pewnie można zapomnieć.
Pacjent 2018-03-20 godz. 16:50
Przez ostatnie lata byliśmy zapewniani przez Starostę oraz Zarząd Powiatu że szpital funkcjonuje doskonale. To oznacza że Starosta okłamywał nas przez cały ten czas. Jeżeli Starosta jest człowiekiem honoru powinien podać się do dymisji.
Ktoś 2018-03-20 godz. 15:47
https://finanse.wp.pl/prawie-150-szpitali-moze-zostac-zamkniete-przez-reforme-zdrowia-pis-6232207832483969a
Pacjent 2018-03-20 godz. 15:14
Szpital? Moja historia pojechalismy z dzieckiem ktore odwadnialo sie z sekundy na sekunde w wyniku jak sie pozniej okazalo rotawirusa powodujacego wymioty i biegunke. Lekarz na izbie przyjec z wielka łaska nas przyjal dziecko przelewalo sie przez rece zwymiotowalo u niego natomiast Pan doktor po 4 pytaniach do dziecka ile ma lat i wymuszonej odpowiedzi stwierdzil ze dziecku nic nie jest i mamy jechac do tychow na pediatrie a jak nam soe nie podoba to mamy wezwac pogotowie przed szpitalem. Tak tez zrobilismy i ocsywiscie poszla skarga do nfz. Wiec nazywanir tego czegos szpitalem to duze naduzycie!!!
DDD 2018-03-20 godz. 14:59
Co było historią, to się nie odwróci. Mam nadzieję, że starostwo przejmie szpital z powrotem i go powoli odbuduje. Tylko nie wiem, co z kontraktem? Wszyscy lekarze w międzyczasie odejdą..
uradowana 2018-03-20 godz. 14:49
dRoga mieszkanko, rok w którym dializa przejmowała szpital był rokiem władzy w państwie PO!! a w powiecie krązył dumny jak paw, pan TETLA. Także ani PIS, ani tym bardziej pan starosta nie ma nic z tym wspólnego. I raczej nikt nie uwierzy w to że starostwo wtedy, nie wiedziało że dializa "ratuje" inne szpitale. wszystkie ich szpitale popadają w ruine, ta sama zasada prowadzona od lat.
Olaf 2018-03-20 godz. 13:33
Proszę w to polityki nie mieszać, w sumie Pan Starosta zapisał się do Platformy a oni słyną z sprzedaży, rujnowania i zamykania
Aaa 2018-03-20 godz. 13:32
Mieszkanka wróć do czasu kiedy szpital został oddany do tej spółki i zastanów się czy rządziło pis czy może platforma
AnkA 2018-03-20 godz. 13:24
W końcu ktoś zauważył wieloletnie zaniedbania a żeby to nadal był szpital z pierwszego zdarzenia w pierwszej kolejności potrzebny jest remont i kompetentni lekarze a nie konowaly szukający królików doświadczalnych!!!
gilotyna 2018-03-20 godz. 13:20
Czy polecą głowy w Starostwie Powiatowym w Pszczynie?
czekamy 2018-03-20 godz. 13:19
mieszkańcy proszą redakcję o uzyskanie w tej sprawie komentarza p. Starosty i Rady Powiatu..są nam to winni!
obywatel 2018-03-20 godz. 13:11
co teraz Panie Starosto? jedyny szpital w powiecie zostanie zlikwidowany?Trzeba było przewidzieć, że idą wybory i zacznie się gra szpitalem, bo przez tyle lat nikomu to nie przeszkadzało! to teraz Rada i pan możecie się wykazać- czekamy!
Voyager one 2018-03-20 godz. 12:56
"Przeniesienie pacjentów do innych szpitali " i tak właśnie będzie. Zaorac wioche zwaną Pszczyna. Po prostu zaorac.
PIS 2018-03-20 godz. 12:54
Mieszkanka Pis tego dopieło ? A nie dyrektor szpitala bo wydaje mi sie ze to on jest za to wszystko odpowiedzialny
Mieszkanka 2018-03-20 godz. 12:49
PiS dopięło swego. Szpitala w Pszczynie nie będzie. Podziękować "dobrej zmianie"
treść:
autor:

SQL: 20