fot. Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Nauka przez doświadczanie w Skansenie i Zagrodzie Żubrów. Nowy rok szkolny z warsztatami Tropem Żubra, Sekrety Pszczół oraz Magia Ziół

Pszczyna29.08.2019, 13:07

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał na nowy rok szkolny dofinansowanie sześciu podmiotom w wysokości blisko 370 tys. zł na organizowanie warsztatów dla dzieci i młodzieży z woj. śląskiego. W powiecie pszczyńskim wsparcie otrzymała po raz kolejny Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, która na terenie Zagrody Żubrów w Pszczynie oraz pszczyńskiego Skansenu organizuje od kilku lat warsztaty edukacyjne "Tropem Żubra", "Sekrety Pszczół" oraz „Magia Ziół".

Warsztaty przeznaczone są dla grup zorganizowanych: przedszkoli, klas I-III oraz IV-VI szkół podstawowych i są dostosowane do wieku ich uczestników. Zajęcia są na wysokim poziomie merytorycznym, prowadzą je wykwalifikowani nauczyciele.

- Zajęcia organizowane przez agencję już odbywały się w poprzednich latach i będziemy je kontynuować. Cieszą się dużym zainteresowaniem. Ciągle zgłaszają się nowe grupy – mówi Anna Dajka – dyrektorka Skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej. - W ciągu roku jesteśmy w stanie zorganizować zajęcia łącznie dla około 8 tys. uczniów w około 20-osobowych grupach. To nauka przez doświadczenie, bardzo atrakcyjna.

Celem warsztatów „Tropem Żubra” organizowanych w Zagrodzie Żubrów jest przybliżenie dzieciom zagadnień z zakresu edukacji przyrodniczej, ekologii, ochrony środowiska oraz przekazanie wiedzy na temat największego żyjącego w Europie ssaka. To niepowtarzalna możliwość bezpośredniego z nim kontaktu. Warsztaty skierowane są do 4,4 tys. dzieci z całego woj. śląskiego. Oprócz tego, już poza wsparciem funduszu, zagroda organizuje podobne lekcje pn. „Tropem żubra” dla uczniów z całej Polski.

- Warsztaty „Tropem żubra” to żywe lekcje przyrody – zajęcia historyczno-przyrodnicze. Rozpoczynają się od seansu filmu 3D, który opowiada, w jaki sposób żubry znalazły się na ziemi pszczyńskiej 150 lat temu. Jest on ciekawym elementem wprowadzającym w atrakcyjnej formule. Później odbywa się spacer po zagrodzie i obserwacja zwierząt. Oprócz żubrów dzieci obserwują muflony, jelenie, daniele, sarny, ptactwo i parę osiołków – Anię i Pawełka. Na terenie zagrody znajduje się także budynek z salami wystawowymi. Dzieci mogą z bliska oglądać spreparowane zwierzęta – dodaje A. Dajka.

Warsztaty „Sekrety Pszczół” mają ułatwić dzieciom poznanie panujących zależności pomiędzy roślinami i pszczołami.

- Uczniowie mają okazję poznać pszczelarzy z ziemi pszczyńskiej. Mogą zaobserwować, jak wygląda czynna pasieka. Uczestnicy ubierają specjalne ochronne kapelusze i mogą życie pszczół w ulu zobaczyć z bliska – uzupełnia dyrektorka Skansenu. –  Prowadzący rozpoczynają zajęcia krótką prezentacją na temat życia pszczół. Zwracają zwłaszcza uwagę na związek wegetacji roślin ze światem pszczół. Dużą wagę przywiązujemy do ekologii i ochrony zwierząt. Czasami zajęcia o miodzie połączone są także z degustacją produktów pszczelich, po upewnieniu się, że uczestnicy nie mają żadnych alergii. Na końcu dzieci otrzymują zeszyty edukacyjne z zadaniami i zagadkami. W ten sposób, podobnie jak w przypadku warsztatów „Tropem żubra” w Zagrodzie Żubrów, nauczyciele przekazują wiedzę, ale także ją utrwalają poprzez zadawanie dzieciom pytań i zagadek.

„Magia ziół” to z kolei warsztaty zielarskie. Podczas zajęć dzieci i młodzież poznają znaczenie i zastosowanie roślin zielarskich w różnych dziedzinach życia m. in. medycynie ludowej, kuchni i kosmetologii.

- Zajęcia wyglądają różnie w zależności od pory roku i dostępności ziół – świeżych bądź suszonych. Na obszarze zagrody rośnie kilka gatunków ziół w rabatach i donicach, pozyskujemy je także od lokalnych producentów. Staramy się prowadzić te zajęcia sensorycznie. Uczestnicy mają okazję oglądać zioła w formie świeżej lub suszonej, zaparzają herbatki i degustują je, rozcierają rośliny w dłoniach, wąchają, odgadują gatunki. To otwiera najmłodszych na nowe smaki. Zajęcia mają na celu pokazanie dzieciom, że z prostych mieszanek ziołowych można uzyskać dobrą herbatę, że nie muszą pić soku, czy herbaty nafaszerowanej sztucznymi aromatami, ale mogą sporządzić samodzielnie smaczną mieszankę ziół z dodatkiem, na przykład, suszonych owoców – mówi A. Dajka.

Zajęcia edukacyjne Skansenu i Zagrody Żubrów ruszyły wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Informacje oraz regulaminy warsztatów dostępne są na stronach Skansenu i Zagrody Żubrów w zakładkach „edukacja”.

(fot. Skansen, Zagroda Żubrów)

Reklama
                          

Ada Ryłko

T G+ F

Galeria

Zobacz także

Taniec i śpiew sprawiają im ogromną radość!
Taniec i śpiew sprawiają im ogromną radość!
Karczma w skansenie czeka na dzierżawcę
Karczma w skansenie czeka na dzierżawcę
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19