Najwyższa Izba Kontroli z pewnymi zastrzeżeniami, ale pozytywnie oceniła działalność Urzędu Miejskiego w zakresie gospodarki złożami strategicznymi surowców kopalnych (fot. Dawid Lach, JSW)

Najwyższa Izba Kontroli po stronie gminy

Pszczyna13.12.2017, 11:06

Są wyniki kontroli NIK w Urzędzie Miejskim w Pszczynie. Zdaniem burmistrza okazało się, że gmina za bardzo chroni mieszkańców. A co kontrola może oznaczać dla spółki "Studzienice"?

W dniach 21 sierpnia - 28 września Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w Urzędzie Miejskim w Pszczynie kontrolę pt. „Gospodarka złożami strategicznymi surowców kopalnych”. - Kontroli podlegały m.in. działania z zakresu uwzględniania w planowaniu przestrzennym występujących na terenie gminy Pszczyna złóż kopalin oraz zagospodarowania obszarów występowania złóż – informował Piotr Łapa, rzecznik ratusza.

Kto ma rację w sporze o złoża?

Jak usłyszeliśmy w NIK-u, była to kontrola wcześniej zaplanowana, nie wynikała z żadnej skargi. Pytaliśmy o to, bo zbiegła się w czasie z zarzutami warszawskiej spółki „Studzienice”, która chce w gminie wydobywać węgiel.

W październiku pisaliśmy, że spółka musi weryfikować raport oddziaływania na środowisko z powodu zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego dla części Studzienic i Jankowic, które - jak mówił Kacper Maruszczak ze spółki „Studzienice” - wykluczają możliwość eksploatacji z tego złoża. - Samorząd bezprawnie blokuje eksploatację. Burmistrz wchodzi w kompetencje ministra – twierdził.

Burmistrz odpowiadał, że nie przekroczył uprawnień. Ponadto, do uchwały uwag nie wniósł wojewoda. Dlatego kontrola była ważna, bo miała niejako dać odpowiedź na pytanie, kto w tym sporze ma rację?

NIK z zastrzeżeniami, ale pozytywnie

Jest już gotowe wystąpienie pokontrolne. NIK stosuje trzystopniową skalę ocen: pozytywna, pozytywna mimo stwierdzonych nieprawidłowości, negatywna. Działalność ratusza w zakresie objętym kontrolą została oceniona jako pozytywna mimo stwierdzonych nieprawidłowości. „Sposób zagospodarowania obszarów występowania złóż węgla kamiennego na terenie gminy umożliwiał ich poszukiwanie i rozpoznanie oraz eksploatację” - czytamy we wstępie do wystąpienia pokontrolnego. 

Stwierdzone przez NIK nieprawidłowości polegały na nieuwzględnieniu w studium niektórych złóż węgla kamiennego i nierzetelnym oznakowaniu złóż. 

- Kontrolerzy NIK stwierdzili, że nasze działania chroniące mieszkańców są zbyt daleko idące - przyznaje burmistrz Dariusz Skrobol. - Chodzi m.in. o zapisy w planach ograniczające prowadzenie inwestycji znacząco oddziałujących na środowisko. Robiliśmy wszystko, by zapobiec dewastacji terenu. I to potwierdziła kontrola NIK. A wcześniej niektórzy mieszkańcy nie potrafili lub nie chcieli tego zrozumieć - mówi.

Kontrolerzy rzeczywiście zauważają, że w planie dla części Studzienic i Jankowic znajdują się zapisy „ograniczające lokalizację przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, w tym m.in. budowa infrastruktury technicznej niezbędnej do funkcjonowania zakładu górniczego”. Z tym, że w raporcie nie ma mowy o tym, że takie ograniczenie jest niezgodne z prawem.

Mieszkańcy nie są bez szans

- Raport z kontroli potwierdza, że to, co twierdzi spółka „Studzienice” nie jest prawdą - komentuje Marcela Grzywacz, przewodnicząca stowarzyszenia „Nasze Dziedzictwo”, które sprzeciwia się działalności spółki. - To jednoznaczny dowód, że gmina mogła wprowadzić do planu zakaz lokalizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko czy strefę bioróżnorodności, podlegającą szczególnej ochronie – dodaje.

Jej zdaniem wnioski NIK to sygnał, że mieszkańcy w walce z takim przedsiębiorcą, jak spółka „Studzienice” nie są bez szans. Tyle, że to jeszcze nie oznacza, że oprotestowane przez mieszkańców wydobycie nie dojdzie do skutku...

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Gmina uzgodniła z ministrem, ale wojewoda uchylił
Gmina uzgodniła z ministrem, ale wojewoda uchylił
gorący temat
Co z kopalnią Studzienice? Inwestor chce zmiany planu
Co z kopalnią Studzienice? Inwestor chce zmiany planu
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20