Nagrodziliśmy pasjonatów pióra. Będzie co czytać!

Pszczyna21.03.2015, 13:14

Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród w II Konkursie Dziennikarskim im. Agnieszki Wojtali, organizowanym przez redakcję „Gazety Pszczyńskiej” oraz Starostwo Powiatowe w Pszczynie i Urząd Miejski w Pszczynie, obyło się 20 marca.

W Klubie „13” w Pszczyńskim Centrum Kultury gościliśmy rodzinę Agnieszki Wojtali, jej przyjaciół i znajomych, jurorów oraz uczestników konkursu. Nagrody laureatom wręczali: Barbara Sopot-Zembok, z-ca burmistrza Pszczyny, Paweł Sadza, starosta pszczyński oraz Janusz Hess, wydawca „Gazety Pszczyńskiej” i portalu pszczynska.pl. 

Jak podkreślali członkowie Kapituły Finałowej, poziom prac był jeszcze wyższy niż w pierwszej edycji konkursu. Plusem było to, że więcej tekstów zostało opatrzonych fotografiami. Zdaniem jurorów, autorzy włożyli ogrom pracy w swoje teksty. Powstały artykuły piękne, dobrze napisane, świadczące o dużej wrażliwości piszących. Werdykt był trudny.

I miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymał Zdzisław Grygier za pracę pt. „Wojenne losy. O żołnierzu Piontku i nie tylko”. Jak czytamy w uzasadnieniu kapituły, „za tekst dokumentacyjny, poruszającą opowieść, dobrą narrację, ciekawe zakończenie ilustrujące wymownie specyfikę tutejszego pogranicza. Tekst nieprzegadany, konkretny, z połączeniem autentycznych fotografii”.

- Takich ciekawych, ale trudnych historii jest jeszcze wiele do opowiedzenia. Nie jest łatwo jednak o nich pisać, bo wielu ludzi chciałoby je opowiedzieć, ale ciągle się boją – mówi autor pracy, która jest spisaną relacją nieżyjącego już od 4 lat mieszkańca Ćwiklic, Edmunda Lubeckiego.

II miejsce i nagrodę w wysokości 500 zł za pracę pt „Przebudzenie” odebrała Karolina Nowok. To piękny, osobisty reportaż o człowieku, który wychodzi z nałogu, staje się kimś. Tekst bardzo emocjonalny, którego narracją kierują wersy wiersza bohatera.

III miejsce oraz nagrodę w wysokości 300 zł przyznano Edycie Hajduk za pracę pt. „Opowieści starej daty”. To z kolei ciekawa, osobista relacja mieszkanki Jankowic z codziennego życia pierwszych dni wojny. Nagrodę autorce przyznano m.in. „za słodko-gorzki smak życia, esencję emocji dziecka, które widzi nadciągający świat wojny, autentyczną historię i dobry zapis gwary”.

Kapituła Finałowa zdecydowała także o przyznaniu wyróżnienia specjalnego Annie Michalskiej za tekst pt. „Pozdrowienia z Polski” (za talent pisarski, oryginalny, ciekawy temat). Autorka otrzymała w nagrodę nową Monografię Pszczyny, którą przekazał burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

Trzy wyróżnienia otrzymali:
- Patrycja Rom za pracę pt. „Wyszłam z domu i... Zapadź” - za zmysł reporterski, lekki, przyjemny tekst, za to, że autorka postępuje jak rasowa reporterka, dociera do ludzi, konfrontuje, pyta.
- Józef Spek za pracę pt. „Rowerowa gawęda, podróż w znane i nieznane” – za ciekawe połączenie gawędy, tekstu krajoznawczego i reportażu historycznego, za umiejętność przekazania wiedzy o przeszłości przez teraźniejszość.
- Alicja Dobry za pracę pt. „Odkryć zalążki pszczyńskiej prasy” – za propagowanie dokonań ludzi-pasjonatów, własnej historii, za lekką publicystyczną rozmowę – spacer po Muzeum Prasy Śląskiej.

Wszystkie nagrodzone prace zostaną opublikowane w „Gazecie Pszczyńskiej”. Już w najbliższym wydaniu (w sprzedaży od 31 marca) będzie można przeczytać tekst laureata I nagrody, Zdzisława Grygiera.

W skład Kapituły Finałowej II Konkursu Dziennikarskiego im. Agnieszki Wojtali weszli: Aleksander Spyra (założyciel Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej oraz Muzeum Prasy Śląskiej, autor wielu publikacji o ziemi pszczyńskiej), Halina Nocoń (autorka publikacji z zakresu edukacji regionalnej), Renata Botor (dziennikarka „Tygodnika Echo”), Grzegorz Sztoler (redaktor wielu regionalnych publikacji, dziennikarz i archiwista „Dziennika Zachodniego”), Katarzyna Granda (dziennikarka „Głosu Pszczyńskiego”), Edyta Wojtala (siostra Agnieszki Wojtali) oraz Marcela Grzywacz (redaktor naczelna „Gazety Pszczyńskiej”, przewodnicząca kapituły).

Agnieszka Wojtala była naszą redakcyjną koleżanką. Pracę w „Gazecie Pszczyńskiej" rozpoczęła w 2005 r., zaraz po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Śląskim. Spod jej „pióra” wyszły tysiące tekstów. Zawsze jej głównym celem była prawda i rzetelność. Brała w obronę tych, których nikt nie chciał bronić. Kochała ziemię pszczyńską i ludzi, którzy tu mieszkali. Miała niesamowitą zdolność wyławiania osób, które robiły coś ciekawego, miały do opowiedzenia niebanalną historię. Była niezwykle wrażliwa na ludzką krzywdę. Zmarła tragicznie dwa lata temu.

jack

T G+ F

Zobacz także

Nagrody wręczone! Poznajcie laureatów naszego konkursu
Nagrody wręczone! Poznajcie laureatów naszego konkursu
KONKURS DZIENNIKARSKI: teraz artykuły oceni komisja
KONKURS DZIENNIKARSKI: teraz artykuły oceni komisja
Pawłowickie placówki oświatowe w dobie pandemii
Pawłowickie placówki oświatowe w dobie pandemii
Szybka kolej: o trasach ze śląskimi samorządowcami
Szybka kolej: o trasach ze śląskimi samorządowcami
Pomaganie przez bieganie
Pomaganie przez bieganie
Kolejne seanse Samochodowego Kina Objazdowego
Kolejne seanse Samochodowego Kina Objazdowego
Sytuacja epidemiologiczna w powiecie
Sytuacja epidemiologiczna w powiecie
Najlepsza Przestrzeń Publiczna. Zagłosuj na Centrum Przesiadkowe w Pszczynie
Najlepsza Przestrzeń Publiczna. Zagłosuj na Centrum Przesiadkowe w Pszczynie
Prywatny las z dotacją z PROW
Prywatny las z dotacją z PROW

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18