Nagrodziliśmy pasjonatów pióra. Będzie co czytać!

Pszczyna21.03.2015, 13:14

Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród w II Konkursie Dziennikarskim im. Agnieszki Wojtali, organizowanym przez redakcję „Gazety Pszczyńskiej” oraz Starostwo Powiatowe w Pszczynie i Urząd Miejski w Pszczynie, obyło się 20 marca.

W Klubie „13” w Pszczyńskim Centrum Kultury gościliśmy rodzinę Agnieszki Wojtali, jej przyjaciół i znajomych, jurorów oraz uczestników konkursu. Nagrody laureatom wręczali: Barbara Sopot-Zembok, z-ca burmistrza Pszczyny, Paweł Sadza, starosta pszczyński oraz Janusz Hess, wydawca „Gazety Pszczyńskiej” i portalu pszczynska.pl. 

Jak podkreślali członkowie Kapituły Finałowej, poziom prac był jeszcze wyższy niż w pierwszej edycji konkursu. Plusem było to, że więcej tekstów zostało opatrzonych fotografiami. Zdaniem jurorów, autorzy włożyli ogrom pracy w swoje teksty. Powstały artykuły piękne, dobrze napisane, świadczące o dużej wrażliwości piszących. Werdykt był trudny.

I miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymał Zdzisław Grygier za pracę pt. „Wojenne losy. O żołnierzu Piontku i nie tylko”. Jak czytamy w uzasadnieniu kapituły, „za tekst dokumentacyjny, poruszającą opowieść, dobrą narrację, ciekawe zakończenie ilustrujące wymownie specyfikę tutejszego pogranicza. Tekst nieprzegadany, konkretny, z połączeniem autentycznych fotografii”.

- Takich ciekawych, ale trudnych historii jest jeszcze wiele do opowiedzenia. Nie jest łatwo jednak o nich pisać, bo wielu ludzi chciałoby je opowiedzieć, ale ciągle się boją – mówi autor pracy, która jest spisaną relacją nieżyjącego już od 4 lat mieszkańca Ćwiklic, Edmunda Lubeckiego.

II miejsce i nagrodę w wysokości 500 zł za pracę pt „Przebudzenie” odebrała Karolina Nowok. To piękny, osobisty reportaż o człowieku, który wychodzi z nałogu, staje się kimś. Tekst bardzo emocjonalny, którego narracją kierują wersy wiersza bohatera.

III miejsce oraz nagrodę w wysokości 300 zł przyznano Edycie Hajduk za pracę pt. „Opowieści starej daty”. To z kolei ciekawa, osobista relacja mieszkanki Jankowic z codziennego życia pierwszych dni wojny. Nagrodę autorce przyznano m.in. „za słodko-gorzki smak życia, esencję emocji dziecka, które widzi nadciągający świat wojny, autentyczną historię i dobry zapis gwary”.

Kapituła Finałowa zdecydowała także o przyznaniu wyróżnienia specjalnego Annie Michalskiej za tekst pt. „Pozdrowienia z Polski” (za talent pisarski, oryginalny, ciekawy temat). Autorka otrzymała w nagrodę nową Monografię Pszczyny, którą przekazał burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

Trzy wyróżnienia otrzymali:
- Patrycja Rom za pracę pt. „Wyszłam z domu i... Zapadź” - za zmysł reporterski, lekki, przyjemny tekst, za to, że autorka postępuje jak rasowa reporterka, dociera do ludzi, konfrontuje, pyta.
- Józef Spek za pracę pt. „Rowerowa gawęda, podróż w znane i nieznane” – za ciekawe połączenie gawędy, tekstu krajoznawczego i reportażu historycznego, za umiejętność przekazania wiedzy o przeszłości przez teraźniejszość.
- Alicja Dobry za pracę pt. „Odkryć zalążki pszczyńskiej prasy” – za propagowanie dokonań ludzi-pasjonatów, własnej historii, za lekką publicystyczną rozmowę – spacer po Muzeum Prasy Śląskiej.

Wszystkie nagrodzone prace zostaną opublikowane w „Gazecie Pszczyńskiej”. Już w najbliższym wydaniu (w sprzedaży od 31 marca) będzie można przeczytać tekst laureata I nagrody, Zdzisława Grygiera.

W skład Kapituły Finałowej II Konkursu Dziennikarskiego im. Agnieszki Wojtali weszli: Aleksander Spyra (założyciel Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej oraz Muzeum Prasy Śląskiej, autor wielu publikacji o ziemi pszczyńskiej), Halina Nocoń (autorka publikacji z zakresu edukacji regionalnej), Renata Botor (dziennikarka „Tygodnika Echo”), Grzegorz Sztoler (redaktor wielu regionalnych publikacji, dziennikarz i archiwista „Dziennika Zachodniego”), Katarzyna Granda (dziennikarka „Głosu Pszczyńskiego”), Edyta Wojtala (siostra Agnieszki Wojtali) oraz Marcela Grzywacz (redaktor naczelna „Gazety Pszczyńskiej”, przewodnicząca kapituły).

Agnieszka Wojtala była naszą redakcyjną koleżanką. Pracę w „Gazecie Pszczyńskiej" rozpoczęła w 2005 r., zaraz po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Śląskim. Spod jej „pióra” wyszły tysiące tekstów. Zawsze jej głównym celem była prawda i rzetelność. Brała w obronę tych, których nikt nie chciał bronić. Kochała ziemię pszczyńską i ludzi, którzy tu mieszkali. Miała niesamowitą zdolność wyławiania osób, które robiły coś ciekawego, miały do opowiedzenia niebanalną historię. Była niezwykle wrażliwa na ludzką krzywdę. Zmarła tragicznie dwa lata temu.

jack

T G+ F

Zobacz także

Nagrody wręczone! Poznajcie laureatów naszego konkursu
Nagrody wręczone! Poznajcie laureatów naszego konkursu
KONKURS DZIENNIKARSKI: teraz artykuły oceni komisja
KONKURS DZIENNIKARSKI: teraz artykuły oceni komisja
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18