Nagrody wręczone! Poznajcie laureatów naszego konkursu

Powiat22.03.2017, 11:49

21 marca w Klubie „13” w Pszczyńskim Centrum Kultury ogłosiliśmy wyniki IV Konkursu Dziennikarskiego im. Agnieszki Wojtali.

Przypomnijmy, że spośród kilkunastu nadesłanych prac redakcja „Gazety Pszczyńskiej” wyłoniła 10 najlepszych, które zostały poddane ocenie Kapituły Finałowej konkursu.

Laureatką IV Konkursu Dziennikarskiego im. Agnieszki Wojtali za pracę pt. „ O Niemce, co Polaka i Polskę pokochała” została Alina Bednarz z Piasku. Jej praca, to opowieść o lekarce Marii Kujawskiej, która ostatnie lata życia spędziła w Pszczynie. Jak czytamy w uzasadnieniu Kapituły Finałowej, I miejsce przyznano autorce „za dobrze skonstruowany, biograficzno-wspomnieniowy reportaż, za ukazanie skomplikowanych i trudnych losów Polaków i Niemców w pierwszej połowie XX wieku, za przypomnienie historii niezwykłej postaci, którą los na koniec niezwykłego życia wraz z rodziną przywiódł do Pszczyny”.

- Poza pracą zawodową wraz z moimi koleżankami, pasjonatkami, zajmuje się projektem, który nazywa się Śląski Szlak Kobiet. Szukając informacji i materiałów najbardziej polubiłam i poznałam właśnie Marię Kujawską, której grób jest w Pszczynie. Tak się złożyło, że potem przez przypadek poznałam jej córkę – 89-letnią już dzisiaj Janinę Kujawską-Tenner i zaprzyjaźniłam się z tą starszą panią. Jeżdżę do niej i piszemy razem biografię jej mamy – mówiła Alina Bednarz.

Drugie miejsce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł otrzymała Wioleta Cieśla z Pielgrzymowic za pracę pt. „Wyśpij się na zdrowo” - chwytającą za serce opowieść o pogranicznej historii rodzinnej, za podkreślenie wagi więzi rodzinnych i międzypokoleniowych.

Trzecie miejsce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł za pracę pt. „Skrawek mojej małej ojczyzny – odpryski pamięci” przyznano Łucji Prządce z Pszczyny. To wnikliwy i ujmujący opis życia codziennego i obyczajów społeczności sąsiedzkiej w powojennej Pszczynie, w którym autorka przywołała miejsca, ludzi i wydarzenia skupione wokół tzw. Ćwiczeniówki, czyli szkoły podstawowej związanej z ówczesnym liceum pedagogicznym.

Kapituła Finałowa IV Konkursu Dziennikarskiego im. Agnieszki Wojtali zdecydowała też o przyznaniu trzech wyróżnień. Otrzymali je: Wiktoria Urbaniec za pracę pt. „Kochana córeczko”, Natalia Pochroń za pracę pt. „Serce na zapomnienie nie umiera” oraz Zdzisław Grygier za pracę pt. „Jacy naziści? To po prostu byli Niemcy”.

Wszystkie nagrodzone prace będziemy od najbliższego numeru publikować w „Gazecie Pszczyńskiej”.

Nagrody uczestnikom konkursu wręczali: Janusz Hess, właściciel Grupy Terrabit, wydawca „Gazety Pszczyńskiej”, burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol oraz starosta powiatu pszczyńskiego, Paweł Sadza.

Dla przybyłych gości zaśpiewali i zagrali podopieczni Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie: Edyta Czernecka, Szymon Kaul, Martyna Sikora oraz Karolina Krawczyńska. Młodych artystów do występu przygotowała Ewa Chlebek.

Organizatorem IV Konkursu Dziennikarskiego im. Agnieszki Wojtali byli: Grupa Terrabit, wydawca „Gazety Pszczyńskiej” i portalu pszczynska.pl, Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie. Partnerami byli: Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

jack

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
Nagrodziliśmy pasjonatów pióra. Będzie co czytać!
Nagrodziliśmy pasjonatów pióra. Będzie co czytać!
KONKURS DZIENNIKARSKI: teraz artykuły oceni komisja
KONKURS DZIENNIKARSKI: teraz artykuły oceni komisja
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece
Udany finał „Przesiądź się na kulturę”
Udany finał „Przesiądź się na kulturę”
Czyste powietrze w Pszczynie w 2023 roku!
Czyste powietrze w Pszczynie w 2023 roku!

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18