Nagrody dla ludzi kultury

29.12.2011, 10:34

Pszczyna

W środę 28 grudnia po raz trzeci zostały wręczone nagrody burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury.


Statuetkę „Wybrańca” z rąk zastępcy burmistrza Grażyny Goszcz otrzymali: Barbara Solarska, Zbigniew Makuchowski, Renata Misiura oraz Zespół Regionalny „Ćwiklice”.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Pszczyńskim Centrum Kultury. Galę uświetnił występ Aloszy Awdiejewa. (źródło i fot. pszczyna.pl)
Zbigniew Makuchowski jest animatorem kultury, właścicielem Bugsy’s Jazz Club w Pszczynie. Od 17 lat organizuje koncerty (około kilkuset) wykonawców znanych, mniej znanych, niszowych. Promuje też zespoły lokalne, umożliwiając im występy w swoim clubie. Przez szereg lat był organizatorem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest współorganizatorem pikników na osiedlu Piastów. W jego Klubie organizowane są wystawy fotograficzne, wernisaże. W każdą środę można posłuchać muzyki na żywo. Działa również aktywnie w Stowarzyszeniu „Plessart” organizując u siebie szereg imprez kulturalnych, koncertów, wystaw, kiermaszy, aukcji charytatywnych. Wielokrotnie włączał się w organizację szeregu imprez organizowanych przez instytucje samorządowe, stowarzyszenia. Jego działalność jest znana nie tylko w Pszczynie, ale poza jej granicami. Czesław Mozil, znany jako Czesław Śpiewa, wielokrotnie podkreślał, że jego kariera muzyczna ma swój początek właśnie w Pszczynie, w Bugsys Jazz Clubie, gdzie wielokrotnie występował jeszcze jako zupełnie nikomu nieznany artysta.

Renata Misiura jest od 26 lat bibliotekarzem w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie. Jest niestrudzoną propagatorką i inicjatorką wielu imprez o charakterze kulturalno-oświatowym. Szczególne wyróżnienie należy się za promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Pani Reneta Misiura jest liderem kampanii czytania dzieciom, wdrażania programów edukacyjnych z ramienia Fundacji ABCXXI. Za swoją pracę i zaangażowanie została wyróżniona w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” za rok szkolny 2009/2010. Uhonorowana została również przez pszczyńskie środowisko „Złotą Jedynką” za szczególne wspieranie działalności Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pszczynie. Jest inicjatorką i organizatorką imprez bibliotecznych: np. Nocy z „Harry Potterem”– za organizację imprezy w 2008 roku Biblioteka otrzymała nagrodę Wydawnictwa Media Rodzina, „Nocy z Andersenem”, warsztatów teatralnych z udziałem aktorki-lalkarza K. Kopczyk, spotkań muzycznych z I. Klebańską, spotkań autorskich z twórcami książek dla dzieci i młodzieży, m.in. : Grzegorzem Kasdepke, Barbarą Kosmowską, Marta Fox, Joanną Papuzińską, Ewą Chotomską, Krzysztofem Petkiem, Ewą Stadtmuller, Małgorzatą Strzałkowską, Kazimierza Szymeczko. Książka M. Strzałkowskiej „Wiersze spod Pszczyny” miała swoją promocję w naszej Bibliotece, a imprezę składającą się z konkursów, zabaw czytelniczych współorganizowała p. Misiura. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką konkursów literackich, m. in. ze znajomości twórczości Adama Bahdaja, L. M. Montgomery, H. Ożogowskiej, J. Chmielewskiej, M. Musierowicz, Sempe Goscinnego, R. Dahl, A. A. Milnego, A. Lindgren, G. Kasdepke, Jest też współorganizatorką konkursów plastycznych – „Ozdoba wielkanocna”, „Przyleciały anioły”. Współpracuje z działającym przy Bibliotece teatrzykiem „Coś”. Zrealizowali razem przedstawienia dla dzieci: „Eco-Bajka o dzielnym Sznupku i Śmieciowym Smoku” (bajkę obejrzało ok.1300 widzów) i „Spotkajmy się w Bullerbyn” (ok. 650 widzów). Ciągle aktywna, kreatywna, rozwija swój warsztat. Konsekwentnie propaguje czytelnictwo przez co ułatwia najmłodszym rozumienie otaczającego świata, rozwija ich wyobraźnię i zainteresowania. Swoją postawą przekonuje zarówno młodych jak i dorosłych czytelników, że czas spędzony nad lekturą nie tylko poszerza wiedzę, wpływa na rozwój intelektualny, ale jest też doskonałą i atrakcyjną zabawą. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku bieżącym odznaczył Renatę Misiurę honorową odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” w dziedzinie upowszechniania kultury, promocji czytelnictwa i informacji naukowej.

Barbara Solarska od lat 90. publikuje artykuły w prasie lokalnej związane z życiem kulturalnym i społecznym Pszczyny, porusza tematykę historyczną i literacką, szczególną uwagę zwracając na indywidualne postaci, ich działalność i pasje. Opublikowała 9 książek o tematyce regionalnej, w których kreśli zarówno tło historyczne instytucji, stowarzyszeń i ruchów społecznych, jak również podejmuje wątki biograficzne ludzi z różnych grup środowiskowych. Książki publikowane od 2000 roku dotyczą kolejno nauczycieli, zespołów folklorystycznych, ludzi nauki, sztuki, pszczyńskiego chóru „Lutnia”, Bractwa Kurkowego, historii sportu i ruchu turystycznego oraz losów pszczyńskich Sybiraków. Jest autorką 4 tomików poetyckich. We wrześniu 2007 roku zainicjowała wykłady otwarte w pszczyńskim ratuszu i przez kilka pierwszych miesięcy była ich współorganizatorką. Wykłady odbywają się do dziś pod patronatem Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie.

Zespół Regionalny „Ćwiklice” dzięki zdobytemu certyfikatowi CIOFF w mijającym roku aktywnie promował Pszczynę na prestiżowych imprezach folklorystycznych w kraju i za granicą, np. zajął II miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym „Wici” w Chorzowie, był laureatem 50 „Silivri Yogurt Festival” w Silivri w Turcji, brał udział w festiwalach organizowanych w ramach współpracy państw Grupy Wyszechradzkiej „MUZIKI POD POLANOV 2011” w Hrinovej w Słowacji.

ram

T G+ F

Galeria

Zobacz także

Działają na rzecz kultury!
Działają na rzecz kultury!
Burmistrz nagrodził ludzi kultury
Burmistrz nagrodził ludzi kultury
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18