(fot. UM)

Nagranie Koncertu Charytatywnego „Pamięci Powstańców z Pomocą Aniołom”

Pszczyna31.08.2020, 07:53

W piątek, 28 sierpnia w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie odbyło się nagranie Koncertu Charytatywnego „Pamięci Powstańców z Pomocą Aniołom”.

Wydarzenie odbyło się  w 100. rocznicę II Powstania Śląskiego. Zmianę formuły koncertu z na żywo, na rejestrację w formie płyty DVD, wymusiła na organizatorach sytuacja związana z epidemią SARS-Cov-2. Jednak cel tej inicjatywy pozostał niezmieniony. Jest nim upamiętnienie Powstańców walczących o przyłączenie Śląska do Polski, a zarazem wyrażenie wdzięczności dla darczyńców wspierających Dom Kulejących Aniołów w Piasku.

- Tak wiele mamy życzliwych osób wokół siebie więc postanowiliśmy im w ten sposób podziękować. Płyta będzie upominkiem dla naszych dobroczyńców i symbolem, że o nich pamiętamy i ogromnie sobie cenimy wszystko, co dla nas dobrego robią - wspomniała Krystyna Fuławka, przewodnicząca pszczyńskiego Koła Polskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Nagraniu towarzyszyła szczególna atmosfera wyjątkowego miejsca, w którym artyści występowali. - Bardzo się cieszymy, że Muzeum, po raz kolejny, zostało zaproszone do tak szlachetnej inicjatywy. Angażowanie się Muzeum w realizację projektów skierowanych do osób niepełnosprawnych jest ważną częścią naszej działalności. Systematycznie współpracujemy z instytucjami, organizacjami, placówkami oświatowymi, rodzicami dzieci ze szczególnymi potrzebami. W trakcie wizyty w Muzeum realizujemy różnorodne działania edukacyjno-animacyjne, zachęcamy uczestników do aktywnego udziału w kulturze i sztuce oraz do własnych działań twórczych. Efektem tej współpracy są na przykład nawiązane przyjaźnie czy wystawa prac plastycznych w ramach konkursu „Moja przygoda w Muzeum”, którą co roku prezentujemy w Stajniach Książęcych. Na bieżąco dostosowujemy też ofertę zwiedzania Muzeum do osób z dysfunkcjami. Zapraszamy do wizyty w pszczyńskim pałacu, którą ułatwią m.in. platformy, windy i przenośne szyny, aplikacja z audiodeskrypcją, a także wideoprzewodnik oferujący pełne oprowadzanie w języku migowym - mówi Małgorzata Wójcik, kierownik Działu Edukacji Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

- Mam dziś wielką przyjemność i ogromny zaszczyt wziąć udział w niezwykłej i pięknej inicjatywie, jaką jest nagranie koncertu charytatywnego „Pamięci Powstańców z Pomocą Aniołom” w 100. rocznicę II Powstania Śląskiego. To wszystko odbywa się w pięknej scenerii Sali Lustrzanej, ale nade wszystko w obecności wspaniałych osób. Bardzo dziękuję Wszystkim, którzy włączyli się w to cudowne wydarzenie - powiedział podczas spotkania burmistrz Dariusz Skrobol.
 
Burmistrz podziękował wszystkim inicjatorom i pomysłodawcom nagrania. Podziękował także Krystynie Fuławce. - Dziękuję Kulejącym Aniołom za to wszystko, co zrobiliście, co robicie, co będziecie robić, a wiem, że w głowach jest jeszcze mnóstwo pomysłów. Wierzę, że te pomysły będą miały finał nie tylko we wspaniałym Muzeum Zamkowym, ale także w wielu innych miejscach - powiedział.

- Ogromnie się cieszę, że mogłem włączyć się w tę inicjatywę. Za jeden z głównych celów mojej pracy postawiłem sobie szerokie działania na rzecz osób wymagających szczególnej troski. W tym zakresie współpracuję z Eurodeputowanym Grzegorzem Tobiszowskim oraz Panem Marszałkiem, który poprzez swoją Instytucję Kultury, jaką jest Muzeum Zamkowe w Pszczynie, wsparł organizację tego wydarzenia - podkreślił Grzegorz Gaża, Poseł na Sejm RP.

 W programie artystycznym koncertu wystąpili: Wychowankowie Domu Kulejących Aniołów, Piwnica z Dobrym Klimatem, Kobiórzanie oraz Kasia Raszka z pianistą Bogusławem Bąkiem.

Organizatorami wydarzenia byli: Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pszczynie z siedzibą w Piasku, Muzeum Zamkowe w Pszczynie - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego oraz Pszczyńskie Centrum Kultury.

Patronat Honorowy nad koncertem objęli Grzegorz Tobiszowski - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Gaża - Poseł na Sejm RP, Jakub Chełstowski - Marszałek Województwa Śląskiego oraz Dariusz Skrobol - Burmistrz Pszczyny.

Patronat Medialny na wydarzeniem objęli: Pless.pl, TVP Katowice, TVS, Polskie Radio Katowice, Radio Bielsko, Radio CCM, Radio Fest, Nowe Info oraz Pszczynska.pl.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Akcja charytatywna „Nakręć się dla Maciusia”
Akcja charytatywna „Nakręć się dla Maciusia”
„Pomoc to moc”. Warsztaty Fundacji Transgresja dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu
„Pomoc to moc”. Warsztaty Fundacji Transgresja dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece
Udany finał „Przesiądź się na kulturę”
Udany finał „Przesiądź się na kulturę”
Czyste powietrze w Pszczynie w 2023 roku!
Czyste powietrze w Pszczynie w 2023 roku!
Jaśniej i bezpieczniej w Golasowicach
Jaśniej i bezpieczniej w Golasowicach

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18