(fot. GRH Pszczyna) Brama powitalna wojska polskiego z 1922 r. na rynku w Pszczynie.

Na rynku stanie brama z 1922 roku!

Pszczyna27.03.2019, 09:57

18 marca w Muzeum Śląskim w Katowicach oficjalnie zainaugurowano obchody 100-lecia wybuchu powstań śląskich. W ramach tych obchodów,  w niedzielę, 16 czerwca na rynku w Pszczynie odbędzie się widowisko historyczne „Powstania  Śląskie”.

Ponad 100 uczestników w strojach z epoki, muzyka z patefonu, fotograf ze starym aparatem, żołnierze, ułani, dawne samochody i motocykle, rowery oraz powozy… Do tego reprinty oryginalnych plakatów polskich i niemieckich z okresu plebiscytu na Śląsku. I przede wszystkim, zrekonstruowana  brama z 1922 r., przez którą na rynek w Pszczynie wkroczy polskie wojsko. To wszystko będzie można zobaczyć 16 czerwca.

- Głównym punktem widowiska będzie akt objęcia ziemi pszczyńskiej przez władze Polski i przemarsz wojska przez historyczną bramę powitalną na rynku miasta.  Oprócz rekonstrukcji głównych wydarzeń  przewidujemy kilka wątków  tworzących historyczne tło widowiska – zapowiada Michał Beck ze stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznych z Pszczyny, które wspólnie z gminą Pszczyna i powiatem pszczyńskim jest organizatorem widowiska.

Grupa Rekonstrukcji Historycznych prosi mieszkańców powiatu pszczyńskiego o podzielenie się rodzinnymi pamiątkami (ordery, legitymacje itp.) z czasów powstań śląskich. Kontakt: tel. 882 753 488, grhpszczyna@gmail.com.

Uroczystą inauguracją obchodów 100-lecia wybuchu powstań śląskich była zorganizowana wspólnie przez Urząd Wojewódzki w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach konferencja w Muzeum Śląskim. Film promocyjny, specjalna strona internetowa, prezentacja logo 100-lecia Powstań Śląskich - to tylko niektóre elementy rozpoczętych obchodów, upamiętniających wybuch trzech powstań śląskich: od 1919 do 1921 r. W tym roku Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego. Wcześniej, bo w lipcu 2018 r., uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Powstań Śląskich przyjął Sejm. Obchody dotyczące powstań śląskich otrzymały patronat narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jednym z wydarzeń odbywających się w ramach obchodów będzie zaplanowane na 31 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie widowisko multimedialne, w trakcie którego zabrzmi utwór muzyczny poświęcony powstaniom śląskim. Skomponuje go Jan AP Kaczmarek, członek Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, laureat Oscara.

Wszystkie atrakcje przygotowane z okazji obchodów wybuchu powstań śląskich można znaleźć na specjalnie w tym celu stworzonej stronie internetowej - powstania.slaskie.pl.

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Inauguracja obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich
Inauguracja obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich
Ożywiają historię
Ożywiają historię
Nowe władze w pawłowickiej oświacie
Nowe władze w pawłowickiej oświacie
Widowisko muzyczno-multimedialne Rapsodia Śląska na Stadionie Śląskim w Chorzowie
Widowisko muzyczno-multimedialne Rapsodia Śląska na Stadionie Śląskim w Chorzowie
Utrudnienia w ruchu podczas niedzielnego rajdu rowerowego
Utrudnienia w ruchu podczas niedzielnego rajdu rowerowego

Komentarze:

mieszkaniec 2019-03-28 godz. 09:36
Drogi redaktorze. To będzie brama na wzór Bramy Wjazdowej z 1922 r., a nie brama z 1922 r. Tamtej bramy już od blisko 100 lat nie ma.
treść:
autor:

SQL: 20