(fot. GRH Pszczyna) Brama powitalna wojska polskiego z 1922 r. na rynku w Pszczynie.

Na rynku stanie brama z 1922 roku!

Pszczyna27.03.2019, 09:57

18 marca w Muzeum Śląskim w Katowicach oficjalnie zainaugurowano obchody 100-lecia wybuchu powstań śląskich. W ramach tych obchodów,  w niedzielę, 16 czerwca na rynku w Pszczynie odbędzie się widowisko historyczne „Powstania  Śląskie”.

Ponad 100 uczestników w strojach z epoki, muzyka z patefonu, fotograf ze starym aparatem, żołnierze, ułani, dawne samochody i motocykle, rowery oraz powozy… Do tego reprinty oryginalnych plakatów polskich i niemieckich z okresu plebiscytu na Śląsku. I przede wszystkim, zrekonstruowana  brama z 1922 r., przez którą na rynek w Pszczynie wkroczy polskie wojsko. To wszystko będzie można zobaczyć 16 czerwca.

- Głównym punktem widowiska będzie akt objęcia ziemi pszczyńskiej przez władze Polski i przemarsz wojska przez historyczną bramę powitalną na rynku miasta.  Oprócz rekonstrukcji głównych wydarzeń  przewidujemy kilka wątków  tworzących historyczne tło widowiska – zapowiada Michał Beck ze stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznych z Pszczyny, które wspólnie z gminą Pszczyna i powiatem pszczyńskim jest organizatorem widowiska.

Grupa Rekonstrukcji Historycznych prosi mieszkańców powiatu pszczyńskiego o podzielenie się rodzinnymi pamiątkami (ordery, legitymacje itp.) z czasów powstań śląskich. Kontakt: tel. 882 753 488, grhpszczyna@gmail.com.

Uroczystą inauguracją obchodów 100-lecia wybuchu powstań śląskich była zorganizowana wspólnie przez Urząd Wojewódzki w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach konferencja w Muzeum Śląskim. Film promocyjny, specjalna strona internetowa, prezentacja logo 100-lecia Powstań Śląskich - to tylko niektóre elementy rozpoczętych obchodów, upamiętniających wybuch trzech powstań śląskich: od 1919 do 1921 r. W tym roku Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego. Wcześniej, bo w lipcu 2018 r., uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Powstań Śląskich przyjął Sejm. Obchody dotyczące powstań śląskich otrzymały patronat narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jednym z wydarzeń odbywających się w ramach obchodów będzie zaplanowane na 31 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie widowisko multimedialne, w trakcie którego zabrzmi utwór muzyczny poświęcony powstaniom śląskim. Skomponuje go Jan AP Kaczmarek, członek Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, laureat Oscara.

Wszystkie atrakcje przygotowane z okazji obchodów wybuchu powstań śląskich można znaleźć na specjalnie w tym celu stworzonej stronie internetowej - powstania.slaskie.pl.

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Inauguracja obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich
Inauguracja obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich
Ożywiają historię
Ożywiają historię
Niedzielny wypadek na DK1. Interweniowało LPR
Niedzielny wypadek na DK1. Interweniowało LPR
Pierwsza ślizgawka w Pawłowicach już 15 listopada!
Pierwsza ślizgawka w Pawłowicach już 15 listopada!
Wspólne patrole sokistów i policjantów
Wspólne patrole sokistów i policjantów

Komentarze:

mieszkaniec 2019-03-28 godz. 09:36
Drogi redaktorze. To będzie brama na wzór Bramy Wjazdowej z 1922 r., a nie brama z 1922 r. Tamtej bramy już od blisko 100 lat nie ma.
treść:
autor:

SQL: 20