Na ratunek ćwiklickiemu kościołowi

24.08.2011, 11:57

Ćwiklice

Informacja o zamknięciu kościoła spadła na parafian jak grom z jasnego nieba 20 czerwca ubiegłego roku. Jednak to, co działo się później i trwa aż do teraz, może przyprowadzić o atak serca.


Z wizji lokalnej przeprowadzonej w kościele 22 czerwca 2010 roku wynikało, że kościół musi być wyłączony z działalności liturgicznej, ponieważ posadzka nawy i wieży jest zdeformowana i zniszczona. Na jej powierzchni występowały zapadliska dochodzące od 4 do 7 cm, do czego mogło przyczynić się lokalne obniżenie podłoża, zeszłoroczna powódź. A może zaniedbanie?

Kościół w Ćwiklicach jest obiektem objętym ochroną konserwatorską oraz wpisanym do rejestru zabytków od marca 1960 roku, pod ochroną jest również wyposażenie kościoła: chór muzyczny, drzwi, polichromia i ołtarze. Kościół powstał na przełomie XVI i XVII wieku, a jednym z jego najcenniejszych zabytków jest gotycki tryptyk „Santa Conversazione, który jest dziełem szkoły krakowskiej z XV wieku. Aktualnie tryptyk ten wraz z chrzcielnicą w kształcie anioła z czarą, obraz z głównego ołtarza oraz piękne polichromowane rzeźby znajdują się pod opieką konserwatora Muzeum Zamkowego w Pszczynie Jana Gałaszka, który zatroszczył się, by przed rozpoczęciem remontu w ubiegłym roku trafiły do Zamku, gdzie musiały przejść swoistego rodzaju kwarantannę, ponieważ były zawilgocone. Niemałe środki potrzebne są na ich renowację. -Została przeprowadzona podstawowa obserwacja, w jakim są stanie, m.in. czy w drewnie nie ma owadów – dyrektor muzeum, Maciej Kluss dodaje, że dopóki kościół nie zostanie odremontowany lub nie znajdzie odpowiedniego miejsca do ich przechowania, zabytki pozostaną na zamku. Oczywiście, jeśli będzie taka wola ich właściciela.

Kościół pw. św. Marcina otrzymał w 2010 roku dotację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach na wykonanie pierwszego etapu prac zabezpieczających wraz z pracami przygotowawczymi. Kwota ta wynosiła 75 tys. zł brutto i było to 52,47% całkowitych kosztów. W br. parafia starała się u konserwatora o dotację w wysokości ponad 730 tys. zł na prace związane z odwodnieniem krypt, kościoła, drenażem okólnym, zabezpieczeniem konstrukcji krypt, odsłonięciem fundamentów wewnętrznych, wykonaniem podbicia ław, wykonaniem stóp słupów chóru, zasypki i podkładu posadzek, jednak z przyczyn formalnych jej nie otrzymała. - Parafia w Ćwiklicach uzupełniła wniosek o dotację zgodnie z pouczeniem w terminie do 16 czerwca br. i dofinansowanie jest przewidziane do przyznania w 2011 roku z budżetu Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jednak czy dotacja ta zostanie przyznana nie wiadomo – poinformowała nas Magdalena Lachowska, zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jak czytamy na stronie internetowej ŚWKZ, w budżecie brak jest środków i uzupełnione wnioski, które zostały jednak zaopiniowane pozytywnie, zostaną rozpatrzone jedynie wtedy, gdy uda się zaoszczędzić na innych inwestycjach.

Więcej czytaj w najnowszym numerze ”Gazety Pszczyńskiej. Już w sprzedaży.

ram

T G+ F

Zobacz także

Pszczyńscy mundurowi uratowali niedoszłego samobójcę
Pszczyńscy mundurowi uratowali niedoszłego samobójcę
Na ratunek kasztanom
Na ratunek kasztanom
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18