Na pszczyńskim zamku jak wśród swoich

Pszczyna05.05.2019, 09:45

25 kwietnia w Stajniach Książęcych odbył się wernisaż wystawy „Książęcy dwór w Pszczynie w obiektywie”. Jest to pieczołowicie przygotowany dokument, przedstawiony w formie barwnej opowieści o życiu na dworze, również tym zwyczajnym, o którym nie mówi się za wiele.

Na wystawę zaprosiło Muzeum Zamkowe w Pszczynie oraz samorząd województwa śląskiego. Dyrektor muzeum, dr Maciej Kluss powitał przedstawicieli współpracujących instytucji, włodarzy miasta i powiatu, muzealników i wszystkich sympatyków, którzy przybyli, aby uczcić powstanie wystawy, która w ciekawy sposób odsłania codzienne życie pszczyńskiego dworu.

A wszystko za sprawą fotografii Louisa Hardouina, francuskiego kucharza Hochbergów, zatrudnionego w 1909 r. na zamku w Książu. Wybitny kuchmistrz, jako pasjonat fotografowania, stworzył niezwykłą kolekcję zdjęć, które przedstawiają rodzinę tak własną, jak i dworską, przyjaciół, gości, służbę czy mieszkańców Śląska.

– Pojawił się pomysł, aby spośród fotografii wybrać te, które prezentują zamek w Pszczynie oraz całą posiadłość i stworzyć z nich opowieść - zauważyła kurator wystawy, Sylwia Smolarek-Grzegorczyk. Wystawa wzbogacona jest o wspomnienia księżnej Daisy, Anny von Hochberg czy innych. – Uznałam, że to najlepsza ścieżka. Powstała opowieść z perspektywy samych bohaterów, wykorzystując ich wspomnienia - dodaje.

Oprócz około 300 fotografii z pierwszej połowy XX w., przedstawiających codzienne życie, rozrywki dworskie, ale i świat za zamkniętymi drzwiami zamkowej kuchni, na wystawie można zobaczyć ciekawe eksponaty, jak meble ogrodowe czy wytworną liberię. Oprócz zdjęć pochodzących z Muzeum Zamkowego w Pszczynie i z Książa w Wałbrzychu, część dokumentów to materiały z Archiwum Państwowego w Katowicach - Oddział w Pszczynie, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie oraz z kolekcji prywatnej. 

- Była to bardzo interesująca praca. Ciągle odkrywaliśmy coś nowego. Zawsze zastanawialiśmy się, jak wyglądała kuchnia zamkowa. Jednocześnie odkrycia skłaniają do dalszych poszukiwań. Mamy plan stworzenia w zamku nowej części, zaplecza kuchennego – mówi Sylwia Smolarek-Grzegorczyk.

- Ta wystawa przybliża nam zamek - zauważa  Marianna Kurczab, przewodniczka po pszczyńskim pałacu. - Jest dopełnieniem tego, co znaliśmy do tej pory. Jednocześnie jest tu bardzo domowo - dodaje.

Tę domowość można było dostrzec również wśród zwiedzających, którzy w mniejszych grupkach wymieniali spostrzeżenia, wspólnie oglądali zdjęcia. A ze ściany uśmiechała się księżna Daisy von Pless, „mówiąc” przyciszonym głosem z jednej z gablotek: „Pszczyna, jak właśnie odkryłam, może być zachwycająca wiosną…”.

Reklama

Małgorzata Brandys

T G+ F

Zobacz także

Wystawa pamiątek powstańczych w Pawłowicach
Wystawa pamiątek powstańczych w Pawłowicach
Wystawa malarska grupy Ameia Proart-Pless
Wystawa malarska grupy Ameia Proart-Pless
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19