fot. powiat pszczyński

Na konwencie włodarzy o szpitalu i ochronie środowiska

Powiat08.01.2019, 11:10

Podczas pierwszego w tej kadencji konwentu starosty, burmistrza i wójtów gmin powiatu pszczyńskiego, który odbył się 4 stycznia w pszczyńskim starostwie poruszono m.in. temat wsparcia finansowego dla pszczyńskiego szpitala przez gminy, ochrony środowiska czy nowego Prawa wodnego.

Jednym z głównych tematów poruszonych przez samorządowców był rozwój i działalność pszczyńskiego szpitala. - Szpital pełni niezwykle istotną rolę nie tylko w codziennym funkcjonowaniu powiatu. Placówka odpowiada także za zabezpieczenie medyczne mieszkańców naszego terenu w sytuacjach skrajnych, takich jak klęski żywiołowe czy masowe wypadki. Dlatego naszym wspólnym zadaniem powinno być dbanie o utrzymanie jej w bardzo dobrym stanie. To jest szpital dla mieszkańców całego powiatu, a oni zasługują na to, żeby móc leczyć się w jak najlepszych warunkach. Tylko działając wspólnie jesteśmy w stanie spełniać ich oczekiwania w tym zakresie i myśleć o ciągłym rozwijaniu i unowocześnianiu świadczonych w szpitalu usług - podkreślała starosta Barbara Bandoła.

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy do Szpitala Powiatowego w Pszczynie przyjętych zostało prawie 7500 osób, z czego niemal 3 tys. pacjentów przyjęto na oddziały, a 4,5 tys. udzielono pomocy w ramach Izby Przyjęć. Od sierpnia w Pszczynie urodziło się także 275 dzieci. Jak zaznaczał dyrektor szpitala dr n. med. Marcin Leśniewski, liczby te pokazują jak bardzo szpital w powiecie jest potrzebny.

Dyrektor przedstawił włodarzom wykaz niezbędnego sprzętu, który w najbliższym czasie szpital chciałby zakupić, na przykład urządzenie do ultrasonografii z możliwością badań serca, bronchofiberoskop czy endoskopy. - Tych potrzeb sprzętowych jest ogrom, jeżeli chcemy ten szpital rozwijać i unowocześniać, dlatego zwracamy się o wsparcie w tym zakresie - mówił do włodarzy Marcin Leśniewski.

Burmistrz Dariusz Skrobol poinformował, że gmina Pszczyna zabezpieczyła już w budżecie 300 tys. zł na wsparcie dla szpitala. Ponadto, gmina ma zamiar objąć patronatem oddział ginekologiczno-położniczy oraz neonatologiczny. Wójt Goczałkowic-Zdroju, Gabriela Placha zapewniła, że gmina będzie mogła wesprzeć szpital kwotą 150 tys. zł. Pozostali wójtowie zadeklarowali chęć pomocy, ale temat ma zostać poruszony z radnymi na najbliższych sesjach lub właściwych komisjach.

Włodarze zapoznali się również ze zmianami, jakie zostały wprowadzone w świadczeniach nieodpłatnej pomocy prawnej. Tylko w 2018 r. (w okresie od stycznia do listopada) w powiecie pszczyńskim udzielono ponad 920 porad. Najczęściej z tej formy pomocy korzystały osoby poniżej 26. lub powyżej 65. roku życia, posiadacze Karty Dużej Rodziny czy osoby mające przyznane świadczenie z pomocy społecznej. Głównie zwracano się o pomoc w zakresie prawa cywilnego oraz spadkowego. 

Poruszono także temat ustawy o Prawie wodnym. Nowe Prawo wodne weszło w życie 1 stycznia 2018 r., ale od tego czasu akt był już kilkukrotnie nowelizowany. Dalej pozostaje jednak dużo wątpliwości w prawidłowej interpretacji wszystkich regulacji. Zwrócono także uwagę na kwestię opłat za usługi wodne m.in. odprowadzanie wód deszczowych i opadowych do kanalizacji deszczowej, wnoszone przez gminy do Wód Polskich oraz przez mieszkańców do gmin.

Organizatorzy kampanii Nie Dokarmiaj Smoga, Aleksandra Antes-Szewczyk i Marcin Bienioszek poruszyli kwestię jakości powietrza w powiecie. Obecnie w gminie Pawłowice jest 8 czujników badających jakość powietrza, w gminie Pszczyna 9 czujników, w Kobiórze 1 czujnik, w gminie Miedźna 6 czujników, natomiast w gminie Suszec 2. Jedną z inicjatyw organizatorów kampanii było przekazanie urzędom i instytucjom specjalnych tablic informujących o jakości powietrza.

- Zależy nam, żeby tablice informujące o jakości powietrza były dostępne we wszystkich placówkach. Te przez nas przygotowane mają trzystopniową skalę oceny. Na podstawie danych z czujników osoba odpowiedzialna za tablicę w danej placówce może wywiesić kartę o właściwym kolorze, dzięki czemu informacja o jakości powietrza w danym dniu będzie dla mieszkańców dostępna od ręki. Nasze tablice wiszą już m.in. w pszczyńskim starostwie - podkreślał Marcin Bienioszek.

Podczas konwentu włodarze rozmawiali jeszcze m.in. o harmonogramie prac na drogach na lata 2019-2023 czy oświacie.

Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego to cykliczne spotkanie, podczas którego włodarze wypracowują wspólne stanowiska i podejmują inicjatywy mające na celu rozwiązywanie najbardziej nurtujących mieszkańców problemów.
powiat pszczyński

pako

T G+ F

Zobacz także

W 2019 roku powiat pszczyński przeznaczył ponad 31 mln zł na inwestycje
W 2019 roku powiat pszczyński przeznaczył ponad 31 mln zł na inwestycje
Wtorek, 27 sierpnia: ostrzeżenie IMGW o burzach z gradem
Wtorek, 27 sierpnia: ostrzeżenie IMGW o burzach z gradem
12 kierowców ukaranych za przejazd na czerwonym świetle
12 kierowców ukaranych za przejazd na czerwonym świetle
Bezpłatne przejazdy dla Honorowych Dawców Krwi
Bezpłatne przejazdy dla Honorowych Dawców Krwi
„Skrawek Nieba - Artyści Dzieciom”
„Skrawek Nieba - Artyści Dzieciom”
Podziękowano wolontariuszom miejskiego sztabu WOŚP
Podziękowano wolontariuszom miejskiego sztabu WOŚP
Wystartowały zapisy do Carbo Asecura Biegu Pszczyńskiego o Puchar Burmistrza!
Wystartowały zapisy do Carbo Asecura Biegu Pszczyńskiego o Puchar Burmistrza!

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18