fot. KPP Pszczyna

Na drogach biało i ślisko: policja apeluje o ostrożność

Powiat01.12.2017, 10:40

Wraz ze zmianą pogody na drogach jest coraz bardziej niebezpiecznie - nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również dla pieszych. Jest to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkukrotnie. Pogarszające się warunki drogowe: występowanie mgły, opadów deszczu, czy śniegu, śliska nawierzchnia i niska temperatura, znacznie wydłużają drogę hamowania, co przy dużym natężeniu ruchu na naszych drogach wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Intensywne opady śniegu utrudniają poruszanie się po drogach. Tego rodzaju warunki atmosferyczne nie sprzyjają podróżowaniu. Śliska nawierzchnia jezdni i ograniczona widoczność, to w tym okresie najczęstsze przyczyny różnych zdarzeń drogowych.

Jak podkreśla policja, należy zwrócić szczególną uwagę na pieszych, którzy w tym okresie są mniej widoczni. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków. Widoczność pieszych w tym czasie staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.

Mundurowi przypominają, że podczas takiej aury warunki drogowe przemawiają za powszechnym, bezwzględnym używaniem elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym i niezależnie od wieku.

Policjanci zauważają, że bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie się do podróży.

Pamiętajmy, że należy:

- dokładnie oczyśćmy pojazd ze śniegu zanim wyjedziemy na drogę - śnieg powinien zostać usunięty nie tylko z szyb, ale również z dachu, pokrywy komory silnika oraz ze świateł przednich i tylnych, zwróćmy uwagę, aby szyby nie były zaparowane, a widoczność z wnętrza pojazdu nie była utrudniona,

- zaplanujmy swoją podróż - w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedźmy 10 minut wcześniej, w przypadku ewentualnych utrudnień w ruchu rodzi to niepotrzebny stres, a w konsekwencji może prowadzić do agresji,

- pamiętajmy o tym, że zawsze w razie pojawiających się opadów atmosferycznych należy zmniejszyć prędkość, przy niskich temperaturach nawierzchnia jezdni przymarza, unikajmy wtedy gwałtownych manewrów i ostrego hamowania.

KPP Pszczyna

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Ślisko na drogach, są wypadki. Mikrobus i auto w rowie
Ślisko na drogach, są wypadki. Mikrobus i auto w rowie
Wojewódzkie obchody Święta Policji odbędą się w Pszczynie
Wojewódzkie obchody Święta Policji odbędą się w Pszczynie
JSW ma nowy plan dla kopalni Krupiński
JSW ma nowy plan dla kopalni Krupiński
GPW: po opadach poziom wody w Goczałkowicach jest bezpieczny
GPW: po opadach poziom wody w Goczałkowicach jest bezpieczny

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19